Malatya
Giriş Tarihi : 24-11-2021 16:59   Güncelleme : 24-11-2021 16:59

Hava Kalitesi Hassas Seviyede

Ulusal Hava İzleme Ağında yayınlanan verilere göre Malatya’da hava kalitesi iyi seviyeden hassas seviyeye geldi. Havadaki kükürtdioksit oranı 20, toz oranı (PM 10) ise 184 olarak yayınlandı.

Hava Kalitesi Hassas Seviyede

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava İzleme Ağı verilerine göre Malatya’da hava kirlilik oranı sonbaharda yükseldi. Araç kullanımının artması  ve mevsimsel faktörlerin etkisiyle Malatya’nın havası iyi seviyeden, hassas seviyeye geriledi.  Hava kalitesi ile ilgili sistemde düşülen değerlendirme notunda, ” Hassas gruplar için sağlık etkileri oluşabilir. Genel olarak kamunun etkilenmesi olası değildir.” İfadelerine yer verildi.

Uzmanlara göre kış aylarına girilince kirlilik artabilir. Malatya’da doğalgaz kullanımının az olması ve katı yakıt kullanımında yaşanan artış nedeniyle hava kirliliği kışın ilk aylarında üst seviyelere çıkabilir. Kademeli normalleşme ile birlikte Organize Sanayi Bölgelerinde üretimin artması ve fabrikaların tam kapasite çalışması ile birlikte salınan gazlar hava kalitesini düşürebilir.

Hava kalitesinin hassas seviyelere çıktığı u günlerde yapılan etkinlik uyarıları ise şu şekilde;” Açık hava sporları için iyi bir hava değil. Bisiklet sürmek için iyi bir hava değil. Açık havada yürüyüş yapmak için iyi bir hava değil. Dışarıda piknik yapmak için iyi bir hava değil.”

 

>> Ebubekir Atilla