Siyaset
Giriş Tarihi : 10-03-2014 12:23   Güncelleme : 10-03-2014 12:23

Hesap vermek namuslu bir görevdir

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, “CHP Malatya Büyüksehir Belediye Baskan adayi Hakan Inci, Malatya’yi dogunun merkezi yapacak. Inci, hizmet üretirken hesap vermeyi namuslu görev kabul edecek. Siz Hakan baskana sahip çikin, o size hizmet getirsin” dedi.

Hesap vermek namuslu bir görevdir


DERS VERILECEK

30 Mart yerel seçimlere yönelik çalismalar kapsaminda partisinin düzenledigi mitingde Malatyalilara seslenen CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Türk siyasetinde yasanan gelismeleri belediye meydanini dolduran kalabaliga bir kez daha anlatti. Kiliçdaroglu’nun konusmasi “Basbakan Kemal” sloganiyla kesildi. Adana’dan özel uçakla Malatya’ya gelen Kiliçdaroglu, saat 16.00’da baslamasi gereken mitinge ancak saat 18.00 sularinda baslayabildi. 17 Aralik operasyonu üzerinden AK Parti hükümetine yüklenen Kiliçdaroglu, 30 Martta AK Parti iktidarina ders verilecegini öne sürdü.

BASIMIN ÜSTÜNDE YERI VAR

Malatya'yi Malatya, Türkiye'yi Türkiye yapacaklarini aktaran Kiliçdaroglu, Malatya'nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok önemli yeri olan bir kent oldugunu dile getirdi.  Ismet Inönü'nün, Turgut Özal'in, Recai Kutan'in bu topraklarda yetistigini hatirlatan Kiliçdaroglu, "Hiç kimseyi ötekilestirmeden bütün Malatya'yi kucakliyoruz. Bütün dünya duysun. Biz her inanca saygiliyiz. Bir her kimlige saygiliyiz. Açikça söylüyorum. Insan, Allah'in yarattigi en degerli varliktir ve benim basimin üstünde yeri vardir. Düne kadar kadinlarimizin basörtüsü üzerinden siyaset yapiyorlardi; yok basi açik, yok basi kapali... Malatya'dan söylüyorum; önce basçalan duysun, sonra Türkiye duysun. Ister basi açik olsun, ister basi kapali olsun, bütün kadinlarin benim basimin üstünde yeri var. Herkes böyle bilsin. Baris içinde, huzur içinde yasayan bir Türkiye istiyoruz" dedi.

Herkesin isi ve asi olmasini istediklerini dile getiren Kiliçdaroglu, "Bütün bunlarin temelinde, bu ülkede siyasetçi hirsizlik yapmasin istiyoruz. Artik bu ülkenin nüfusunun yarisindan fazlasi basbakanlik koltugunda bir basçalanin olduguna inaniyor. O koltuk, asla ve asla kirli insanlarin oturacagi koltuk degildir. O koltuk, saibeli insanlarin oturacagi koltuk degildir. O koltuk, halka hesap vermeyi namusu gören insanlarin oturacagi koltuktur" diye konustu.

EVDE PARANIN NE ISI VAR?

Kiliçdaroglu, 17 Aralik'in, demokrasi tarihinde çok önemli bir gün oldugunu kaydederek, sunlari bildirdi: "17 Aralik'ta sabahleyin polisler belli yerleri basiyor. Sabahin saat 08.00'i. Basçalan ogluna telefonda, oglum, su bakanlarin evlerinde arama yapiliyor, evleri araniyor, paralari sifirlayin diyor. Devletin bankalari var, özel bankalar var, bir milyar dolar para evde niye tutulur da bankaya yatirilmaz. Bu para helal midir, haram midir? O zaman Malatya'nin vicdanina bir kez daha sesleniyorum; ayin 30'u geliyor, sandiga gideceksin, elini vicdanina koy ve öyle git."

CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu, "Bir gün aksama kadar para dagitiyorsun, ertesi gün '30 milyon avro kaliyor' diyor. Simdi diyor ki 'bunlar montaj.' Basçalan, diyor ki 'Kiliçdaroglu'nun sesini de montajlayacagiz.' Basçalana sesleniyorum, adres de veriyorum. Oglum Güney Kore hükümetinin bursuyla Kore'de doktora yapiyor. Haftada bir iki kez görüsüyorum. Simdi sen bizi dinle, banda al. Ben de ogluma sorayim, 'oglum, paralari sifirladiniz mi?' diye. Herhalde bana diyecek ki 'babacigim bursumdan az bir para kaldi. Onunla da ay basini zor getirecegiz.' Bekliyorum montajlasin diye. Kendisine söyledim. Sen bu kasetlerin dogru olmadigini mi söylüyorsun. O zaman Telekomünikasyon Iletisim Baskanliginin kayitlari var. Hepimizin, 76 milyon insanin konusmalarinin tamami oradan geçer. O kayitlari açikla. Biz de senin Bilal'le konusup konusmadigini ögrenelim. Bilelim. Açikladi mi? Niye açiklamiyor o zaman. Bu adamlarda utanma duygusu yok. Sokak sokak, cadde cadde geziyorlar. Hala milletten oy istiyorlar. Ya yüzüne gözüne dursun, milleti soydun, sogana çevirdin, hala nasil oy istiyorsun sen. Recep Tayyip Erdogan nereye gidersen git, nereye kaçarsan kaç bunun hesabini sormazsam ben namerdim" dedi.

GÜNAH ISLEME ÖZGÜRLÜGÜ VAR MI?

AK Parti'li bir milletvekilinin "17 Aralik operasyonu oldu, bizim günah isleme özgürlügümüzü elimizden aldilar" dedigini öne süren Kiliçdaroglu, "Siz hiç böyle bir sey duydunuz mu? Günah isleme özgürlügü diye Müslümanlikta bir sey var mi? 76 milyonun vicdanina sesleniyorum. Günah isleme özgürlügü Müslümanlikta yoksa harama ortak olacak misin, olmayacak misin? Hirsizligin özgürlügü mü olur Allah askina ya. 'Hirsizlik yapacaktim, özgürlügümü elimden aldilar' diyor. Türkiye, bu yükü tasiyamaz. Bu millet, bu yükü tasiyamaz. Türkiye Cumhuriyeti Basbakanlik koltugunda o oturamaz."

FAALIYET RAPORUNU OKUDU

"Simdi size bir basçalanin bir günlük faaliyet raporunu okuyorum" diyen Kiliçdaroglu, söyle devam etti: "Bir basçalinin bir günlük faaliyet raporu; sabah kalktiginda yargiya müdahale ediyor, hakime müdahale ediyor ve hakim ayarlama programi. Sabah 09.00'da 'oglum su davaya su hakim, söyle baksin ve mahkum etsin.' Ikinci isi, is takipçiligi. Biliyorsunuz telefon açiyor, diyor ki 'ihale dolayisiyla iptal edecegim. Sen bir dilekçe ver.' Daha ben dilekçe vermedim, bir sey yok. 'Sen dilekçe ver' diyor. 'Dilekçeyi ver, ihaleyi iptal edecegiz' diyor. Ihaleye fesat karistiriyor. Ihaleye fesat karistirmak ahlaksizliktir. Ihaleye fesat karistirmak temiz topluma haksizliktir. Üçüncü is, ögleye, televizyon izlerken bakiyor ki Yasar Nuri Öztürk konusuyor. Hemen açiyor telefonu, alo Fatih saati basliyor. 'Alo Fatih bunu buradan çikar' diyor. Dördüncü isi, Alevilere, solculara karsi nefret söylemi. Bu da onun görevlerinden biri. Besinci isi, imar rantlari için arsa ayarlamak. Onu ayarliyor. Ogluna bir seyler yapacak ya. Oralardan daireler, villalar vesaire alacak. Altinci isi, yeni villalar için fayans, tuvalet tercihini ortaya koyacak. 'Su fayanslar olsun, su tuvaletler olsun' diye. Yedinci isi, 'bugün kendim için acaba ne kadar para götürürüm?' Onun hesabini yapiyor. Sekizinci isi, 'Fenerbahçe baskanligina kimi getirelim?'. Onun derdiyle ugrasiyor. Dokuzuncu isi, 'acaba ben milletin önüne çikip nasil magdur oldugumu anlatacagim?' Bunun arayisi içinde. Onuncu isi, 'yav su basörtüsü isini biraz daha siyasi alana çekelim. Bunu biraz daha kasiyalim.' Bir basbakanin isi bunlar mi Allah askina. Bir basbakanin isi, devleti yönetmek degil mi, issizligi önlemek degil mi, herkesin asi, isi olsun, bunu savunmak degil mi, yargi bagimsizligini ve tarafsizligini savunmak degil mi, çiftçinin ürettigi ürünün karsiligini almasi demek degil mi? Ama o baska islerle ugrasiyor. Simdi biz ayin 30'unda ona dersini verecegiz.”

CHP Malatya Büyüksehir Belediye Baskan adayi Hakan Inci için destek isteyen Kiliçdaroglu, “Inci, Malatya’yi dogunun merkezi yapacaktir. Hizmet yaparken hesap vermeyi namuslu görev kabul edecek. Siz Hakan baskana sahip çikin, o hizmet getirsin” diye konustu.

Miting sirasinda saganak baslayinca Kiliçdaroglu, Nazim Hikmet’in davet siirinden, “Yasamak bir agaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardesçesine” dizesiyle konusmasini tamamladi.

Kiliçdaroglu’nun konusmasindan sonra CHP belediye baskan adaylari tek tek tanitildi, toplu bir fotograf çekildi. CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu ve belediye baskan adaylari kalabaliga kirmizi karanfil dagitti.