Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-10-2021 18:50   Güncelleme : 11-10-2021 18:50

Hekimhan’a 50 Milyon Euroluk Yatırım

Koloğlu Holding bünyesinde yer alan Hekimhan Madencilik A.Ş. tarafından Hekimhan ilçesine ek 50 milyon Euro değerinde yatırım yapılacak.

Hekimhan’a 50 Milyon Euroluk Yatırım

 

Demir yatakları rezervleri bakımından Türkiye’nin en geniş rezervlerinin olduğu Hekimhan bölgesi yeni yatırımlar ile yeni istihdam alanları kazanıyor. Kolin Holding tarafından 75 milyon dolarlık bir yatırımla 2014 yılında tamamlanan tesisin ARGE çalışmaları sona ermiş ve 2021 yılının başlarında tesis üretime başlamıştı.

Edinilen bilgiye göre, Koloğlu Holding bünyesinde yer alan Hekimhan Madencilik A.Ş. tarafından yine Hekimhan bölgesine mevcut tesise ek 50 milyon Euro değerinde ek yatırım yapılacak. Yaklaşık 700 kişilik yeni istihdam alanının doğacağı düşünülen bölgede demiri zenginleştirerek ilgili yerlere ihracatının gerçekleştirilmesi veya ilgili yerlerde işlenmeye yönelik çalışmaların sürdürülmesi sağlanacak.

Koloğlu Holding tarafından 2007 yılından bu yana, Hekimhan ilçesi Deveci köyü bölgesindeki demir madeni, yaklaşık iki milyon ton/yıl üretim kapasitesi ile işletiliyor. 40 milyon tonun üzerinde Siderit rezervi ile Türkiye'nin ikinci büyük demir sahası olan Deveci Demir Madeni, cevher yapısındaki yüksek mangan içeriği ile aynı zamanda Türkiye'nin en büyük manganlı demir sahası olarak değerlendiriliyor.

Kurulduğu günden bu yana faaliyetlerini gerek yatırım, gerekse üretim ve satış bazında arttırmaya devam eden Hekimhan Madencilik A.Ş., üretmekte olduğu yüksek mangan içerikli, düşük empuriteli siderit cevherini kalsinasyon tesisiyle zenginleştirerek, iç ve dış pazara emsali bulunmayan bir hammadde arzı sağlıyor.  Hekimhan Madencilik A.Ş. Türk demir madenciliğinde kalite ve kapasite yönünden adından söz ettiren, yatırımlarıyla ülke ekonomisine büyük döviz tasarrufları sağlayan, istihdam yaratan, müşteri memnuniyeti odaklı ve gelişime açık bir şirkettir.

Ebubekir Atilla