Malatya
Giriş Tarihi : 07-10-2021 17:43   Güncelleme : 07-10-2021 17:43

Hayır Çarsısı Dar Gelirlilerin Uğrak Yeri Oldu

Kernek Külliyesinde açılan Vahap Küçük Hayır Çarşısı, kurulduğu günden itibaren sistematik bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Yıllardır dar gelirli ailelerin gıda ve giyim ihtiyaçlarını temin eden çarşı dar gelirlilerin uğrak yeri oldu.

Hayır Çarsısı Dar Gelirlilerin Uğrak Yeri Oldu

Hayır, çarşısına envanterine kayıtlı 3 bin 250 aile ise sistematik bir şekilde yardımlardan düzenli olarak yararlanıyor. Yapılan yardım çalışmalarını değerlendiren Hayır Çarşısı Koordinatörü Asım Solmazgül, hayır çarşısında yaklaşık 400 kalem ürün bulunduğunu kaydederek, şu bilgileri paylaştı. “Bu Hayır Çarşısı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ın direktifleri doğrultusuna, ihtiyaç sahiplerine yönelik açmış olduğu bir çarşıdır. Burada dar gelirli ailelerimiz faydalanıyor. Aileleri gelir durumlarına göre 1. sınıf ve 2. sınıf olmak üzere gelir durumlarına göre 2 kategoride değerlendiriyoruz. Müracaat edenleri aylık gelir durumuna göre 1. Sınıfı 2. sınıf olarak değerlendiriyoruz. Sistemimizde yaklaşık 3 bin 250 ailemiz kayıtlı. Buradan faydalanmak isteyen vatandaşlarımız Büyükşehir Belediyesi Sağlık Sosyal İşler Daire başkanlığında müracaat ediyorlar.  Daire başkanlığımız tarafından gerekli araştırma ve inceleme yapıldıktan ve gelir durumları incelendikten sonra buradan faydalanılıyor.”

HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİNİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRIYORUZ

Tesiste bulunan ürün tedarikinin ise hayırseverler tarafından karşılandığını ifade eden Solmazgül, “Aslında bu proje Büyükşehir Belediye Başkanımızın en büyük projesinden bir tanesidir. Başkanımız Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olurken ‘kardeşliği inşa edeceğiz’ demişti. Bu çalışmasının içerisine hayırseverleri kattı. Buradaki ürünlerimiz bağış esasına dayalı, hayırseverlerin yapmış olduğu bağışlarla geliyor. Bizler de sistemimize kayıt ediyoruz. Dolayısıyla tüm ürünlerimiz kayıtlı ve kim ne vermiş, kim ne almış? Hepsi sistemimizde kayıtlı. Ürün temininde ise gıda bankalarının, hayırseverlerin büyük desteği var. Hayırseverlerimizin ‘az veren candan çok veren maldan olur’ parolasıyla biz bu yola çıktık.  Hayırseverlerimizden de Allah Razı Olsun. Konuya, gerekli duyarlılığı gösteriyorlar. Bizlere bağışlarını yapıyorlar, bizde alan el ile veren el arasında köprü oluyoruz. Şu an burada 400 kalem ürünümüz var. Bu ürünler ise temel ihtiyaca yönelik. Gıdadan temizliğe, temizlikten giyime, yani A’dan Z’ye elimizde her şeyimiz mevcut. 1000’e yakın kalemlik sürekli yakın ürünümüzü ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit (Özel Haber)