Malatya
Giriş Tarihi : 16-01-2013 16:29   Güncelleme : 16-01-2013 16:29

Hayvanciligin sorunlar konusuldu

Hayvancilik konusunda yetkili birliklerin bir araya gelerek, hayvanciligin sorunlari ve çözüm önerilerinin ele alindigi Ocak ayi birlik baskanlari toplantisi, Malatya Ili Kirmizi Et Üreticileri Birligi ev sahipliginde gerçeklestirildi

Hayvanciligin sorunlar konusuldu

Ortak akil istisare toplantisina; Belediye Baskan Yardimcisi Selim Pilten, Gida, Tarim ve Hayvancilik Il Müdürü Ali Sevgi, AK Parti Merkez Ilçe Baskani Osman Güder, Kirmizi Et Üreticileri Birlik Baskani Mehmet Taneli, Ziraat Odasi Baskani Bayram Polatbas, Ziraat Mühendisleri Odasi Baskani Fevzi Çiçek, Süt Üreticileri Birlik Baskani Aziz Kurtoglu, Damizlik Birligi Baskani Ergün Günaydin, Veteriner Hekim Oda Baskani Ertugrul Özdemir, Alabalik Üreticileri Birlik Baskani Fatih Kabakas, Canli Hayvan Pazari Dernegi Baskani Ramazan Kirma ve birlik yöneticileri katildi.

 

Toplantida, 3 ana gündem maddesi masaya yatirilarak yetkililerden sorunlarin çözümü istendi. Açilis konusmasini yapan Malatya Ili Kirmizi Et Üreticileri Birlik Baskani Mehmet Taneli, hayvan pazarina giren hayvanlarin kontrolü, isletmelerde bulunan hayvanlarin bilgilerinin güncellenmesi ve kesimlerde yagli ve yagsiz et kesimlerinin sikintisini dile getirdi.

Taneli, "Sorunlarin çözümü bir kisinin, bir belediyenin, bir kurumun yapacagi is degil. Ancak herkes el birligi yaparak ortak akilda birlesirsek sorunlari çözebiliriz. Yaptigimiz toplantilarin da amaci bu. Malatya’da 42 bin isletme var. Bir isletmede 100 hayvan var ise 10 tanesi kayitli gerisi degil. Bunlari kayit altina acilen almak ve bilgileri güncellemek durumundayiz. Üreticilerimiz çok zor durumda. Biz hayvanlara küpe takilmasi yerine bilgilerinin güncellenmesini istiyoruz. Devletin verdigi hayvan basina para Malatyali üreticilere verilemeden geri iade oluyor. Yilda yaklasik 25 milyon gibi bir paradan bahsediyoruz. Güncellenme yapilmadigi takdirde ne tesvikten faydalanilabilir, ne de sorunlar çözülür. Ikinci en büyük problem ise canli hayvan pazarina getirilen hayvanlarin siki denetimden geçirilmemesi. Giris çikislarin kontrollerinin tam olarak saglanmasini, dezenfeksiyonunun yapilmasini istiyoruz. Kimin yetkisindeyse onlardan rica ediyoruz. Evraklari eksik olanlarin kesinlikle hayvan pazarina alinmamasini istiyoruz. Üçüncü bir konu ise, kombinalarda kesilen hayvanlar daha önce yaglari alinmadan tartiliyordu. Simdi ise iç yaglarin yaninda dis yaglarinin da alinmasi neticesinde üretici ciddi anlamda zarara ugruyor. Bunlari çözmek de siz yetkililere düsüyor. Bizler birlik yöneticileri olarak üzerimize düsen her türlü görevi yapmaya haziriz. Sizlerden de ayni anlayis içerisinde üreticilerimizin sorunlarini çözmenizi bekliyoruz" ifadelerini kaydetti.

Sözlerine, "Ortada bir cenaze var, bunu hep beraber kaldiracagiz" cümlesiyle baslayan Malatya Belediye Baskan Yardimcisi Selim Pilten, "Sikintilar sürekli gündemde. Hatirlanacagi gibi bir toplanti yaptik ama ortamin gerginliginden bir netice alamadik. Burada yapacagimiz toplantida sorunu çözecegiz. En büyük problem hayvan pazarina giris ve çikislarin denetim altina alinmasi. Alinacak kararlari uygulamaliyiz ki neticeye varalim. Sorumluluk noktasinda Belediyemiz, cezalandirma konusunda ise Tarim Il Müdürlügümüz yetkili. Sonuçta biz siyasi bir kurulusuz. Aktif olarak Tarim Il Müdürlügü üzerine büyük is düsüyor. Biz üzerimize düsen kismini yapmayi taahhüt ediyoruz" seklinde konustu.

Tarim Il Müdürü Ali Selvi de, "Bizim amacimiz bagciyi dövmek degil. Kanunlar çerçevesinde üreticilerimize hizmet etmek bizlerin asli görevi. Sorunlari çözebilmemiz için konuyu iyi inceleyip sorunu iyi teshis etmeliyiz ki çözümü dogru yapalim. Hayvan pazarina gelince çevre illerde haftanin 7 günü hizmet veren tek yer Malatya hayvan pazari. Baska illerden pasaportsuz, saglik raporsuz hayvan getiriliyor. Önce mal alip satanlarin kurallara uymasi gerekiyor ki disaridan gelen hastalikli veya pasaportsuz girisleri engelleyelim. Malatya'da çok fazla kayitsiz hayvan oldugu söyleniyor ama ben buna katilmiyorum. Malatya'nin kayitsiz hayvan sayisi az. Disaridan gelenlerde sorun. Bunun tek sorumlusu ise alim ve satim yapanlardir" dedi.

Toplanti sonunda, canli hayvan pazarinin saat 05.00'de açilmasi ve aksam en geç saat 17.00'de kapanmasi, Gida Tarim Il Müdürlügü tarafindan güncel olmayan isletmelerin kontrol edilerek güncellemesinin saglanmasi, hayvan pazarina sevksiz pasaportsuz 21.01.2013 tarihi itibariyle girislere kesinlikle müsaade edilmeyecegi, birlik baskanlari ve yetkililer tarafindan karara baglandi.