Malatya
Giriş Tarihi : 09-10-2021 12:12   Güncelleme : 09-10-2021 12:12

Hekimhan’daki Özelleştirme Onaylandı

Hekimhan Karakuz Demir Madeni Sahası’nın işletme hakkının, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde, en yüksek teklifi veren D Mineral ve Madencilik A.Ş.’ne verilmesi yönündeki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın kararını onaylandığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hekimhan’daki Özelleştirme Onaylandı

Hekimhan Karakuz Demir Madeni Sahası’nın işletme hakkının,  işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde, en yüksek teklifi veren D Mineral ve Madencilik A.Ş.’ne verilmesi yönündeki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın kararını onaylandığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı 6 Ekim 2021 tarih ve 4610 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda, Ruhsat hukuku Sümer Holding A.Ş’ye ait; Malatya ili, Hekimhan ilçesi dahilindeki 7 bin 377 hektarlık, Karakuz Demir Madeni Sahası’nın, 2047 yılına kadar işletme hakkının 346 milyon TL teklif veren D Mineral ve Madencilik Anonim Şirketi’ne verilmesine yönelik kararın onaylanmasına ve bu karar çerçevesinde, firma ile ‘İşletme Hakkının Verilmesi Sözleşmesinin imzalanmasına karar verildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, en yüksek teklifi veren D Mineral ve Madencilik A.Ş.’nin, sözleşme imzalamaktan imtina etmesi ve diğer yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, teminat idare lehine irat kaydedilecek ve ihale iptal edilecek.

 Bu arada, Karakuz Demir Madeni Sahası’nın, ‘İşletme Hakkının Verilmesi’ için nihai pazarlık için teklif veren firmalar ise şu şekilde açıklanmıştı:

Erdemir Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Hestaş Madencilik Petrol İnşaat Haritacılık Ticaret Anonim Şirketi

CTC Enerji Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Güncem Madencilik İnşaat ve Sanayi Ticaret Limited Şirketi

Yakın Madencilik ve Lojistik Sanayi Ticaret Limited Şirketi

D Mineral ve Madencilik Anonim Şirketi

Hekimhan Madencilik İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Space Madencilik Anonim Şirketi

Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi

Eti Bakır Anonim Şirketi

Çiftay İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi

Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi