Spor
Giriş Tarihi : 03-02-2017 18:10   Güncelleme : 03-02-2017 18:10

HEDEF PROFESYONEL LIG…

Malatya’nin köklü kulüplerinden 1932 Malatyagücü kulüp baskani Aziz Yigit, basarili bir sezon geçiren ve su anda puan siralamasinda lider konumda olan kulübün, son durumunu degerlendirerek, “Temennimiz burada ilimizi 3.lig de temsil eden, yeni bir takimin olusmasi. Sayet bu takimi BAL liginden ve arkasindan 3. Lige çikarabilirsek, Malatya futboluna büyük bir ivme kazandiracagiz” dedi

HEDEF PROFESYONEL LIG…

>>Baran Katilmis >>ÖZEL HABER

Ilk olarak kulüp tarihi hakkinda bilgiler veren kulüp baskani Aziz Yigit, “1932 Malatyagücü, tabi eskiler bilir ama yeniler fazla bilmezler; 1932 yilinda eski milletvekillerimizden Ahmet Firat tarafindan Firatspor olarak kuruldu. Tabi sonrasinda Malatya Gençlik ismini almis. 1980 ihtilalin de gençlik isimlerini kaldirinca, 1932 Malatya Gençlik kulübü de dolayisiyla ismini kaybetmis ve o günkü yöneticiler Malatyagücü ismiyle faaliyetlerine devam etmisler. Belli bir zaman sonrasinda ise kulübü yönetenler, o dönemde çok büyük sikintilar çekiyorlar ve maalesef kulübü kapatmak zorunda kaliyorlar. Dolayisiyla 1993’te tekrar biz kulübün uzantisi olarak, kulübün ilk kurulus tarihi ve Malatyagücü ismini alarak, 1932 Malatyagücü seklin de tekrar faaliyetlerimizi sürdürdük. Yillardir iste futbol, basketbol, hentbol, aticilik, golf, boks, badminton, biriç, halk oyunlari arti faaliyetlerimize son olarak tenis sporunu da ekleyerek, faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Tabi vatandaslar diyor ki, nasil bir külfet altina girmisler de bu isi kaldiriyorlar? Tamamen kulübümüz de yer alan, gönüllü antrenör arkadaslar sayesin de bu isi sürdürüyoruz. Buradan tüm branslarin arkasindaki antrenör arkadaslarima tesekkür ediyorum” diye konustu.

Kulüp yönetiminde yer alan isimler hakkinda bizi bilgilendiren Yigit, “Su anda sportif anlam da ikinci baskanimiz Akif Çelik, bana çok büyük destek oluyor. Teknik sorumlumuz Cafer Aypan ve kaleci antrenörümüz Ismail Timur’un, bize çok büyük katkisi var. Bunun disinda da yönetimdeki gönüllü arkadaslar var. Bunlarin aktif olarak bize fazla bir katkilari yok, ama gönüllerinin bizimle beraber oldugunu biliyoruz. Ama en büyük destegi burada sayin Nurettin Ugur’un, kulübümüze verdigini de belirtmek lazim” vurgusunu yapti.

GRUBUMUZDA LIDER DURUMDAYIZ

Kulüp çalismalari ile ilgili konusan Yigit, “Biz iste yillardir, 1932 Malatyagücü kulübünü; 1 amatör kümede, 2. Amatör kümede inisli - çikisli bir grafikle, götürmeye çalisiyoruz. Geçen yil 2. Amatör kümede tekrar sampiyon olduk. Bu yil onursal baskanimiz Sayin Nurettin Ugur vasitasiyla, is adami kendisi. Sponsor olmasiyla, maddi olarak bize çok büyük destekleri oldugundan dolayi bir hedef belirledik. Su an itibariyle sezon basindaki belirledigimiz hedef dogrultusunda da, grubumuz da lider durumdayiz. Allah nasip ederse playoff’ a kaldiktan sonra, her iki grubun birinci ve ikincileri playoff oynayacaklar. Playoflar sonun da birinci olan, eger Yesilyurt Belediye spor 3. Lige çikarsa, direk BAL ligine çikacak. Sayet Yesilyurt Belediyespor sampiyon olmasa playoff’ta, 1. Amatör küme de birinci olan takim, Inönü Üniversitesiyle oynayacak. O müsabaka da kim galip gelirse, BAL ligin de ilimizi temsil edecek” ifadelerini kullandi.

ÖNCELIGIMIZ BURADAN BIR ÜST LIGE ÇIKABILMEK

Amatör de namaglup olarak yoluna devam eden 1932 Malatyagücünün Baskani Aziz Yigit, “Su an tabi oynadigimiz müsabakalarda bir tek Malatyaspor kulübüyle berabere kaldik. Geri kalan bütün maçlarimizi kazandik. Gerçekten burada teknik direktörümüz Sayin Cafer Aypan ve kaleci antrenörü Ismail Timur kardeslerimin de çok önemli katkilari var. Yaptigimiz transferler de olumlu oldu. Nokta transferler yaptik. Ara transferde kadromuzu güçlendirme adina, Malatyaspordan Gökhan Özü aldik. Yine Malatya Idman Yurdundan Emre Sevinci aldik. Tekrar Malatyaspordan Nail Güleri aldik. En son bir iki gün önce Yesilyurt Belediyespor takimindan, Burak Açik ile anlastik. Takim kadromuzun içindeki, çocuklarimizin hepsi birbirinden yetenekli, ama isi sansa birakmamak adina da bu transferleri yapmak zorunda kaldik. Temennimiz burada ilimizi 3.lig de temsil eden, yeni bir takimin olusmasi. Sayet bu takimi BAL liginden ve arkasindan 3. Lige çikarabilirsek, belki Malatya futboluna büyük bir ivme kazandiracagiz. Dolayisiyla tesislesme adina birkaç futbol sahasi, bunun yaninda konaklama, beslenme ve dinlenmeye ayrilan alanlar, yani tamamen profesyonel ve kurumsal bir yapi içerisine girme hedefindeyiz. Önceligimiz buradan bir üst lige çikabilmek. Takimimiza çok büyük destekleri olan Nurettin Ugurunda; “bu takimi çikarin ondan sonrasini bana birakin” seklinde talebi var. Bizde bu dogrultu da elimizden geleni yapiyoruz. Allah’ta nasip ederse, BAL ligine çikarsak sonrasinda, yine büyük hedeflerimiz var. Bunlari eger hayata geçirebilirsek, özellikle Malatya ve Türk futbolu adina büyük bir kazanim içerisinde olan tesislesme hamlesini baslatacagiz ki, asil önemlisi bu. Yani burada sampiyonluklarin geçici, ama tesislerin kalici oldugunu da spor camiasinin bilmesi lazim” seklinde konustu.

ÇESITLI KATEGORILER DE MÜCADELE EDIYORUZ

Pek çok bransta mücadele ettiklerini belirten Yigit, “Tabi simdi bakin, ilimiz de tek bir profesyonel takim var, oda Yeni Malatyaspor. Su anda 1. Lig de oynuyor. Ilimizi de çok iyi temsil ediyor. Gerçekten basarililar. Fakat baktigimizda futbolun disinda ikinci bir branslari yok. Yani bugün Türkiye’deki bütün spor kulüplerine bakin, salon sporlarinda aktifler, basketbol, voleybol, hentbol, arti diger branslar. Üç büyüklere baktigimizda, daha farkli branslarda faaliyet gösteriyorlar. Tabi bu bir de, bu isleri sevmek olayi. Kulüpteki kulüp baskanlari, yönetimleri bu isin içerinsin de olan, sporu bilen insanlarin, dogru yönlendirmesiyle paralel. Dolayisiyla Malatya’da baktigimizda amatör takimlarimizin da, çogunun ikinci veya üçüncü faaliyetleri yok. Ama biz kulüp olarak yillardir diger branslarda da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Futboldan önce diger faaliyetlerimiz daha aktif. Bu anlamda geçmis yillarda boksta, Türkiye ikinciligi derecemiz var. Iste Türkiye Gençler Sampiyonasinda, Türkiye genelinde ilk sekize kalan bir sporcumuz var. O sporcumuz Yusuf Karateke, gerçekten gögsümüzü kabartiyor. Gelecekte de çok büyük bir sporcu olacagi kanaatindeyim. Bunun disinda aticilikta, basketbolda, hentbolda,  badmintonda, briçte, halk oyunlarinda çok olumlu faaliyetlerimiz var. Spor kulüplerimizin mutlaka asli olarak, futbol bransinin yanina diger branslarida katmasinda fayda var diye düsünüyorum.

“ÖNCE OKUL SONRA FUTBOL”

Alt yapi çalismalarini sordugumuz Yigit, “Biz yazin her yil futbol okulu açiyoruz. Yani kulübümüz adina. Biz velilere çocuklarini buraya yönlendirirken, hatta bizi öneren bizi tavsiye eden insanlara, bizimle temasa geçtiklerinde, “öncelikle çocuklarimiz okuyacaklar, sonra bos kalan zamanlarinda, sadece futbol degil, sporla geçirsinler” diyoruz. Biz futbol okulumuzun brosüründe de slogan olarak “önce okul, sonra futbol” sloganini attik. Bunu atmamizdaki sebep su; çocuklarimizi ille de ben futbolcu olacagim, ya da ille de sporcu olacagim, gibi bir söylemin pesinde gidip de okullarini terk etmesini önlemek. Dolayisiyla su an itibariyle kulübümüzün her yil, en az 5 – 6 futbolcusunun veyahut ta daha farkli branslarda yer alan sporcularinin üniversiteyi kazandiklarini söyleyebilirim. Bu yil bile en az 5 – 6 ögrencimiz üniversiteye girdi. Bu bizim için en büyük kazanim” yanitini verdi.

“MADDI DURUMLARI IÇ AÇICI DEGIL”

Maddi anlamda destek alip almadiklarini sorusuna ise Yigit, “Spor kulüplerinin su anda maddi durumlari, hiç iç açici degil. Yani bu sadece 1932 Malatyagücü için de geçerli degil. Bütün amatör kulüplerimizin; finansman anlaminda, ulasim, malzeme, konaklama anlaminda çok büyük sikintilari var. Bununla ilgili Malatya Amatör Spor Kulüpleri Federasyon baskanimizin büyük girisimleri var. Oraninda ben yönetiminin ikinci baskaniyim. Özelikle baskanimiz Seyfullah Özdemir’in ve yönetim kurulumuzun çok büyük çalismalari var. Biz arkadaslarla bu konuda bir çalisma içerisindeyiz. Malatya’daki amatör takimlarin, basit ama büyük problemlerinden, soyunma odasi problemini halletmek için büyük bir çaba gösteriyoruz. Bunun disinda malzeme anlaminda Malatya Büyüksehir Belediyesinin, 2 – 3 yildir kulüplerimize yapmis oldugu bir yardim var. Geçmis yillarda Gençlik Spor Bakanliginin malzeme olarak kulübümüze yapmis oldugu bir yardim var. Kulübümüz nezdinde de is adamlarimizdan, özellikle de bu yil onursal baskanimiz Nurettin Ugur’un bize büyük destekleri var. Allah nasip eder hedeflerimize ulasirsak, kulübün basina da sayin Nurettin Ugur’u getirmeyi düsünüyoruz. Nurettin ugur kulübün basina geldikten sonrada, inaniyorum ki profesyonel anlamda, kulübü en güzel yerlere getirecegiz diye düsünüyorum” açiklamasini yapti.