Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-12-2020 18:18   Güncelleme : 15-12-2020 18:18

Hayvan Yetiştiricisi Zor Durumda Et İthali Durdurulsun

Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkan Yardımcısı ve Büyükbaş Hayvan Yetiştiricisi Abbas Cılga, hayvan yetiştiricilerine destek istedi. Et ve Süt Kurumu tarafından karkas et fiyatlarına yapılan zammın yetersiz olduğunu dile getiren Cılga, yetiştiricinin zarar ettiğini söyledi

Hayvan Yetiştiricisi Zor Durumda  Et İthali Durdurulsun

Hayvan yem fiyatlarının denetlenmesini de isteyen Cılga, gazetemize yaptığı açıklamada yetiştiricilerin yaşadıkları sıkıntıları ve görüşlerini şu ifadelerle paylaştı. “Üreticimiz şu anda  mağdur ve perişan durumdadır. Yem hammadde fiyatları aldı başını gidiyor. 2018 yılında Tarım Bakanlığı tarafından ete zam verildi. 2 yıldır et alım fiyatlarında bir gelişme olmadı. Et ve Süt Kurumu geçen yıl 2 TL zam verdi. Geçen gün de 2 TL tutarında zam yaptı. Bu zam ise yetiştiricimizi memnun edemedi. Yem hammaddesi yüzde 60 oranında pahalandı.  Diğer yandan yerli piyasada zayıf mal pahalı. Besici yetiştirmek için mal alamıyor. Bunun yanında yurtdışından gelen hayvanlar dolar ve euro ile gelmeye devam ediyor. Bunu da hayvan yetiştiricilerinin önünde engel olarak görüyoruz. Dışardan loper et geldiği için yerli mallara kesim için rağbet olmuyor. Onların fiyatları da artıyor. Gelen hayvanlar da dolar üzerinde olduğu için üreticiye pahalı olarak geliyor. Böylelikle yetiştirici yeni hayvan da alamıyor.”

Bir hayvanın diğer giderleri hariç olmak üzere sadece günde 25 liralık yem yediğinin altını çizen Cılga, “Hayvan yetiştiricileri 1 Çoban ilaç ve diğer giderler hariç bir hayvanın 10 ayda 7 bin lira masrafı oluyor. Biz hayvanı kestiğimiz zaman 39-40  liraya mal oluyor. Şimdi Tarım Bakanlığı 35 lira fiyat açıklamış. Hayvan yetiştiricisi bu zararı nerden karşılayacak. Buna acil bir çare bulunması lazım. Bu nedenle verilen zamlar yetiştiriciyi tatmin etmiyor. Et süt kurumu Avrupa menşeli hayvanı 38 liradan,   yerli malı 40 liradan alması lazım. Önceki gün açıklanan zam besiciyi tatmin etmiyor. Yetiştirici işin içinden çıkamıyor. Yurtdışından getirilen eti kurum ısrarla satıyor. Bu etin satılması da hayvan yetiştiricisinin elini kolunu bağlıyor. Bir an evvel ithal etin durdurulması lazım ki, yerli üretim artsın” diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz