Siyaset
Giriş Tarihi : 09-02-2021 17:38   Güncelleme : 09-02-2021 17:41

Hekimhan’da Göçü Tersine Çevirme Çabaları

Hekimhan merkez nüfusunun 70 yıl önce 45 bin olduğunu söyleyen, Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, geçmiş yıllarda ilçeden göç eden Hekimhanları memleketlerine getirmek için projeler üreteceklerini söyledi. İşadamlarına da seslenen Karadağ, “Büyük bir yatırım için şimdiden hazırlık yapın” çağrısında bulundu

Hekimhan’da Göçü Tersine Çevirme Çabaları

Belediye Başkanı Turan Karadağ, şu anda ilçe genel nüfusunun TUİK verişlerine 16 bin 965 olduğunu, hatırlatarak, Hekimhan’lılara ilçenize dönün çağrısı yaptı. Hekimhan’lı İşadamlarına da seslenen Karadağ, ilçeye yatırım yapmaları halinde Belediye olarak her türlü desteği vereceğini tekrarladı. Karadağ bu konudaki değerlendirmesinde; “2009 yılında 25 bin 500 olan nüfusumuz, göç nedeniyle günden güne azalarak 2017 yılında 16 bin 735’e kadar düşmüştür. 2018 yılı seçim öncesi nüfus kayıtlarının 22 bin 860 çıkması geçici olarak nüfusun yüklememesine neden olmuş ise de seçim sonrası yine hızlı bir düşüş yaşanmıştır. Yine TUİK verilerine göre söyleyecek olursa şu anki nüfus sayımız 16 bin 965’tir. İlçenin gelişmesi için bu nüfusun artması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK BİR YATIRIM İÇİN HAZIRLIK YAPILMALI

Hekimhanlılara, ilçenize dönün çağrısını yenileyen Başkan Karadağ, yapılan istihdam çalışmalarını ve ilçedeki gelişmeleri şu şekilde dile getirerek şöyle konuştu. “2021'de ilçemizde doğalgaz çalışmalarımız başladı. Diğer yandan Maden çıkarma konusunda Müthiş derecede bir istihdam var. Mesela Malatya'da bir vagon fabrikasının yerine 20 milyon dolar harcanarak tesisler yapılıyor.1000 adam alınacak. Hekimhan’a da bir buçuk milyar dolarlık bir yatırım yapılıyor. Şu anda pandeminin olduğu yerde, depremin, krizin olduğu yerde bu kadar büyük bir yatırım var. Bu yatırıma sahip çıkılması lazım. Doğalgazda geldiği zaman Hekimhan eski hareketine, canlılığına yeniden kavuşacağına inanıyorum. Bununla birlikte buraya kurulan fabrikada madenler işlenecek. Buraya yapılan fabrika da Divriği’de olan fabrikanın 3 buçuk katı büyüklüğünde bir yapı olacak. Dolayısıyla önemli bir miktarda istihdam yaşanacak. Bunun için de şimdiden Hekimhan’lı hemşerilerime İlçenize dönün çağrısını yapıyorum. Yine Hekimhan’lı olsun olmasın işadamlarına da Hekimhan’a gelin şimdiden altyapınızı hazırlayın. Yatırım planlarınızı şimdiden yapın. ”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber )