Malatya
Giriş Tarihi : 04-03-2013 13:19   Güncelleme : 04-03-2013 13:19

Hedefte ilk 10'a girmek var

Malatya Platformu Sonuç Bildirgesinde, Malatya’nin sosyokültürel ve sosyoekonomik gelismislik bakimindan ülkenin ilk 10 sehrinden biri haline gelmesi ve aklin, askin ve barisin sehri olarak taninan bir medeniyet sehrine dönüsmesi için çaba harcayan etkin bir platform olmak” diye belirlendi.

Hedefte ilk 10'a girmek var

BILSAM tarafindan yapilan açiklamada, Bilgi Yolu Egitim Kültür ve Sosyal Arastirmalar Merkezi Dernegi’nin (BILSAM) yürütücülügü ve Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi’nin (MÜSIAD) ev sahipliginde Ramada Otelde gerçeklestirildigi duyuruldu.
Malatya Platformu’nun ilk toplantisi hakkinda söyle denildi: “Sivil toplum, özel sektör ve kamu kuruluslarindan yaklasik 60 kisinin katilimiyla gerçeklestirilen toplanti onursal baskan Malatya Valisi Vasip Sahin'in açilis konusmasiyla basladi. Divan, Ahmet Turan Koçer, Necip Cengil, Semine Dengesik ve Sinan Cavlak'tan olustu. Ahmet Turan Koçer'in moderatörlügünde gerçeklestirilen toplanti yaklasik 4 saat sürdü.
Toplantida Malatya Platformu'nun tüzügü de tartismaya açilarak karara baglandi. Tüzüge göre platformun amaci; “Katilimcilar arasinda isbirligi ve tanisikligi artirmak ve sürdürmek; çözüme dönük fikri üretkenligi tesvik edecek ortamlar olusturmak; ilimizin sorunlarinin belirlenmesine ve bu sorunlarin çözümüne katki saglamak; ilimiz ve bölgemizle ilgili vizyon gelistirilmesine, ortak amaç ve hedeflerin belirlenmesine yardimci olmak; ilimiz hakkinda alinan önemli kararlari görüsmek hazirlanan rapor, plan ve projeleri tartismak ve bunlara yönelik önerilerde bulunmak; sehrimizin ve insanimizin gelisimine yönelik projeler gelistirmek ve önermek” olarak belirlendi.
Platformun vizyonu ise “Sagladigi özgür tartisma ortami, formati ve sehrin sosyal dokusunun tamamini temsilden aldigi güçle Malatya'nin sosyokültürel ve sosyoekonomik gelismislik bakimindan ülkenin ilk 10 sehrinden biri haline gelmesi ve aklin, askin ve barisin sehri olarak taninan bir medeniyet sehrine dönüsmesi için çaba harcayan etkin bir platform olmak...” olmak olarak tespit edildi.
Malatya Platformunun ilkeleri ise asagidaki esaslardan olustu.
Özgür tartisma ortami ve kürsü özgürlügü esas olacaktir.
Düsüncenin, önerinin ve sözün birinci derecede kiymeti ve sayginligi olacaktir.
Farklilik ve çesitlilik, zenginlik ve meydana getirici etkilesimin kaynagi olarak görülecektir.
Platformda rahatsiz edici de olsa, hakaret içermemek, kirici olmamak ve kisisel hesaplasmalara girmemek sartiyla ilimizin, bölgemizin, ülkemizin ve insanimizin hayrina olduguna inanilan her türlü görüs ve düsünce özgürce ifade edilecektir. Katilimcilardan toplanti ve müzakere sistematigine kesin uyum istenecektir. Platformda herkes esit sekilde temsil ve söz hakkina sahiptir.
Kurumlar birinci dereceden sorumlu tarafindan temsil edilecek ve toplantilara her kurumdan bir kisinin katilimi esas alinacaktir.
Toplantilarda ortaya atilan kisisel görüs ve düsüncelerin hukuki ve yasal sorumlulugu sahibine ait olacaktir.
Platformun sonuç bildirisinde yer alan karar ve görüsler hiçbir kisi ve kurum üzerinde baglayici olmayip tavsiye niteligi tasiyacaktir.”