Malatya
Giriş Tarihi : 07-10-2014 15:14   Güncelleme : 07-10-2014 15:14

Hayvan Üreticileri Destek Için Basvuruyor

Malatya Ili Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, üreticiler için yeni destek ve projelerin hayata geçirildigini ifade ederek, üreticilerin desteklerden yararlanmak için müracaatlarini sürdürdügünü söyledi

Hayvan Üreticileri Destek Için Basvuruyor

Hayvan üreticilerinin desteklerden yararlanmalari için bilgilendirme çalismalarini sürdürdüklerini belirterek, "Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligimizin her yil vermis oldugu desteklemelere müracaatlar devam ediyor. Bizlerde konuyla ilgili olarak saha çalismalarimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda üreticilerimizi bilgilendirmek için toplantilar yapiyoruz. Suanda 100'ün üzerinde müracaat var. Yetistiricilerimiz müracaatlarini sürdürüyor. Süreç devam ettigi için bilgilendirme çalismalarimiza devam ediyoruz" dedi.
"ANKET YAPIP, SORUNLARI TESPIT EDIYORUZ"
Akin, hayvan üreticilerinin sorun ve isteklerini yaptiklari anketlerle tespit ettiklerini dile getirdi.
Üreticilerin sorunlarina çözüm bulmak amaciyla saha çalismalarina devam ettiklerini de dile getiren Akin, "Üreticilerimize yönelik 10 soruluk bir anket yapiyoruz. Geçmiste de 22 soruluk bir anketimiz olmustu. Genelde sahada yasanan sikintilar ve yapilmasi gerekenlerle alakali anketler yapiyoruz. Yetistiricilerimize ulasip, bire bir bu anketi dolduruyoruz. Sorun ve istekleri de gerekli yerlere iletiyoruz" ifadelerini kullandi.
"HAYVAN POTANSIYELIMIZ ÇOK DÜSÜK"
Akin, Malatya'da hayvan potansiyelinin artirilmasi gerektigini de belirterek, sunlari söyledi: "Çevre sehirlere baktigimizda, Malatya'daki hayvan potansiyelimiz düsük. Ama yillara baktigimiz zaman, özellikle birlikte kurulduktan sonra kismen her yil yüzde 3 ila 5 arasinda bir artis oluyor. Ama bizim bu sayiyi çok artirmamiz gerektigini düsünüyorum. Çünkü Malatya'daki özellikle mera ve yaylalarimiz buna müsait. Bu noktada da devletimiz gerekli destekleri veriyor. Istirakçilerin bu ise bir an önce müdahil olmasi ve mevcut hayvanciligi birakanlar varsa tekrardan hayvanciliga baslamasi noktasinda da çalismalar yapiyoruz."