Malatya
Giriş Tarihi : 14-04-2021 14:18   Güncelleme : 14-04-2021 14:18

Hayır Sahiplerinden Akülü Araba Desteği Bekliyor

Yaka Mahallesinde yaşayan 75 yaşındaki Ahmet Balal, yürüyemediği için yıllardır vücudunda taşıdığı sonda ile ihtiyacını gidermeye çalışıyor. Ayaklarındaki şişlik nedeniyle yaklaşık 10 yıldır yatağa bağlı olarak yaşadığını belirterek hayırseverler den akülü sandalye bekliyor.

Hayır Sahiplerinden Akülü Araba Desteği Bekliyor

Güneş Işığına hasret kalan Ahmet Balal hayırseverlerden yaşamını kolaylaştıracak akülü sandalye istiyor. 10 bacaklarındaki şişlik nedeniyle hareket edemediği için çalışamayan ve sürekli sürekli kilo alan Ahmet Balal, yaklaşık 110 kiloluk vücudunu taşıyamaz hale geldi. Eşinin de artık kendisini taşıyacak gücü kalmadığını söyleyen Ahmet Balal, yakalandığı hastalığa teşhis de konulamadığını dile getirerek sıkıntılarını şu şekilde paylaştı. “Yaklaşık 10 yıl önce bacaklarımda ağrı başladı. Doktora gittim. Doktorlar hastalığıma bir teşhis koyamadılar. Gittiğim doktorlar bana sürekli yürümemi öneriyorlar. Ben de ayağımdaki şişlikten ve ağrısından dolayı yürüyemiyorum. İğne ilaç verdiler bir tesiri olmadı. 10 yıldan fazladır dışarı çıkamıyorum ve sıkıntı yaşıyorum.  Sadece tuvalet ihtiyacını eşimin yardımıyla gidermeye çalışıyorum. Onun da artık bana bakmaya gücü yetmiyor. Komşulardan birisi bir tane manuel engelli arabası verdi. Onunla tuvalete gitmeye çalışıyorum. Küçük tuvaletimi de yaklaşık 5 yıldır yürüyemediğimden dolayı, 5 yıldır sonda ile yapıyorum. Doktorlar bol bol yürümemi tavsiye ettiler. Ben de yürüyemiyorum.”

Eşime Muhtaç Hale Geldim

Yıllar önce bir kuyuya düştüğünü anlatan Ahmet Balal, “Bu nedenle de bende korku oluştu. EMAR cihazına giremiyorum.  Bana, sende bir şey yok, sen benden sağlamsın diyorlar. EMAR cihazından korkuyorum emar cihazına giremediğim için de bir teşhis koyamadılar. Oo maçına ya girmem gerekiyormuş ben de giremiyorum isterlerse uyutarak da yaparlar ama kimse böyle bir şey yapmadı bile kaç defa da küstüm şimdi Ondan sonra da daha yürüyemiyorum. Daha önce düğünü lavaboya gidip geliyor biliyordum kendi ihtiyacımı gideriyorum ama son yıllarda artık eşime muhtaç hale geldim. Eşim de benim gibi yaşlandı artık gücü yetmiyor. Geçimimi de çiftçi emeklisi olacak bir maaş alıyorum Bu da ancak evin ihtiyaçlarını zar zor karşılıyorum başka bir iş yapmak içinde gücüm yoktur 1500-1600 civarında 1 aylık veriyor. Elektrik su gibi zorluklarla bunların versin karşılıyorum. Başabaş zorla idare ediyorum.  Önün hayırseverlerden Talebim ise bir tane akülü araba istiyorum. Kısa zamanda bana böyle bir araba lazım Çünkü artık evde dışarı çıkamadığım için bu olacak hale geldim. Hiç değilse bir nefes almak için dışarı çıkarım. Bir tuvalet ihtiyacım için kimseye muhtaç olmam. Bu nedenle tez zamanda hayırseverlere sesleniyorum. Müge Anlı'ya sesleniyorum onların vasıtasıyla tüm hayırseverlere sesleniyorum. Böyle bir şey olursa ben çok sevinirim.

Beklentimiz Bir Hayırseverin Bizi Duyması

Ahmet Balal’ın eşi Sündüs, hanım ise sıkıntı, talep ve yardım beklentisini şu ifadelerle aktardı. “Eşim MR cihazına birkaç defa girdi. Panikleyerek geri çıktı. Ordan sonuç alınmadığı için ciddi bir teşhis de konmadı.  Yaklaşık 10 yıldır böyle hasta. Diğer yandan artık evde bunaldı. Sürekli dışarı çıkmak istiyor. Kendi ihtiyacını kendi gidermek istiyor. Ev içerisinde neredeyse nefes alamaz duruma geldi. Bu yüzden de çok sinirli oldu. Zaman zaman bizlere kızmaya, kendine zarar vermeye başladı. Diğer yandan bir iş yapamadığı için maddi olarak da sıkıntılarımız var. Dışarı çıkıp bir insan göremiyor. Sadece evin içerisinde kaldığım için sinirli olmaya başladı. En ucuzundan bir akülü arabası olursa dışarı gidebilir Ancak bunu da alacak gücümüz yoktur. Bu nedenle de hayırseverlerden destek bekliyoruz. Kaç yıldır kocam bu şekilde yerde yatıyor. Benimle Artık gücüm yok bakamıyorum. Gücüm yetmiyor. Dışarı çıkmaz istiyor evde çok daralıyor. Dolayısıyla Bana da bağırıyor sinirleniyor. Artık yapacak yardım edecek gücüm kalmadı. Beklentimiz Bir Hayırseverin Bizi Duyması. En azından akülü araba yardımı yaparlarsa biraz ben de rahatlarım eşimde rahatlar.

A.Vahap Kaygusuz