Malatya
Giriş Tarihi : 10-01-2022 15:56   Güncelleme : 10-01-2022 15:56

Hedef 1 Yılda 1 Milyar Dolar İhracat

Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kayısı ihracatında kırılan rekoru değerlendirdi. Çalık,” Bizim temel hedefimiz 5 yılda değil 1 yılda en az 1 milyar dolarlık kayısı ihracatını yapabilir seviyeye getirmek” dedi.

Hedef 1 Yılda 1 Milyar Dolar İhracat

>> Ebubekir Atilla

Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya temasları kapsamında Malatya Ticaret Borsası Ramazan Özcan’ı ziyaret etti.  Sektör temsilcileri ile birlikte yapılan toplantı öncesi konuşan Malatya Ticaret Borsası Ramazan Özcan, ”Ticaret Borsa’mızda özellikle hem geçtiğimiz günlerde kuru kayısı ihracatında en son gelmiş olduğumuz nokta ve ortaya çıkan başarı son 5 yılın ortalamalarına göre ihracat rekorları kırmış bir tabloyu burada birlikte değerlendireceğiz, bir taraftan da hayvancılık sektöründe yetiştirici olan arkadaşlarımız süt toplama ve Süt Birliği temsilcisi arkadaşlarımızla bugün özellikle ‘Ne yapabiliriz’, bu noktada son zamanlarda hayvan yetiştiriciliği konusunda artan maliyetlerin önüne nasıl geçebiliriz diye kendisinden yardım isteyeceğiz.” dedi.

Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise konuşmasının başında, tarım ve üretim alnında yapılan destek ve atılımlardan bahsederek, ”Şehrimizin tarım şehri Malatya olması için üretici birliklerimizin bugüne kadar sorunlarını hep yakından takip ettik. Süt üreticilerinden kırmızı et üreticilerine, çiftçilerimizden zirai tarım yapan üreticilerimize, balık üretenleri, tavuk üretenleri, bütün hayvan üreticilerimizin dertlerini tek tek dinleyerek çözüm üretmek için gayret sarf ettik. Özellikle Malatya’mızın ekonomisi kayısı üreticilerimizin hep bu masaya geldiğimizde bütün üreticilerimizin sorunu özellikle ürünlerinin değerinde satılmaması en öneli sorundu. Altmış olduğumuz adım çok önemli bir adımdı. Toprak Mahsulleri Ofisi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez geçen yıl kayısı almaya başladı. Ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımı yapacak denmesiyle birlikte bütün kayısı fiyatlarının hiç görmediği rakamları geçen yıl itibariyle gördük. Ve 2021 yılında da kayısı rakamlarımız üreticimizin yüzünü güldürecek seviyedeydi. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında kat etmiş olduğumuz yol çok önemli ve çok kıymetliydi. Kurduğumuz lisanslı depoculuk Malatya için çok önemli bir adımdı. Lisanslı deponun kurulmasıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısıyı almasıyla birlikte kayısı ihracat rakamlarımız da her geçen gün artarak devam etti.” sözlerini kullandı.

Hedefin 1 yılda 1 milyar dolar ihracat olduğunu kaydeden Milletvekili Çalık, ”Özellikle son 5 yılda yaklaşık 1 milyar 400 milyon dolarlık ihracatı gerçekleştirmiş vaziyetteyiz. Bizim temel hedefimiz 5 yılda değil, bir yılda en az 1 milyar dolarlık kayısı ihracatını yapabilir seviyeye getirmek. Üreticilerimizle, ihracatçılarımızla birlikte temel hedefimiz. Bu yüzden de yapılacak her türlü çalışmada elimizden gelen tüm desteği dün olduğu gibi bugün olduğu gibi yarında vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Hayvancılık alanında girdi maliyetlerinin yükseldiğini bu alanda yapılan girişimlere değinen Çalık, ”Yem fiyatları, arpa fiyatları ve arpayla ilgili üreticilerimizin yaşadığı sorunu hem Tarım Bakanımızla hem de Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürümüzle konuştuk. Genel Müdürümüz Meclis’te bizi ziyaret etti. Birinci elden sorunlarımızı kendisiyle paylaştık. Geçen ay itibariyle verilen size verilen rakamlarını en az 100 kiloya çıkarılmasını talep ettik ve inşallah Genel Müdürü’müz de bu konuda elinden gelen tüm desteği verecek ve hayvan başı en az 100 kilo arpa verilmesi için talimatlarını vereceğini ifade etti. Malatya’daki Toprak Mahsulleri Ofisi temsilcimiz, Bölge Müdürlüğümüz dahil olmak üzere her kademede tek tek yakın takiplerini yaptık. Geçen ay itibariyle de Toprak Mahsulleri Ofisi bu vereceği arpa rakamlarını ve fiyatlarını sizlerle de paylaşmış oldu. Arpa fiyatlarıyla ilgili sizleri de memnun eden fiyatlar açıklanmış oldu. Ben bu vesileyle Tarım Bakanıma ve ilgili bütün bürokratlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Kayısıda Çin pazarı ile ilgili konuşan Çalık,”2020 yılı kuru kayısı ihracatı 89 bin 725 ton gerçekleştirildi. 90 bin ton kuru kayısımız ihraç edildi. Ve 264 milyon 474 bin dolar gelir elde edildi. Geçen yıl itibariyle 2021 yılında 90 bin 203 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildi. 90 bin ton kayısı Malatya’dan ihraç edilmiş vaziyette ve 347 milyon 905 bin dolar ihracat geliri elde edildi. Bütün ülkelere Amerika başta olmak üzere Avrupa’ya ihracatlarımız devam ediyor. Çin’e ihracatımız devam ediyor. Çin’e ihracat konusunda Çin’deki büyükelçimiz dahil olmak üzere elinden ne gelirse bütün desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.” ifadelerine yer verdi.

Yaşanan ekonomik darbelere rağmen ülke genelinde ve Malatya’da istihdamın artırılacağını söyleyen Ak Partili Çalık, ”Yeni yaşamış olduğumuz ekonomik darbelerle ilgili yaşanılan süreci hepiniz çok yakından takip ettiniz. Türkiye gelişiyor, Türkiye büyüyor. Kişi başı gayrisafi milli hasıladan insanlarımızın refah seviyesini yükseltmeye kadar çok önemli adımlar attık. Yoksullukla mücadele ettik. Bütün fiziki şartlarımızı, yollarımızı, hastanelerimizi, okullarımızın her birini iyileştirdik. Şimdi Türkiye ekonomi modeliyle birlikte birinci hedefimiz üretim. Dolayısıyla üretici birliklerimizin ne kadar önemli olduğunun altını bir kez daha vurgulamak isterim. Tarım bizim en önemli geçim kaynağımız. Bu vesileyle üretici birliklerimizin üretime önem vermesi her alanda yapacakları çalışmalarda bizler tüm desteği vereceğiz. OECD ülkeleri arasında büyümeyi en ciddi sağlayan Türkiye olarak devam edeceğiz. Türkiye’deki ihracat rakamı şu anda 225 milyar dolara çıkmış vaziyette. Malatya’da bu ihracata üzerine düşeni yaptı, yapmaya da devam edecek. Biz üretimle, büyümeyle, ihracatla, istidam edilebilirliği artıracağız. Yaşanılan pandemiye rağmen, ekonomik darbelere rağmen büyümemizi, ihracatımızı, istikrarımızı sağlıyoruz ve istihdamımızı da artırarak devam ettiriyoruz.” sözlerini kullandı.