Malatya
Giriş Tarihi : 06-07-2021 17:32   Güncelleme : 06-07-2021 17:32

Hayvan Hastanesi Kurulacak!

Yeni dönem başkanlık çalışmalarına değinen Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergül Günaydın, “Maalesef yem fiyatları yüksek süt fiyatları ise düşüktür. Bu noktada birlik şarküterilerini açacağız. Sizlerden toplayacağımız sütlerin işlemesi yapılarak bu ürünleri de şarküterilerde satacağız. Birliğimize ait hayvan hastanesi kurulması projelerimiz arasında yer almaktadır. Hayvan hastanesini hayata geçirdiğimizde hem veteriner ilaç satışı hem de klinik hizmeti uygun fiyatlara üyelerimize verilecek.” dedi

Hayvan Hastanesi Kurulacak!

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne bağlı Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği seçiminde yeniden güven tazeleyen Başkan Ergül Günaydın birlik ve çalışmaları hakkında önemli detaylar paylaştı. Birlik tarafından yapılan çalışmaları Ergül: “Birliğimiz merkez ve şubelerimizde hayvanlarımızın daha sağlıklı beslenebilmesi, beslenme kaynaklı eksikliklerinin giderilmesi için temin ettiğimiz sıhhi ve kaliteli ürünler çok çok düşük ücretler ile üreticilerimize sunulmaktadır. Amacımız her daim üreticilerimizi korumak, asgari fiyatlar ile azami kalite sunmaktır. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda önceki yıllarda yurt dışından damızlık gebe düve temin etmiş ve 550 baş düveyi üyelerimize dağıtık. Damızlık düve temin etme noktasında üyelerimize hizmet etmek, bu ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yurtdışından temin etmek üzere, birliğimiz adına Sütlüce mahallesinde 5 dekar alan üzerine kurulu, 250 baş kapasiteli bir çiftlik satın almış bulunmaktayız. Buradaki çiftliği düve üretim tesisine dönüştürerek şimdiye kadar yapılmayan bir hizmeti daha gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde değerlendirdi.

“HAYVAN HASTANESİ KURACAĞIZ; SÜTLERİ PİYASA ŞARTLARINDA DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Ergül konuşmasının devamında ise: “Değerli üyelerimiz gerek kendi işletmemde gerekse sizler ile yaptığım görüşmelerde şu dönemde en büyük problemimizin yem fiyatlarının yüksek olması olduğunu çok iyi biliyorum. Maalesef yem fiyatları yüksek süt fiyatları ise düşüktür. Bu noktada göreve geldiğimizde sizlere hizmet etmek için projelerimiz arasında yer alan birlik şarküterilerini açacağız. Sizlerden toplayacağımız sütlerin işlemesi yapılarak bu ürünleri de şarküterilerde satacağız. Böylelikle üreticilerimizin daha fazla kâr elde etmeleri sağlanacaktır. Açacağımız bu şarküterilerde ayrıca üyelerimizin besledikleri tosunlar piyasa fiyatının 1-2 TL üzerinde kestirilerek, şarküterilerimizde satışı sağlanacaktır. 2020 yılında süt satışı noktasında sıkıntı yaşayan bölgelerden olan Yazıhan ve Arguvan ilçemizde birliğimiz tarafından süt toplama hizmeti verilmiş, ayrıca fabrika yemleri temin edilmiştir. Süt toplama işi ilimizde maalesef yerel firmalar ile yürütülememekte, bu işin çözümü birliğin kendi sütünü kendi işlemesinden geçmektedir. Birliğimiz mevcut durumda üyelerimize veteriner ilaç satışı ve klinik hizmeti yasal mevzuattan dolayı yapamamaktadır. Fakat bu yasal mevzuatın çözümü, hayvan hastanesi kurulması ile çözülebilmektedir. Birliğimize ait hayvan hastanesi kurulması projelerimiz arasında yer almaktadır. Hayvan hastanesini hayata geçirdiğimizde hem veteriner ilaç satışı hem de klinik hizmeti uygun fiyatlara üyelerimize verilecektir ”ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit