Malatya
Giriş Tarihi : 22-09-2017 17:49   Güncelleme : 22-09-2017 17:49

“Hazir Betonda Dünya Üçüncüsüyüz”

Türkiye Hazir Beton Birligi (THBB) tarafindan Malatya’da “Beton Teknolojileri ve Dogru Beton Uygulamalari Semineri” gerçeklestirildi. Seminer Kapsaminda sunum yapan THBB Genel Sekreter Yardimcisi Asli Özbora Tarhan, “Hazir beton sektörü 109 milyon metreküplük üretim ve 16 milyar TL’nin üstünde gelir hacmiyle insaat sektörünün en önemli parçasidir. Türkiye, beton üretiminde 2009’dan bu yana Avrupa’nin lideriyken, Çin ve ABD’nin ardindan dünyanin üçüncü en büyük hazir beton üreticisidir.” dedi

“Hazir Betonda Dünya Üçüncüsüyüz”

>>M. ALI GÜNAYDIN

Türkiye Hazir Beton Birligi (THBB) tarafindan Malatya’da “Beton Teknolojileri ve Dogru Beton Uygulamalari Semineri” düzenlendi. Kaliteli beton üretimi ve beton uygulamasinin dogru yapilmasi amaciyla düzenlenen Seminere Malatya ve çevre illerdeki kamu kurum ve kuruluslarinin temsilcileri, insaat mühendisleri, Müteahhitler, mimarlar, yapi denetim kuruluslarinin temsilcileri ve hazir beton tesislerinin yetkilileri katildi. THBB Genel Sekreter Yardimcisi Asli Özbora Tarhan; “Türkiye’de ve Dünyada Hazir Beton Sektöründeki Son Gelismeler”, ITÜ Insaat Fakültesi Eski Dekani Prof. Dr. Mehmet Ali Tasdemir “Beton Teknolojisinde Son Gelismeler”; THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar ise “Betonda Kalite Denetimleri” baslikli birer sunum gerçeklestirdi. Seminer Kapsaminda sunum yapan THBB Genel Sekreter Yardimcisi Asli Özbora Tarhan, “Hazir beton sektörü 109 milyon metreküplük üretim ve 16 milyar TL’nin üstünde gelir hacmiyle insaat sektörünün en önemli parçasidir. Türkiye, beton üretiminde 2009’dan bu yana Avrupa’nin lideriyken, Çin ve ABD’nin ardindan dünyanin üçüncü en büyük hazir beton üreticisidir” dedi.

THBB 2017 YILINDAN ITIBAREN 5. SEMINERINI GERÇEKLESTIRDI

Kurulus tarihi olan 1988 yilindan bu yana Türkiye’de kaliteli betonun üretilip kullanilmasi için önemli çabalar gösteren Türkiye Hazir Beton Birligi (THBB), bu amaçla yapmis oldugu çok sayida etkinligin yani sira “Beton Teknolojileri ve Dogru Beton Uygulamalari” konulu seminerler düzenliyor. Türkiye’nin çesitli bölgelerinde periyodik olarak gerçeklestirilen bu seminerler ile Müteahhitler, mimarlar, mühendisler basta olmak üzere beton kullanicilarina; betonla ilgili kamu idarelerinin yetkililerine; yapi denetim kurulusu temsilcilerine ve beton üreticilerine betonun dogru uygulamalarinin anlatilmasi hedefleniyor. 2017 yilinda Istanbul, Gaziantep, Samsun ve Bodrum’da düzenlenen seminerler dizisinin besincisi 22 Eylül 2017 tarihinde Ramada Plaza Malatya Altin Kayisi Otel'inde yapildi. Seminer’e insaat mühendisleri, Müteahhitler, mimarlar ve beton üreticileri yogun ilgi gösterdi. Seminer kapsaminda,  THBB Genel Sekreter Yardimcisi Asli Özbora Tarhan; “Türkiye’de ve Dünyada Hazir Beton Sektöründeki Son Gelismeler”, ITÜ Insaat Fakültesi Eski Dekani Prof. Dr. Mehmet Ali Tasdemir “Beton Teknolojisinde Son Gelismeler”; THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar ise “Betonda Kalite Denetimleri” baslikli birer sunum gerçeklestirdi.

“HAZIR BETONDA 16 MILYAR TL’NIN ÜSTÜNDE GELIR”

Seminer’de Türkiye’de ve dünyada hazir beton sektöründeki son gelismeleri aktaran THBB Genel Sekreter Yardimcisi Asli Özbora Tarhan, “Hazir beton sektörü 109 milyon metreküplük üretim ve 16 milyar TL’nin üstünde gelir hacmiyle insaat sektörünün en önemli parçasidir. Türkiye, beton üretiminde 2009’dan bu yana Avrupa’nin lideriyken, Çin ve ABD’nin ardindan dünyanin üçüncü en büyük hazir beton üreticisidir. Hazir beton sektörü, bu performansi ve 38 bini asan istihdam hacmiyle ülke ekonomisine büyük katki saglamaktadir. THBB olarak kaygimiz sadece kaliteli beton üretimini artirmak degil, ayni zamanda betonun güvenli, saglam ve çevre dostu bir malzeme oldugunu göstermektir. Beton uzun ömürlü ve sürdürülebilir bir malzemedir. Döküm ve sekil verme kolayligindan dolayi estetik çalismalarda kolaylikla kullanilabilmektedir. THBB olarak, betonu yanlis kullanimdan kaynakli olusan kötü algidan kurtarmak, gerçekten hak ettigi degeri gören bir malzeme haline getirmek istiyoruz.” dedi.

