Türkiye
Giriş Tarihi : 24-03-2021 18:29   Güncelleme : 24-03-2021 18:29

Her Daire İçin 1 Otopark Zorunluluğu Değişiyor

Daha önce 7 defa ertelenen ve sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına giden otopark zorunluluğu yönetmeliği 31 Mart’ta yürürlüğe girecek. Her daire için 1 otopark zorunluluğu yerine daire büyüklüğüne göre otopark zorunluluğu uygulaması getirilecek

Her Daire İçin 1 Otopark Zorunluluğu Değişiyor

Otopark yönetmeliği değişikliği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla Resmi Gazete ’de yayınlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Yönetmelik değişikliği, 31 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek. Yeni yönetmelikte her daire için en az 1 otopark zorunluluğu uygulamasında değişiklik yapılarak daire büyüklüğüne göre otopark zorunluluğu uygulaması getirilecek.

Değişiklikle, 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80 – 120 metrekare arasındaki her 2 daire için en az 1 otopark, 120 – 180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark ve 180 metrekare üzeri her daire için 2 otopark yeri ayrılması sağlanacak.

 Yeni düzenleme ile ilgili eksiklerin giderilmesi ve belirsizliklerin çözümünün sağlanması gerektiğini söyleyen İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu,” Önemli olan bu otoparkların nerede olacağıdır. Arsanın neresinde olacak, bodrum katta mı olacak. Bunun nerede olacağı belirtilmeli. Konutlar için uygulama şeklinin yanında ticari olan ofis, büro gibi işletmelerde otopark kuralı nasıl çözümlenecek. Diğer bir sorun ise mevcut yapıların olduğu ticari ve konut alanlarındaki otopark sorunları için çözümlerin üretilmesi gerektiğidir.  Hala yönetmeliğin düzenlenmesi gereken yerleri var. Uygulamaya geçmeden bahsettiğimiz sorunlar yönetmelikte daha net bir şekilde açıklanırsa hem ilgili idarelerin hem mülk sahiplerinin hem de mimarların öngörüsü olur. Şuan mimarlar yönetmelik öncesi projelerini yetiştirmeye çalışıyor. Mimarlar Odası olarak yönetmeliğin tekrar ele alınması ve belirsizliklerin giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla