Malatya
Giriş Tarihi : 19-01-2021 17:18   Güncelleme : 19-01-2021 17:18

Hekimhan’da Kırsal Mahalle Seferberliği

Kırsal Mahalle olmanın avantajları ile ilgili haberimizden sonra Hekimhan’da seferberlik başladı. İlçe genelinde uygun şartları taşıyan mahalleler Hekimhan Belediyesi’ne akın etti. Bir haftada 60 mahalle muhtarı Belediyeye dilekçe bıraktı

Hekimhan’da Kırsal Mahalle Seferberliği

Kırsal Mahalle fırsatlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar Mahalle Muhtarlıkları vasıtası ile bulundukları İlçe Belediyesine başvurabiliyor. Konu ile ilgili haberimizden hemen sonra Hekimhan İlçesinde neredeyse tüm mahallelere hem platformlar hem de Dernekler vasıtası ile Kırsal Mahalle olmanın faydaları anlatılmaya başlandı. Kısa süre içerisinde örgütlenen Mahalle Muhtarları Hekimhan Belediyesine akın etti. 1 hafta içerisinde Kırsal Mahalle olmak isteyen 60 mahalle muhtarı dilekçesini İlçe Belediyesine bıraktı.

Hekimhan Belediyesi’nde dilekçe ile müracaat eden mahalle muhtarlarına ise Dilekçe tesliminde kanunla ilgili bilgilendirme yapılıyor. İlçe Belediye Meclisinin Şubat ayı toplantısı için toplanan dilekçeler kontrol edilerek uygun şartları taşıyan mahalleler Mecliste oylanacak. Kabul edilmesi halinde Büyükşehir Meclisine gündem maddesi olarak taşınacak. 

“KIRSAL MAHALLE” YASASININ AVANTAJLARI VE MUAFİYETLERİ?

16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan yasaya göre 30 büyükşehirde mahalleye dönüştürülen köylerin statüsü ile ilgili çok önemli bir değişiklik yapıldı. Başvurmaları halinde “kırsal mahalle” statüsüne kavuşacak köyler, beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanıyor.

Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf olacak. Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisine yüzde 50 indirimli uygulanacak.

Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, bina inşaat harcı alınmayacak. İmarla ilgili harçlar alınmaz, kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma paylarında yüzde 50 indirim uygulanacak. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için yüzde 50’sini, konutlar için yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecek.

Ebubekir Atilla