Malatya
Giriş Tarihi : 15-10-2021 15:51   Güncelleme : 15-10-2021 15:57

HepsiTürkiye’den Malatya Buluşması Gerçekleşti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Hepsiburada’nın ortak projesi “HepsiTürkiye’den” programının Malatya buluşması gerçekleşti.

HepsiTürkiye’den Malatya Buluşması Gerçekleşti

_________ >>> EBUBEKİR ATİLLA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Hepsiburada, HepsiTürkiye’den programı ile yöresel ürün ve coğrafi işaret tescilli ürünlerin kalite, geleneksellik, yöresel nitelik açısından ön plana çıkmasını sağlıyor; dijital pazarlama ve satış faaliyetleri yaparak üreticilere ve işletmelere destek oluyor. Proje kapsamında yöresel ürün üreticileri ve satıcı kuruluşları ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde buluşmalar gerçekleşti.

HepsiTürkiye’den Malatya buluşmaları kapsamında konuşan Malatya TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Abbas Karaduman, Malatya’nın en büyük STK’sı olma özelliğine sahip Malatya TSO olarak “HepsiTürkiye’den” projesini desteklediklerini belirtti. Karaduman konuşmasının devamında,”Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen programın yöresel ürün üreten ve satışını yapan firmalarımız için yeni bir kapı aralayacağına umut ediyoruz. Malatya TSO olarak 9 bini aşan üye sayımız ile Malatya’nın en büyük Sivil Toplum Örgütü konumundayız. Bu nedenle attığımız her adımı hassasiyetle atıyoruz. Üyelerimizi gelişimi açısından ortaya konulan projeleri de oldukça önemsiyoruz. “Hepsi Türkiye’den” projesi de bunlardan bir tanesi. Malatya’mız geçmişten bu güne üreten ve ürettiği ürünü ülke ekonomisine kazandıran şehirlerden bir tanesidir. Avrupa Birliği Tescilli Coğrafi İşaret Belgesine sahip Malatya Kayısısı başta olmak üzere birçok sektörde sanayimizde üretilen ürünleri ihraç eden bir şehir konumundayız. Yaklaşık 350 milyon doları aşan ihracat rakamımız ile bölgemizin en çok ihracat gerçekleştiren ili konumundayız. Malatya olarak coğrafi işaretli ürünler konusunda bölgemizde önemli bir konumda olduğumuzu düşünüyoruz. Şuanda biri Avrupa Birliği seviyesinde olmak üzere 15 ürünümüz Coğrafi işaret belgesi almış durumdadır. Aynı zamanda başvuru sürecinde sona doğru geldiğimiz Malatya Peyniri ’nin de coğrafi İşaret belgesi alınmak üzeredir. İlimizde üretilen ürünlerin dijital pazarlara girmesi adına bugünkü programı ve “Hepsi Türkiye’den” projesini önemsiyoruz.” dedi.

Hepsiburada Kadın Girişimci ve Kooperatifler Koordinatörü Duygu Aktaş ise yaptığı konuşmada, yöresel ürünleri e ticaret platformlarındaki satışının önemini vurgulayarak,”Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Hepsiburada işbirliği ile başlamış olan “HepsiTürkiye’den” programımızın temel amacı tüm Türkiye’nin zengin değerleri, hazineleri, coğrafi işaretli ürünleri ve yöresel ürünleri 81 ilde yaygınlaştırmak. 971 ilçemizin kendi zenginliklerini tüm Türkiye’ye e ticaret ile götürmek istiyoruz. Her şeyden önce Pandemi bizim hayatımızı değiştirdi. Ticaret Bakanlığı verilerine göre E Ticarette 5,3 Milyar dolarlık bir artış söz konusu. Yüzde 283’lük bir artış var. Yani artık gıda da diğer ürünler de kolaylıkla Hepsiburada üzerinden ve diğer saygıdeğer e-ticaret platformlarından, halkımız tarafından alınıyor. Bu şunu gösteriyor aslında Pandemi e ticareti tamamıyla değiştirdi. ancak, sakın geç kaldığınızı düşünmeyin henüz daha çok yolun başındayız. Hem Türkiye olarak hem de bölgemiz olarak. Daha yolun başındayız diyebiliriz. Büyüme oranları elbette ki çok umut verici, ancak bizim de yapmamız gerek bu program münasebetiyle de yöresel ürünlerimizi tüm Türkiye’ye satışını yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

PEKİ, PROJE NEYİ AMAÇLIYOR?

Hepsiburada, yöresinde ve yöreye ait üretim yapan KOBİ’lerin, kadın girişimcilerin, kooperatiflerin ürünlerini e-ticarete taşıyarak ekonomik faaliyetlere katılımlarını artırmak, e-ticaret kanalıyla güçlendirmek için desteklerini sunuyor. Başlatılan iş birliği zorlu pandemi döneminin etkilerinin hızla ortadan kaldırılmasına da destek vermeyi amaçlıyor.

HepsiTürkiye’den projesi kapsamında destek programına katılmak isteyen satıcıların yöresel ürün kritelerinde İller bazında belirlenmiş yöresel ürün olması, Marka tescil belgesi, Coğrafi işaret tescil sahibi kurum ile yapılan sözleşme, Gıda kodeksine göre paketlenmiş ürün ve ambalajlı görsele sahip olması veTamamen menşeine özgü gıda ve gıda dışı yöresel ve el emeği ürünleri kapsamaması şartları belirtildi.

DESTEKLER VE OLANAKLAR NELER?

Yöresinde üretim yapan kobilere, kadın girişimcilere ve kadın kooperatiflerine sağlanan avantajlar ise şu şekilde; Lansmana özel 10.000 TL ciroya kadar %1 komisyon oranı imkanı. 100 adet ücretsiz fotoğraf çekimi desteği. Ürünlerin yöreyi ayırt edici ve tanıtıcı il ve ilçe bilgilerinin özel etiketle ayrıştırılması ve tanıtımı. HepsiTürkiye’den proje özel tanıtım sayfası. Anasayfa görünürlük, dijital reklam ve banner desteği. HepsiTürkiye’den projesine özel kolay kayıt sayfası. Hepsiburada kurumsal anlaşmalı fiyatlar üzerinden kargo imkanı. Kayıt aşamasında ve katalog ürün listelemede özel çağrı merkezi desteği. E-ticaret eğitimi desteği. HepsiAkademi ile haftada dört gün Hepsiburada panel eğitimi desteği

>> Ebubekir Atilla