Malatya
Giriş Tarihi : 02-04-2021 16:30   Güncelleme : 02-04-2021 16:30

Hayvancılığa Uygun Olmayan Meralar Ağaçlandırılacak

Elazığ Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner, ilimizdeki orman vasfını yitirmiş ve hayvancılık yapılmaya uygun olmayan meraların ağaçlandırılacağını söyledi. ‘Orman köylüsüyle hasım değil hısım olmak istiyoruz’ diyen Çetiner, “Dolayısıyla bizim için köylünün rızası da önemlidir. İstiyoruz ki köylü işin içerisinde olsun” dedi

Hayvancılığa Uygun Olmayan Meralar Ağaçlandırılacak

Mera vasfını yitirmiş arazilerin kullanılması ile ilgili değerlendirme yapan Bölge Müdürü Çetiner, Meraların ağaçlandırılması konusunda, Vali yardımcısı başkanlığında, Tarım İl Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Kadastro, Defterdarlık, Milli Emlak Müdürlüğünün katılımıyla heyet oluşturulduğunu hatırlatarak şöyle konuştu. “Bu komisyon vasıtasıyla bozuk ve vasıfsız mera alanlarındaki mera vasfını kaldırıp hazineden de ormana ağaçlandırmak üzere almamız gerekiyor. Hala, bunları alamadığımız yerler var. Dolayısıyla bizim şu an 2021 yılı çalışma takvimimizde takvimiz var. Bu konuda arkadaşlarımız zaman zaman Fezlekelik bile olabiliyorlar.  Bu nedenle bir yere bir fidan dikmek için, bir kazma vurmak için önce mülkiyet sorununun çözülmesi gerekiyor. Mülkiyet sorununu çözmeden bir yerde ağaçlandırma yapamazlar.  Bizim burada talebimiz,  1. 2. 3. sınıf merada değil hayvanların gidip otlamayacağı alanları bize verseler biz oraları ağaçlandırabiliriz. Biz işletme olarak doğrudan her yer yeri ağaçlandıramayız. Burada Vatandaşın rızası da önemlidir. Orada oturan insanlara rağmen her tarafı ağaçlandırsak onların hayvanların otlak alanlarını daraltmış oluyoruz. Genelde bu tür tepkiler ile karşı karşıya kalıyoruz. Bakanlığımızın ve Genel Müdürlüğümüzün şöyle bir politikası vardır. Bu da orman köylüsü ile resim değil hısım olmak. Dolayısıyla bizim işimiz orman köylüsü ile olur. Orman köylüsü ile iyi geçirmek zorundayız. Onların istemediği bir konuyu bir ormancılık faaliyetini zorla dik'te edemezsiniz. Çünkü ormanın kapısı yok kilitleyemezsiniz.  Arkanızı dönüp gittiğiniz zaman, bunlar rahatlıkla yaptığınız o kadar masrafı bir anda heba edebilirler.  Hayvan sokabilirler, otlatabilirler. Dolaysıyla sizin o yaptığınız çalışmaların hepsi heba olur gider. Dolayısıyla bizim için köylünün rızası da önemlidir. İstiyoruz ki köylü işin içerisinde olsun.”

ORMAN KÖYLÜSÜNE FAİZSİZ KREDİ VERİYORUZ

Orman köylülerine verilen ORKÖY Kredilerine de değinen Çetiner, “Tabii biz bu tür yerleri yaparken orman köylüsünün özellikle kırsalda yaşayan insanların göçünü engellemek için Bakanlık ve Tarım Orman Genel Müdürlüğünün bir politikası çerçevesinde Orman köylülerine ORKÖY kredisi vermekteyiz. Eskiden bu krediler düşük faizli ama bizim insanlarımız muhafazakâr insanlar. Faizin F'sini duyunca uzak duruyorlar. Allah'a hamdolsun bu faiz olayı da kalktı. İnsanlar rahatlıkla bu ORKÖY kredilerden faydalanıyorlar. Vatandaş bizden mantolama istiyorsa evinin betonarme yapı olması şart. Taş duvar olursa Kerpiç olursa olmuyor. Uygunsa bunların mantolama işini yapıyoruz. Güneş enerjisi talebinde bulunuyorsa güneş enerjisi yapıyoruz. Süt sığırcılığı talep ediyorsa, her eve 2 inek veriyoruz. Bunlarında şartları ve kriterleri var. Daha çok asgari bir geçim sıkıntısı olan insanların elinden tutuyoruz. Böylelikle onlar verdiğimiz kredilerle hem iaşesini karşılasın hem de köyde kalabilsinler. Bu vesile ile de köyden göçün  göçü engellemek istiyoruz. Yine bu vesile ile süt koyunculuğu, süt inekçiliğinin yanında, fenni arıcılık desteğimizle var. Bunların hepsi faizsiz.  Hatta süt sığırcılığında ilk 2 yıl herhangi bir taksit ödemesi yok. Ondan sonra 5 yıl toplamda 7 yıl 5 eşit taksitte taksitlerini ödemiş oluyorlar. Vermiş olduğumuz hayvanların sigortasını da TARSİM’e yaptırıyoruz bunu da o para içerisinden ödüyorlar. Ceplerinden para ödemiyorlar.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz