Malatya
Giriş Tarihi : 16-01-2021 07:13   Güncelleme : 16-01-2021 07:13

Hekimhan Doğalgaza Kavuşacak

Yakınından Doğalgaz ana boru hattı geçmesine rağmen Doğalgaz ile buluşamayan Hekimhan’da, sorunu çözecek karar İlçe Belediye Meclisinde kabul edildi. 19 Ocak’ta toplanacak Büyükşehir Meclisine sunulacak teklif kabul edilmesi halinde ilk kazma yaz aylarında vurulacak. Doğalgazın ilçeye gelmesiyle birlikte dışarıya verilen göç hareketliliği de duracak

Hekimhan Doğalgaza Kavuşacak

Hekimhan İlçesi Doğalgaz olmadan geçirdiği son kışını yaşıyor. İlçede yıllardır süren garabet dün İlçe Belediye meclisinde kabul edilen karar ile son bulacak. 19 Ocak’ta toplanacak Büyükşehir Meclisine sunulacak teklif kabul edilmesi halinde 2021 kışında kombiler yakılmaya başlanacak.

İlçe’nin dışarıya göç vermesini engellemek amacıyla vizyonel projelere imza atan Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, ilçenin en büyük problemi olan Doğalgaz için büyük bir adım atıldığını söyledi. İlçe Belediye Meclisinde kararın kabul edildiğini ve önümüzdeki Salı günü toplanacak Büyükşehir Meclisinde kararın onaylanması durumunda İlçenin sorununa neşter atılacağını vurgulayan Başkan Karadağ, başlatılan bu çalışma ile diğer İlçelerinde sorunlarının çözülmesi için bir hamle yapıldığını söyledi.

İlçe merkezinde çalışanların günübirlik gidip geldiğini ve doğalgaz sonunun çözülmesi halinde yaklaşık 500 hanenin ilçe merkezine yerleşeceğini söyleyen Başkan Karadağ, İlçe’nin kaderi için büyük bir atılım olduğunu aktardı. İlçe merkezinde konutların ve resmi kurumların tamamında katı yakıt ile ısıtma sağlanıyor. Bu durumum ilçeye nüfus gelmesinden çok nüfusun ilçe dışına kaymasına neden olduğunu aktaran Başkan Turan Karadağ, konu ile ilgili şu sözleri kulandı;” Hekimhan’daki göç olayı engellemek için işsizlik, doğalgaz ve Erdemir’in gelmesi diye 3 faktör belirledik.  Doğalgaz olmazsa olmazlardan dedik. Selahattin Başkanımız ile ve Merhum Vahap Küçük Başkanımız ile beraber bir ekip oluşturduk ve Ankara’ya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na kadar gittik. Hekimhan’ın 13 kilometre yakınından geçen bir doğalgaz borusu var. Hekimhan olmazsa olmaz dedik ve bunun sözünü oradan aldık. CHP Genel Başkan Yardımcımız ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık başta olmak üzere parti ayrımı gözetmeksizin tüm Milletvekillerimiz sürecin takipçisi oldular. Hekimhan’da çalışan bütün memurların hepsi günlük Malatya’ya gidip geliyor. Ortalama 500 kişiye yakın kişi sürekli bu sorunu yaşıyor. İlçe Meclisimize sunduk ve kabul edildi. Salı günü toplanacak olan Büyükşehir Meclisimizde onaylandığı taktirde İlçemizin bu sorunu çözüm buluş olacak. Yaz aylarında çalışmaların başlaması ile birlikte 2021 kışında İlçede doğalgaz kullanımının başlaması planlanıyor.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER