Siyaset
Giriş Tarihi : 04-08-2015 19:27   Güncelleme : 04-08-2015 19:27

HDP, CHP’den umdugunu bulamadi

CHP lideri Kemal Kiliçdaroglu ve HDP Es Genel Baskanlari’nin görüsmesinin ardindan açiklama yapan CHP Grup Baskanvekili Engin Altay, terör örgütü PKK’nin derhal silah birakmasi gerektigini belirterek, “Elde silahla baris istenmez" dedi

HDP, CHP’den umdugunu bulamadi


CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu ile HDP Es Genel Baskanlari Selahattin Demirtas ve Figen Yüksekdag, Kiliçdaroglu’nun TBMM’deki makaminda görüstü. Demirtas’in talebi üzerine gerçeklestirilen görüsmeye CHP Grup Baskanvekilleri Levent Gök ve Engin Altay ile HDP Grup Baskanvekilleri Idris Baluken ile Pervin Buldan da katildi. Türkiye’de yasanan çatisma ortaminin ele alindigi 35 dakika süren görüsmenin ardindan ilk olarak CHP Grup Baskanvekili Engin Altay açiklama yapti.

Ziyaretin "nezaket ziyareti" olmasinin ötesinde ülkenin içinde bulundugu durumla ilgili endise ve kaygilarin ortaya koyuldugunu söyleyen Altay, "Türkiye’de silahlarin susmasi, akan kanin durmasi noktasinda yapilabilecekler ile ilgili olarak siyasi partilerin üstüne düsen görevler bakimindan çok verimli, faydali, olumlu görüs alisverisinde bulunduk" dedi.

"TÜRKIYE ASLA BÖLÜNMEYECEK"

"CHP olarak herkesin içinin rahat olmasini isteriz" diyen Altay, "Türkiye asla ve asla bölünmeyecek, baris, kardeslik ve huzur içinde yoluna devam edecektir. Bu Türkiye’nin ulusal bütünlügünün ve iç barisinin en büyük teminati da bugüne kadar oldugu gibi bundan sonra elbette diger siyasi partilerle birlikte CHP Türkiye’de barisin tesisinin ana aktörü olma misyonunu, iddiasini ve görevini sürdürmeye devam edecektir. Terör nereden gelirse gelsin kabul edilemez ve CHP olarak hangi amaçla olursa olsun hangi temel hak talebiyle hangi hak istemiyle ilgili olursa olsun insan hayatina kast edilmesi tarafimizca asla kabul edilemez. Hiçbir hak talebi insan hayatini kasta dayanak olamaz. Bakisimiz budur. Teröre karsi bütün siyasi partilerin ortak tavir almasinin gereginin altini da tekrar özenle çizmek istiyoruz" ifadelerini kullandi.

"ORTADA BIR TERÖR VAR, AKAN KAN VAR, ACILAR VAR"

Altay, açiklamalarina söyle devam etti:

"Elbette ortada bir terör var, ortada kan var, acilar var. PKK sunu bilmelidir ki elde silahla baris istenmez. Bunun altini çizmemiz lazim. PKK’nin yönettigi silah 7 Haziran’da ortaya konulan demokrasi ve baris talebine ve baris iradesine yönelmis bir silahtir. Güya ’baris istiyoruz, hak istiyoruz’ adi altinda bugün akan kanlar, yöneltilen silahlar 7 Haziran’da ortaya konan baris ve demokrasi iradesinedir. Kafasina silah dayanan hiç kimsenin de baris çigliklarini duymasi mümkün degildir. Bu bakimdan PKK’nin derhal silah birakarak baris dilini konusmasi lazim. Elbette devletin üzerine düsen görevler vardir, devlet de üzerine düsen görevleri yerine getirmelidir. Kafaya silah dayanmisken baris sesini kimsenin duymasi mümkün degildir. Türkiye’de baris isteyenlerin sesinin duyulmasi, baris isteyenlerin amacinin gerçeklesmesi için PKK’nin mutlaka ama mutlaka, bir an önce silahlari birakmasi lazimdir. CHP olarak Türkiye’de terörün sonlanmasi, barisin tesisi, ulusal bütünlügümüzün korunmasi noktasinda bundan sonraki süreçlerde de üstümüze düseni fazlasiyla yerine getirecegiz. Hiç kimse umudunu kaybetmesin, Türkiye en kisa sürede baris iklimine karisacaktir. Hiç kimse umudunu kaybetmesin, Türkiye’yi kimse bölmeyecek, bölemeyecektir."

"PERSEMBENIN GELISI ÇARSAMBA’DAN BELLIDIR"

Açiklamalarinin ardindan gazetecilerin sorularini cevaplayan Altay, koalisyon çalismalarina iliskin MHP Genel Baskan Yardimcisi Semih Yalçin’in "AK Parti tarafindan kurulacak bir azinlik hükümetine destek verebilecekleri" yönündeki açiklamasinin hatirlatilmasi üzerine, "Kendi görüsleridir, o konuyla ilgili gerekirse bir açiklama yapariz. Ama persembenin gelisi çarsambadan bellidir. MHP’nin 7 Haziran’dan itibaren sürdürdügü tutum böyle bir sonucun ortaya çikacaginin isaretlerini zaten veriyordu" yanitini verdi.

"SIYASETTE HER SEY MÜMKÜNDÜR, HIÇBIR SEY IMKANSIZ DEGILDIR"

"AK Parti-CHP koalisyonu artik imkansiz oldu’ diyebilir miyiz?" sorusu üzerine Altay, "Siyasette her sey mümkündür, hiçbir sey imkansiz degildir" dedi.

Altay, "HDP heyeti size somut bir teklifle geldi mi?" sorusunu ise "Türkiye’de barisin bir an önce tesisi konusunda CHP’nin misyonunun önemini, degerini ve gücünü bildiklerini ifade ettiler" seklinde yanitladi.

"HDP’nin PKK’ya olan tavri konusunda CHP’nin bir talebi oldu mu?" sorusuna cevap veren Altay, "HDP’nin PKK’ya yönelik Sayin Demirtas’in son günlerde bizce de çok olumlu karsilanan samimi, iyi niyetli çabalarini, feryadini Türkiye’de duymayan kalmadi, biz de duyduk. Sayin Demirtas’in bu çabalarini olumlu buluyoruz" ifadesini kullandi.

"KILIÇDAROGLU’NA KOALISYON RAPORU SUNULMADI"

HDP ile CHP arasinda olasi bir erken seçim isbirligi konusunda soru üzerine ise Altay, "Hayir, bunlar için çok erken ama belki seçim olmaz, hükümet kurulur. Ama olursa onlar zamani geldi mi siyasette her sey mümkündür" dedi.

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’na AK Parti ile koalisyon görüsmelerinin ardindan hazirlanan raporun henüz sunulmadigini bildirdi.

Koalisyon çalismalarina iliskin soru üzerine Altay, koalisyondan ziyade Türkiye’de barisa bir an önce nasil ulasilabilecegine iliskin karsilikli görüs alisverisinde bulunduklarini belirtti. Altay, görüsmede parti kapatmalarin gündeme gelmedigini belirtti.

HDP’DEN DE AÇIKLAMA GELDI

HDP Grup Baskanvekili Idris Baluken ise, yine “silahlarin birakilmasi” çagrisini yapti. Baluken, “Baris için büyük bir toplumsal beklenti var. Bu görüsme halklarimizi rahatlatma açisindan önemlidir. Türkiye dayatilan savasa karsi alternatifsiz degiliz. Baris ve çözüm umudunu yesertmek için siyasetin önemli bir çabasi var. Türkiye toplumu bu savasa mecbur ve mahkum degildir” dedi.

Cumhurbaskani Erdogan ve AK Parti yönetiminin erken seçim istedigini savunan Baluken, HDP olarak seçime hazir olduklari mesajini verdi. Baluken, AK Parti-CHP koalisyon hükümetinin iyi bir programla ülkenin birçok sorununu çözebilecegine inandiklarini da belirtti.