Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 15:22
Advert

Advert

Hekimhan İmar Planı Yargıdan Döndü

Mahkeme, Malatya Hekimhan’da imar planı değişikliğinin yürütmesini durdurdu. Yapılacak 1000 daireden 650 tanesinin 1 kişiye gideceği iddia edilmişti.

Malatya
Giriş Tarihi : 19-06-2022 10:39   Güncelleme : 19-06-2022 10:41
Hekimhan İmar Planı Yargıdan Döndü

Evrensel'de yer alan habere göre, Plan tepkiler üzerine Hekimhan Belediye Meclisinden geçmeyince, Malatya Büyükşehir Belediyesinden AK Parti-CHP’nin oylarıyla eylül 2021’de geçti. Yürütmesi durdurulan imar planıyla ilgili dava avukatlarından Merve Turan Türkoğlu: “Planla insanların mağdur olduğu iddiamızın onaylanmasını çok önemli buluyoruz. Önemli bir yanlıştan dönüldü” dedi. Nüfus projeksiyonuna göre de Hekimhan’a yapılabilecek ev sayısının şu anda 1000 olduğunu söyleyen Türkoğlu, “Dava konusu olan plana göre 650 dairenin bir kişiye, geri kalan 350 dairenin 2 bin 500 kişiye verildiği haksız, hukuksuz bir planı açtığımız davayla durdurduk. Baştan aşağı olumsuzluklarla, sıkıntılarla dolu olan planda 250 metrekarelik ev yapılması gereken yere 40 metrekare ev yapılıyordu. Keşif sırasında gördük ki orada 5-6 katlı evler vardı. Şu an tabi o evlere artık bir şey yapmak mümkün değil. Bizim gördüklerimizi mahkemenin de tespit etmesi bizi sevindirdi” dedi.

Bundan sonra yapılacak inşaatları denetleme sorumluluğunun belediyede olduğunu söyleyen Türkoğlu, “Sonuç olarak bilirkişi raporunda bizi doğruladı. Raporda, nüfusun yoğun olduğu alana çok az konut sayısı düştüğünü nüfusun az olduğu, gelişmekte olan ticaret konut alanı dediğimiz yerlere çok sayıda ev düştüğünü tespit etmiş. Bu durumun şehircilik ilkesine ve kamu yararına uygun olmadığını raporuna yansıtmış” diye konuştu. 

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR