Malatya
Giriş Tarihi : 18-05-2021 17:21   Güncelleme : 18-05-2021 17:21

Hemşirelik Haftası’nda Sorunlar Görüşüldü

İnönü Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ev sahipliğinde, Turgut Özal Tıp Merkezi ve Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğinde 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası programı düzenlendi. Hemşirelerin pandemi sürecinde oynadığı etkin rolünden bahsedildiği programda, Hemşireler ve Hemşirelik Öğrencilerinin yaşadığı sıkıntılar masaya yatırıldı

Hemşirelik Haftası’nda Sorunlar Görüşüldü

İnönü Üniversitesi Merkez Kampüsünde sabah saatlerinde Atatürk Anırına çelenk sunumu ile başlayan Hemşirelik Haftası etkinlikleri ardından online ortamda bilimsel sunum, seminer ve tebrik programı ile devam etti. Video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen programa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili, Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık Sosyal İşler Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Erdal Aktürk, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, İnönü Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rukiye Aylaz, çok sayıda öğretim görevlisi, Hemşireler ve Hemşire Öğrenciler katıldı.

AYLAZ,”EĞİTİMDE NİTELİĞİ KORUMAK TEMEL AMACIMIZ”

Programda açılış konuşmalarının ardından söz alan İnönü Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rukiye Aylaz, Hemşirelerin pandemi sürecinde oynadıkları etkin rolden bahsederek,” Uluslararası Hemşireler Konseyi pandemi sürecinde ağır iş yükü, olumsuz çalışma koşulları ve tükenmişlik nedeniyle mesleğini bırakan sayısında artışa dikkat çekerek, hükümetleri harekete geçmeye çağırdı. Bütün dünyada Hemşirelere ihtiyaç söz konusu. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta var ki, Hemşirelerin pandemi sürecinde insanların hayatını kurtarmak için sadece nicelik olarak değil, geçmişte olduğundan daha fazla nitelikli Hemşire yetiştirilmesine ihtiyaç vardır. Covıd-19 sürecinde Hemşirelik eğitiminin niteliğinin korunması temel amacımızdır. Bu süreçte Üniversitemizin ve Fakültemizin bütün imkanlarını seferber ederek, toplam 1300 öğrencimizin hasta başında birebir hocasıyla ya da Hemşirelerle hastalara dokunarak uygulama yapma imkanını sağladık.  Öğrencilerimizin uygulamalarından mahrum kalmamak için bizleri destekleyen, Turgut Özal Tıp Merkezi ve Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetim ekibine ve meslektaşlarıma şahsım ve fakültem adıma şükranlarımı arz ediyorum. ” sözlerini kullandı.

BENTLİ,” STAJ SORUNU VAR”

Hemşire ve Hemşirelik Öğrencilerinin yaşadığı staj sorunlarını yaptığı konuşmada dile getiren İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, bu sorunun çözümü için öneride bulundu. Hemşirelik Fakültelerinde Salgın döneminde kriz yönetimi ile ilgili müfredatın genişletilmesi gerektiğini söyleyen Bentli,” Birçok Avrupa ülkesinden çok çok iyi olsak da biz de sonuçta 100 yılda bir görülen bir panemi ile karşı karşıya kaldık ve sorunlar yaşadık. Burada Hemşirelik Fakültesi eğitimcilerimizin olması nedeniyle bir takım düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Turgut Özal Üniversitesi’nde de böyle bir çalışma oldu. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürümüz Prof. Dr. Ahmet Tekin’e de aynı şeyi ilettim. Burada da aynı şekilde ifade etmek istiyorum. Gerçekten de Tıp Fakültesindeki müfredat var ama Hemşirelik Fakültesinde de daha geniş yer verilmesi gerekiyor. Pandemi ile ilgili kriz durumlarında Hastane ve Hasta yönetiminde daha geniş yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde bu tür kriz anlarını nasıl yaşayacağımızı neleri bilmemiz gerektiğini daha geniş yer vererek Hemşirelik Öğrencilerimize anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Çok ciddi bir staj sorunumuz var. Sürekli sanki böyle bir zorunluluğumuz yokmuş gibi kabul etmediğimiz öğrencilerimiz de olabiliyor. Ahbap, çavuş ilişkisi ile stajyer kabul ettiğimiz öğrenciler de oluyor. Gerçekten bunun bir sistematiğe oturtturulması gerekiyor. Sayın Rektör hocamın desteğiyle bunun hem YÖK’te hem Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’nda bir komisyon oluşturulabilir. Bir Hemşirelik Öğrencisi okula başladığı an, okulu bitirene kadar nerede staj yapacağı daha önce belirlenmesi gerekiyor. Döner sermayeden bir takım cüretler ödenmesi gerektiği için kimse haklı olarak kabul etmek istemiyor. Bu bir sistematiğe oturtulursa, hem Hemşirelik eğitimindeki hocalarımız, hem de öğrencilerimiz rahatlamış olacaklardır. “ değerlendirmesinde bulundu.

KIZILAY,” FAKÜLTE BİNASI KAZANDIRACAĞIZ”

Hemşirelik Haftası dolayısıyla düzenlenen programa katılan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise müjdelerini sıraladı. Hemşirelik Fakültesine yeni bir Fakülte Binası kazandıracaklarını kaydeden Kızılay,” Bir cerrah bir hekim olarak Öğrenciliğimi de sayarsak 37 yıldır hemşire arkadaşlarım ile beraber çalışıyorum. Ne kadar öneli olduklarını en iyi taktir edenlerden birisiyim. Bunu bildiğim için de birinci Rektörlük dönemimden hemen önce Hemşirelik Fakültesini mutlaka açacağımı ifade etmiştim. Allaha şükür açtık. Burada hocalarımızı oraya aktardık. Türkiye’nin en güzel Fakültelerinden birisi oldu. Şimdi de bu Fakültemize İngilizce Eğitim veren bir Hemşirelik bölümü açacağız inşallah. Bunun çalışmasını yaptık, kadro tamamlanınca bu bölüm için çalışmalarımız devam edecek.  Hemşirelik Hocalarımız ve hemşirelerimiz için yeni dönemden itibaren çok güzel bir Fakülte, hatta Ağır Hasta Bakım Merkezi olan büyük bir merkez kurmayı planlıyoruz. Bu konuda Rukiye Hocam da yoğun bir çalışma içerisindeler. Hemşire öğrencilerimize İntörn Hemşireliği, daha iyi bir eğitim, daha iyi uygulama yaptırabileceğimiz çalışmaları başlattık. Bu bilim ve sanat olan bu kutsal mesleğe daha iyi Hemşireler kazandırmak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Ebubekir Atilla