Röportaj
Giriş Tarihi : 09-06-2021 16:46   Güncelleme : 09-06-2021 16:46

Hem Anne, Hem Esnaf!

Toplumunun içerisinde saklı hikayeleri duyunca kimimiz duygulanıyor, kimimiz ise ders çıkararak kendine örnek alıyor. Bu haftaki röportajımızın konuğu yaşamı boyunca çektiği zorluklara rağmen pes etmeden ekonomik özgürlüğünü kazanan, aynı zamanda da özel bakıma ihtiyacı olan oğlunun bakımını devam ettiren Serpil Akdeniz oldu.

Hem Anne, Hem Esnaf!

Serpil Akdeniz(54) hem Anne, hem de Esnaf olarak iki mesleğini kusursuz bir şekilde yürütüyor. Bir Kadın Girişimcinin yaşam hikayesini daha dinliyoruz.

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Ben Serpil Akdeniz, 54 yaşındayım ve kadın girişimciyim. 22 yaşında evlendim. 2 Kızım ve 1 oğlum var. 1994 yılında rahmetli eşim ile birlikte temizlik malzemesi satışını yapmak için bir dükkan açtık. İşletmemizi ilk açtığımız zamanlarda zorlu ve sıkıntılı dönemler yaşadık ve hiç pes etmeden, daha çok mücadele ederek bu işi yapmaya devam ettik. Birkaç yıl sonra eşim bu işi yapmak istemediğini söyleyince ben tek başıma devam edeceğimi söyledim ve işyerinin devrini aldım. Esnaflık serüvenim bu şekilde başladı diyebilirim.

Bir kadın girişimci olarak çevrenizden destek aldınız mı?

Eşimi 5 yıl önce kaybettim. Dediğim gibi yaklaşık 27 yıldır bu işi yapıyorum. Eşimden dükkanı devraldığım zaman hem ailemden hem de yakın çevremden büyük destek aldım. Bir kadın olarak ekonomik özgürlüğümü kazanmak ve kendi işimi kurmak büyük hayalimdi. Temizlik malzemesi satışını yaptıktan bir süre sonra bu iş çok hoşuma gitti ve sevdim. İşimi severek yapınca da farklı sektörlere kayma düşüncesine hiç kapılmadım. Şuanda dahi işimi severek yapıyorum.

İşletmenizden kazandığınız para ile neler yaptınız?

Girişimci bir kadın olsam da öncelikle ben bir anneyim, 3 çocuğum var. Kızlarımın eğitimi için her zaman kızlarımın destekçisi olmaya gayret gösterdim. Büyük kızım şuan Kocaeli Üniversitesi’nde akademisyen. Küçük kızım ise Hukuk Fakültesini bitirdi ve şuan Hakimlik ve Savcılık Sınavına hazırlanıyor. Oğlum ise özel gereksinimli ve onunla sürekli vakit geçirmem gerekiyor. Kızlarımın eğitim gördüğü okullar hep şehir dışındaydı. Malatya’da okumuş olsalardı belki fazla zorlanmazdık ama, şehir dışında okudukları için masrafları biraz fazla oldu. İşyerimden kazandıklarım ile hem aileme maddi destek sağladım, hem de kızlarımın eğitim masraflarını karşıladım.

Hem Esnaf olmak hem de Annelik görevini yerine getirmek zor bir süreç mi?

Annelik ve Esnaflığı aynı anda yürütmeye çalışıyorum. Bahsettiğim gibi özel gereksinimi olan bir evladım var. Çocuğumun ihtiyacı olduğunda onun suyunu dahi benden başka kimse veremez. Onun ihtiyaçlarını gideriyorum. Evim ile dükkanımın mesafesi çok yakın. Biraz dükkanda, biraz da evde vakit geçirerek bu işi yürütmeye çalışıyorum. Bu iki mesleği aynı anda yürütmek ilk bakışta zor görünse de, işini severek yapan ve pes etmeyen kadınlar için sorun olmayacaktır.

İşletmenizde maddi zorluklar yaşadığınız ve kapatacağınızı düşündüğünüz dönemler oldu mu hiç?

Her işletmenin belli başlı zorluk yaşadığı dönemler oluyor. Bizler de belli dönemlerde maddi ve manevi olarak zor dönemler geçirdik. Maddi zorluklar çektiğimiz dönemlerde mikro kredi ile tanıştım ve oradan küçük çaplı krediler alarak satışını yapmak için ürünler aldım. İşletmemin kirasını ödedim. Mücadele ederek bu duruma geldim. Şuanda bu krediden 10 bin TL faydalanmaktayım. Zor dönemlerime mikro kredinin çok faydası oldu bana.

Pandemi döneminde işletmeniz ne denli etkilendi?

Pandemi döneminde çok büyük zorluklarla karşılaştım. Devletten aldığımız sadece 3 bin TL’lik bir destekti. Ne kira desteği ne de başka bir destek alabildik. Pandemi süreci başladığından beridir yaklaşık bir buçuk senedir hep cepten yedik. Bayramdan bir hafta önce açılmamıza izin verildi ama o zaman da vatandaş sokakta yoktu. Bu dönemde de hiç satışımız olmadı. Son verilen bu destekler bizlere verilmedi. E devletten başvuru yaptığımızda kriterlere uygun değil yazıyordu. Sonuçta benim işletmem de kapalıydı ve iş yapamıyordum. Valiliğe gittim, Esnaf Odasına gittim ama açamayacağımı söylediler. Temizlik malzemesi satan bir işletme olduğumuzu söylememize rağmen açmamıza izin vermediler. Zor süreçlerde geçtik.

Diğer Girişimci Kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Kadın isterse olur değil, “Kadın yapar” demek gerekiyor. Ekonomik olarak özgürlüğünü kazanmak veya ailesine maddi noktada destek vermek isteyen kadınlar cesur bir şekilde hayallerine yürümelidir. Hayallerinizi peşinden koşmalısınız. Ailenizden ve yakın çevrenizden alacağınız destek çok önemli. Başlamak başarmanın yarısıdır. Kadınlar vazgeçmemeli ve her zaman daha iyisi yapabileceklerine inanmalıdır.

Ebubekir Atilla’nın Röportajı