Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-06-2021 18:16   Güncelleme : 15-06-2021 18:16

Hekimhan’a Doğalgaz 2022 Yatırım Programına Alınıyor

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın Hekimhan ilçesinin de doğalgazın konforundan yararlanacağını belirterek, “AKSA yatırım bölgesi lisans kapsamına dahil edilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başvurular yapıldı. 2022 yılı yatırım programına alınıyor” dedi

Hekimhan’a Doğalgaz 2022 Yatırım Programına Alınıyor

Milletvekili Çalık beraberindeki partililerle birlikte Malatya’nın Hekimhan ilçesinde bir dizi ziyaret ve istişarelerde bulundu. Çalık, Hekimhan’daki temasları kapsamında ilk olarak AK Parti Hekimhan İlçe Başkanlığı’nın koordinasyonunda muhtarlarla bir toplantı gerçekleştirdi.  Muhtarlarla istişarede bulunarak sorunları dinleyen Çalık, Hekimhan’a bugüne kadar çok önemli yatırımlar yaptıklarını, bundan sonrada yapmaya devam edeceklerini belirtti. Hekimhan’a yapılacak yeni kamu yatırımlarını da toplantıda açıklayan Milletvekili Çalık, eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade ederek, “Hekimhan’ımıza 8 derslikli Fatih Anaokulu, 16 derslikli Sakarya Ortaokulu ve 8 derslikli Güzelyurt Ortaokulu yapacağız” dedi. İlçede 5,3 milyon TL tutarındaki spor salonunun bu yıl tamamlanacağını aktaran Çalık, ilçedeki futbol sahasının yapımının tamamlandığını ve gençlerin hizmetine sunulduğunu belirtti.

“17 MİLYON TL’LİK KARADERE GÖLETİ 2022 SONUNDA TAMAMLANACAK”

Öznur Çalık, Hekimhan ilçesinde 3 bin 300 dekar araziyi suya kavuşturacak Karadere Göleti’nin şantiye alanında incelemelerde bulundu. Çalık, 17 Milyon TL’lik göletin ikmal inşaatının bu yıl, şebekesinin 2022 sonunda tamamlanacağı bilgisini verdi. Milletvekili Çalık sözlerini şöyle sürdürdü; “Hekimhan’ımızın İğdir Mahallesi Uludere deresi üzerinde yer alan İğdir göletimizi de 2021 yatırım programına aldırdık. Bu göletimizle İğdir ve Başkavak Mahallerimizdeki 4 bin 250 dekar olan tarımsal alan basınçlı-borulu sulama sistemi ile sulanacak. Göletimizin proje çalışmalarına müteakip önümüzdeki yıl yapım ihalesine çıkılacak. Güzelyurt Karamahmut Gölet Sulamasının ihalesi de yapıldı. 3 milyon 431 bin lirayla ihaleyi kazanan firma işi 2022 yılı sonunda tamamlamış olacak. İş kapsamında 2 bin 500 dekar alan yağmurlama, damlama sistemde olmak üzere borulu şebeke ile sulanacak. Hasançelebi Karapınar Göleti ve sulamasıyla ilgili proje yapım ihalesi gerçekleşti ve projesi hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl yapım ihalesi yapılacak.  2 bin 790 dekar alanı sulayacak Kurşunlu Göletimizin ikmali ve sulama ihalesi yapıldı. 6 milyon 934 bin lirayla ihaleyi kazanan firma işi 2022 yılı sonunda tamamlamış olacak. Budaklı Göletimizin sulama şebekesinin de ihalesi yapıldı. 4 milyon 200 bin lirayla ihaleyi kazanan firma işi 2022 yılı sonunda tamamlamış olacak. İş kapsamında 2 bin 250 dekar alan yağmurlama, damlama sistemde olmak üzere borulu şebeke ile sulanacak.”

“HEKİMHAN KULUNCAK ARASI YOL TAMAMLANACAK”

Hekimhan-Kuluncak yolu ile ilgili de bilgi veren Çalık, “Malatya-Sivas yolumuzu tamamladık. Kuluncak yolumuz bitmek üzere, çok az bir kısmı kaldı. Hekimhan-Kuluncak arası 27,6 kilometre uzunluğunda olup 2019 yılsonunda 21,9 kilometresi tamamlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda projenin geri kalan 5,7 kilometresi de tamamlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

“2022 YATIRIM PROGRAMINA ALINIYOR”

Malatya’nın Yeşilyurt, Battalgazi, Doğanşehir, Darende, Akçadağ ilçelerinin doğalgaza geçmiş yıllarda kavuştuğunu anımsatarak, “Şimdi sıra Hekimhan’ımızda. Hekimhan’ımızın doğalgaza kavuşması için Enerji Bakanımız Fatih Dönmez, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ve AKSA Doğalgaz yönetimiyle görüşmelerde bulundum. Hekimhan’ımızın AKSA yatırım bölgesi lisans kapsamına dahil edilmesi için başvurular yapıldı. 2022 yılı yatırım programına alınıyor” dedi.

“HEKİMHAN’A AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ YAPILACAK”

Çalık, sağlık alanında da Malatya’nın geneline olduğu gibi Hekimhan’a da önemli yatırımlar yaptıklarını kaydederek, Hekimhan İlçesi Yeni Mahalleye Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112’yi yatırım programına aldırdıklarını belirtti. TOKİ’nin de Hekimhan’a yatırım yapmaya devam ettiğini dile getiren Çalık, “Daha önce 96 konut yapılmıştı. Deprem nedeniyle yaşanılan bir süreç var. Bizim gördüğümüz, baktığımız pencere; Pütürge, Doğanyol, Kale, Battalgazi ve Yeşilyurt değil, tüm ilçelerimiz. Bu vesileyle de Hekimhan’daki hak sahibi vatandaşlarımızın evlerini TOKİ’nin yapmasını istedik. Dikenli Mahallemize 16 konut, Karadere Mahallemize 8 konut inşaatı yapımı sürüyor. Diğer mahallelerimize de konutlarımız inşa edilecek” dedi. Milletvekili Çalık, madencilik noktasında Hekimhan’ın çok önemli hedefler belirlediğini ifade ederek, Ermaden’in yapacağı yatırımın sadece Hekimhan’ın değil, Malatya ve Türkiye’nin de çok önemli bir şekilde destekçisi olacağını söyledi. >>HABER MERKEZİ