Sağlık
Giriş Tarihi : 17-04-2013 14:30   Güncelleme : 17-04-2013 14:30

“Hemofili hastalari için kas gücü ve denge hayatidir"

Uzman Diyetisyen Isin Sayin Hemofili hastalarinin, reflekslerinin ve fiziki yapilarinin güçlü olmasinin gerektigini hatirlatirken, “Hemofili hastalari için kas gücü ve denge hayatidir. Olasi sakarlik-dikkatsizlik, kaza ve yaralanmalari önlemek, kan kayiplari azaltmak açisindan son derece önemlidir. Bunun için saglikli ve dengeli beslenmeye, özellikle et ve et ürünleri tüketimini haftada 6-7 porsiyona çikarmak dogru olacaktir” dedi.

“Hemofili hastalari için kas gücü ve denge hayatidir

Uzman Diyetisyen Isin Sayin, Hemofili hastalarinda, mevcut mineral, vitamin depolarinin korunmasi ve doldurulmasinin, saglikli ve dengeli beslenmekle mümkün oldugunu söyledi. Sayin, “Bu hastalik grubunda, zayif kalmak kadar, kilo almak da risklidir. Bir yandan eklemlere binen yük artarken, bir yandan da hareketler agirlasir. Bu da kaza ve kanama riski arttirir. Hemofili hastalarinin ne çok zayif ne de sisman olmalari istenir. Tatli, hamur isi, pilav, makarna, beyaz ekmek, asiri yagli yiyecekler, iç yag, kuyruk yagi ve hazir gidalar yememeleri; kilo koruma açisindan dogru olacaktir. Yüksek kalorili ve çok sevdikleri besinleri, yalnizca arada sirada tadimlik yemeleri önerilir. Güvenli ve saglikli olan da, ideal vücut agirligi korumalaridir. Bu dogrultuda, siddeti, riski düsük egzersizleri tercih etmelidirler. Tamamen eve kapanmalari, sosyal ve psikolojik açidan istenen bir durum degildir. Hayatlarinin her döneminde, hemofiliyi, bir baski unsuru olarak görmemek, fakat tedbirli olmak en dogrusudur“ seklinde konustu.
Uzman Diyetisyen isin Sayin “Kan kaybina bagli olarak, bazi besin ögelerinin gereksinimi de artar. Bunlar özellikle çinko, demir, bakir gibi mineraller, protein, C, E, B6, B12 ve folik asit gibi vitaminlerdir. Her gün düzenli olarak güne yayilacak biçimde, su içilmelidir. Demir depolarinin desteklenmesi için demir suplementi takviyesi yapilabilir. Aksi halde demir eksikligi anemisi meydana gelebilir. Ancak kanama oldugunda çok yüksek dozda demir yüklenmesi ilaçlarla yapilmamalidir. Çünkü yüksek doz demir destegini bir anda yüklemeyle bile, sinirli miktarda kana geçis olur. Üstelik, bas dönmesi, mide-bagirsak sikayetleri, kabizlik, her seyden önce de toksik bir etki söz konusu olabilir” diye konustu.
Hastalarin üzüm, ispanak, pekmez gibi bitkisel kaynaktan gelen demirin kana geçebilmesi için, beraberinde C vitaminine ihtiyaç oldugunu söyleyen Uzm. Dyt Sayin, bu konuyla ilgili bir de uyarida bulundu.
Sayin, “Ayni hastada genetik olarak veya beslenme bozukluguna bagli olarak diyabet riski de varsa, bu kez, pekmez ve üzüm gibi tatli kaynaklar güvenli degildir” dedi.
Uzman Diyetisyen Isin Sayin “Hemofili hastalarinda hedef; 3-4 çorba kasigi kiyma veya kusbasi, 4 köfte, 1er porsiyon sis, çöp sis, parça kirmizi et ve yagda kizartilmadan pisen cigerin tüketimini haftada toplam 6-7 porsiyona çikarmaktir. Haftada 2 kez; yagda kizartilmayan firin balik, haftada 3 porsiyon kadar; kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya, kuru börülce, iç bakla gibi bakliyatlar ve bunlarin yaninda; limonlu yesil salata, brokoli, ispanak, pazi yemelerini öneririm. Diger günlerde ise; mümkünse sebzelere yagsiz dana kiyma eklemeleri faydali olacaktir. Ara ögünler için en kiymetlisi kuruyemislerdir. Her gün düzenli olarak ilimli ölçüde findik, fistik, badem, ceviz yemeleri hemofili hastalarini kaybettikleri mineraller açisindan dogal yolla takviye eder. Kendilerini daha dinamik, kaslarini daha saglikli hafizalarini daha iyi hissetmelerini saglar. Ancak hap/kapsül seklinde disaridan alinan mineral ve vitamin destegi ve özellikle de omega destekleri, kanin sulanmasina nedendir. Pihtilasmayi geciktirir/önler. Tüm besin ögelerini dogal yollarla dogal dozlarda güvenli biçimde almak yeterli ve dengeli beslenmek en sagliklisidir. Çok tatli olmayan taze mevsim meyveleri C vitamini kaynagidir. Bunlar da beslenmeye eklenmelidir” seklinde konustu.
Hemofili hastalari için çok degerli olan demirin korunmasi için çay, kahve, kola, maydanoz ve lahana, zayiflama çaylari gibi idrar sökücülerin beslenmelerinden çikarilmasini tavsiye eden Uzman Diyetisyen Isin Sayin “regl olan kadin hemofili hastalari, koyu yesil yaprakli bitkileri limonla tüketirlerse, kalori almadan ekstra demir destegi saglarlar. Uzun süre regl olan ve süreci agir geçiren kadin hemofili hastalarinin kadin dogum uzmanlarindan ve hematologlardan elbette yardim almalari yararlarina olacaktir” dedi.