BÖLGESEL SISTEM OPERATÖRÜ THBB

2016 yilinda THBB Baskani Yavuz Isik ile ERMCO Baskanliginin Türkiye’ye tasindigi ifade eden Asli Özbora Tarhan sunlari dile getirdi, “Bu basari ulusal olarak ülkemizin sayginligina sayginlik katmanin disinda sektörümüz için çok önemli gelismelere de zemin hazirlamistir. Bu gelismelerden, ülkemiz ve hazir beton sanayimiz için çok büyük bir adimi sizlerle paylasmak istiyorum. Türkiye Hazir Beton Birligi olarak ‘The Concrete Sustainability Council - Beton Sürdürebilirlik Konseyinin’ kurdugu ‘Beton Sorumlu Kaynak Kullanimi Belgelendirme Sistemi’nin ‘Bölgesel Sistem Operatörü’ olmaya hak kazandik. Ayni zamanda THBB Kalite Güvence Sistemi de bu sistem içerisinde görev alacak ‘Belgelendirme Kurulusu’ olmustur. Hazir Beton tesislerinin sorumlu kaynak kullanimi açisindan performanslarini degerlendirebilecekleri formu Türkçeye çevirdik. Beton Sürdürebilirlik Konseyi (CSC) web sitesinde bulunan Türkçe form ile sorumlu kaynak kullanimi açisindan hazir beton tesislerinizin ön degerlendirmesini hizlica ücretsiz olarak yapabilirsiniz. ‘Sorumlu Kaynak Kullanimi Belgesi’ almak isteyen firmalar Beton Sürdürebilirlik Konseyi Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazir Beton Birliginin çalismalarinin tamamlanmasinin ve sistemin ülkemizde aktif hale gelmesinden sonra Beton Sürdürebilirlik Konseyi Belgelendirme Kurulusu olan Kalite Güvence Sistemine basvuruda bulunabilecek. ‘Sorumlu Kaynak Kullanimi Belgelendirmesi’, Beton Sürdürebilirlik Konseyinin sistem dokümanlarinin adaptasyonu, denetçilerin egitimi ve deneme (demo) denetimlerinin tamamlanmasinin ardindan ülkemizde aktif olacak.”

“BETON ÜRETIM YERININ VE SISTEMININ UYGUNLUGU”

Prof. Dr. Mehmet Ali Tasdemir Seminerde, beton bilesenleri, betonun üretimi, yerlestirilmesi ve bakimi ile ilgili bilgiler vererek “Günümüzde beton alicisi sadece basinç dayanimini ve islenebilirligi degil betonun daha ileri düzey teknik özelliklerini bildirerek hazir beton talebinde bulunabilir.” dedi. Betonun üretim asamasindan santiyelerde kullanimina kadar kalite denetimlerinin nasil yapilacagi konusunda bilgi veren Selçuk Uçar, kentsel dönüsüm mevzuatiyla gündeme gelen mevcut yapilardaki beton kalitesinin ölçümü konularina degindi. Konusmasinda Kalite Güvence Sisteminin önemine vurgu yapan Selçuk Uçar, “Beton kalitesindeki en önemli unsur, beton üretim yerinin ve sisteminin uygun olmasidir. Bu nedenle beton alirken, betonun KGS denetiminden geçmis olmasi aranmalidir” diye konustu. THBB’nin 2017 yili programi dâhilinde Istanbul, Gaziantep, Samsun, Bodrum ve Malatya’da düzenledigi “Beton Teknolojileri ve Dogru Beton Uygulamalari Semineri”, Türkiye genelinde farkli illerimizde gerçeklestirilmeye devam edecek.

KALITELI, YÜKSEK DAYANIM SINIFLARINDA BETON

Türkiye Hazir Beton Birligi (THBB), 1988 yilindan beri güvenli ve dayanikli yapilarin insasi amaciyla standartlara uygun beton üretilmesi, teknigine uygun beton uygulamalarinin yayginlasmasi ve ülkemizde kaliteli, yüksek dayanim siniflarinda beton kullanilmasi için ugras veren mesleki bir kurulus. THBB; Avrupa Hazir Beton Birligi (ERMCO) ve Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council) Üyesi; Beton Sürdürülebilirlik Konseyi "Bölgesel Sistem Operatörü"dür. THBB’ye üye olacak sirketlerin tüm hazir beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapilmasi, THBB Kalite Güvence Sisteminin (KGS) sürekli habersiz denetimlerine tabi olunarak KGS Uygunluk Belgesi alinmasi, uygun laboratuvar bulunmasi, teknik, çevre, is sagligi - isçi güvenligi, yasal ve etik kriterlerin eksiksiz yerine getirilmesi zorunlu.