Malatya
Giriş Tarihi : 16-12-2016 17:55   Güncelleme : 16-12-2016 17:55

Her Zorluk Bir Kolayliga Gebe

Tüm Türkiye’de Diyanet Isleri Baskanliginin talimatiyla camilerde okunan hutbenin bu haftaki konusu, Istanbul’da yapilan terör olayi, Halep ve Mevlid kandili ele alindi. Cami imamlari, “Peygamberimiz (s.a.s)’in dünyayi tesriflerini idrak ettigimiz Mevlid Kandili’nin arefesinde millet olarak menfur bir terör saldirisina maruz kaldik. Her kim haksiz yere bir cana kiyarsa, bir insani öldürürse bütün insanlari öldürmüs gibidir.” dedi

Her Zorluk Bir Kolayliga Gebe

44 Cana Kiyanlar, 44 Defa Bütün Insanligi Katlettiler

>>M. Ali Günaydin

Tüm Türkiye’de Diyanet Isleri Baskanliginin talimatiyla camilerde okunan hutbenin bu hafta ki konusu, Istanbul’da yapilan terör olayi, Halep ve Mevlid kandili ele alindi. Cami imami hutbeye söyle basladi, “Peygamberimiz (s.a.s)’in dünyayi tesriflerini idrak ettigimiz Mevlid Kandili’nin arefesinde millet olarak menfur bir terör saldirisina maruz kaldik. Insanliktan yoksun cinayet sebekesinin düzenledigi bu mesum saldirida sehit olan kardeslerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yarali kardeslerimize acil sifalar diliyorum. Rabbimiz, hepimize sabir ve metanet ihsan eylesin. Milletimizin basi sagolsun. Kardeslerim! Cinayetler ister Istanbul’da, ister Halep’te ister Arakan’da islensin. Insan öldüren, can alan, insanlari katlederek emellerine ulasmaya çalisanlarin pesini Yüce Rabbimizin ezeli iki hükmü asla birakmayacaktir. Birinci hüküm sudur ki; “Her kim haksiz yere bir cana kiyarsa, bir insani öldürürse bütün insanlari öldürmüs gibidir.” Masum bir cana kiyan, insanligi katletmis bir cani olarak Allah’in huzuruna gidecektir.” Istanbul’da 44 cana kiyanlar, 44 defa bütün insanligi katlettiler diyen cami imamlari, Halep’te yapilan katliama dikkat çekerek, “Halep’te her bir çocugu katledenler, insanligi defalarca katlettiler. Bu katliamlari gerçeklestirenler, bütün insanligi katletmis gibi hesap vereceklerdir. Insana kiyan canilerle ilgili Rabbimizin ikinci ezeli hükmü ise sudur: “Her kim, bir mümini kasten öldürürse onun cezasi, ebedi olarak cehennemde kalmaktir.” Zira “Bir Müslümanin öldürülmesi, Allah katinda dünyanin yok olmasindan daha vahimdir.” Aziz Kardeslerim! Yüce Rabbimiz, Kerim Kitabimizda “Süphesiz her zorlukla beraber bir kolaylik vardir” buyurmaktadir. Bizler inaniyoruz ki; millet olarak, Islam dünyasi olarak bugün yasadigimiz sikintilar, ebedi degildir. Geçmiste içinden geçtigimiz zorlu süreçler, bizim için yeni dirilislerin habercisi olmustur. Bugün de hep birlikte yasadigimiz acilarin, çektigimiz zorluklarin akabinde yepyeni bir dirilisin, Rabbimizin lütuf ve rahmetinin bizleri bekledigine olan inancimiz tamdir. Yeter ki bizler, bu inancimizi, ümidimizi asla yitirmeyelim. Yeter ki bu ugurda üzerimize düsen görev ve sorumluluklari hakkiyla yerine getirelim” seklinde konustu.

Her Türlü Hile, Tuzak Ve Oyuna Karsi Uyanik Olalim

Sehitlerimizin ugrunda canlarini verdikleri degerlerimizden, birlik-beraberlik ve kardeslikten, hak ve adaletten asla taviz vermeyelim diyen cami imamlari hutbenin sonuna dogru sunlari dile getirdi, “Gönüllerimizi hiçbir ayrim gözetmeksizin birbirimize simsiki kenetleyelim. Aramizdaki ülfet ve muhabbeti zedeleyecek her türlü söylem ve eylemden uzak duralim. Her türlü hile, tuzak ve oyuna karsi uyanik olalim. Hiçbir insani ve ahlaki deger tanimayan cinayet sebekelerinin isledigi cürümler karsisinda sükûnet ve itidali elden birakmayalim. Aziz Müminler! Bizler inaniyoruz ki; Allah’in merhameti, adaleti, magfireti ne kadar hak ise gazabi, laneti, kahri da o kadar haktir. Gözünü bile kirpmadan onlarca masum cana kiyanlar ve bunlarin yaninda yer alanlar, elbette hak ettikleri cezayi bulacaklardir. Varligimiza, degerlerimize, huzurumuza kast edenler, Allah’in “Kahhar” ismiyle kahrolacaklardir. Kardeslerim! Geliniz bu mübarek vakitte su gönülden yakarislarimizla hep birlikte Yüce Rabbimize niyaz edelim: Rabbimiz! Birligimize, dirligimize göz dikenlere, izzetimize, serefimize kast edenlere firsat verme! Milletimizi, Islam ümmetini her türlü dâhili ve harici düsmanlardan muhafaza eyle! Halep’te insanlik disi katliamlara ugrayan masum çocuklara, kadinlara, yaslilara, hâsili bütün kardeslerimize yardim eyle Allah’im! Rabbimiz! Sen bizlere metanetli, ferasetli, iradeli olmayi lütfeyle! Terör ve vahsetten, kan ve gözyasindan beslenenlere karsi milletçe yekvücut olmayi nasip eyle! Inkârcilara karsi bize yardim et! Ya Rabbi! Bizleri, sehitlerimizin aziz hatiralarina sahip çikan ve onlarin canlariyla bizlere emanet ettikleri ulvi degerlerimizi yasatanlardan eyle!”