Teknoloji
Giriş Tarihi : 10-02-2016 12:22   Güncelleme : 10-02-2016 12:22

Hava atiyorsunuz ama...

Ulastirma Bakani Binali Yildirim, GSM operatörlerine uyarida bulunarak, “Ana güzergahlarda hala çekmeyen yer çok haberiniz olsun. Hava atiyorsunuz reklamlarla, birbirinizle yaris ediyorsunuz ama durum da pek öyle degil. Yollarda ben geziyorum. En iyi denetleyen benim” dedi

Hava atiyorsunuz ama...

 

Ulastirma Bakani Binali Yildirim, Istanbul Dünya Ticaret Merkezi'nde GSM ve IMT-2000/UMTS Imtiyaz Sözlesmeleri Imza Töreni'ne katildi.

 

“ULASIMDA DA, ILETISIMDE DE YOLLAR VAR”
 

Bilgi teknolojilerinde atilan adimlari yollardan örnek vererek açiklayan Bakan Yildirim, “Biz memlekette yollari yapiyoruz. Tek yollar vardi trafik çok sikisikti, kazalar fazlaydi. Sonra dedik ki bu yollari genisletelim serit sayisini arttirdik, kazalar azaldi. Ulasimda da yollar var, iletisimde de yollar var. Bu yollari göremiyoruz. Karada var, fiber yollar var. Normal telefonunun varken eskiden fotograf çekmiyorduk, mesajlar göndermiyorduk sadece konusuyorduk. Onun için tek yol yetiyordu. Simdi artik yollar yetmiyor çünkü çok is yapiyoruz. Ne yapmak lazim akil yollarini, iletisim yollarini genisletmek lazim. Bu yapilan is bu amaca yönelik. 183 Megahertz’ten üzerine bir de 365 megahertz yani iki katindan fazla yol ilave ettik. Bundan sonra iletisim daha hizli olacak demektir. Ikincisi her türlü hizmeti artik her yoldan yapacagiz. Su yoldan otomobil gitsin, kamyon buradan gitsin yok. Yolunuz varsa gidecek hangi araci kullanirsaniz kullanin” diye konustu.

 

“ALTYAPI TAMAM, ÜSTYAPI OPERATÖRLERIN”

 

Devletin yol tahsis etmekle yükümlü oldugunu ancak yol üzerinde yapilacak çalismalari operatörlere biraktigini anlatan Bakan Yildirim, “Akla mantiga uyan da bu. Her seyi yönetmeye kalkarsak o zaman hiçbir seyi yönetemeyiz. Yollarin seritleri artti, kapasiteleri artti, altyapi tamam. Üstyapi operatörlerin. Bunun üzerinde marifetinizi göstereceksiniz. Eskiden 900 bandi sadece 2 g'de kullanilir, 3 g'de kullanilmazdi. 1800-900 birbirine geçis olmuyor, durmadan fazla yatirim yapiliyor. Yazik günah. Simdi bu 4.5G olayi ile birlikte hepsini bir birlestirmis oluyoruz. Hem hizmet çesitliligi açisindan, hem de mükerrer yatirimlari ortadan kaldirma adina böylesine önemli bir adim atiyoruz” seklinde konustu.

 

“HAVA ATIYORSUNUZ, REKLAMLARDA YARISIYORSUNUZ AMA DURUM ÖYLE DEGIL”
 

4.5G teknolojisinin 1 Nisan'da baslayacagini hatirlatan Bakan Yildirim, “1 Nisan'da baslayinca sunu bilmemiz lazim. 3 G ile 4.5 G arasinda 10 hiz farki var diyoruz. Dogru, daha hizli. Yarin 1 Nisan'da kalkip Erzincan'in bir köyüne gidip ‘nerede bizim 10 kat hiz’ derse bu yanlis olur. Bunu da dogru söyleyelim. 8 yil süremiz var. Pey der pey, bu yollar bir günde yapilmiyor. 1 Nisan'da baslayacak. Bir miktar yapacaklar 1 Nisan'a kadar. 8 yil içinde Türkiye'nin her tarafina yapilacak. Mesela biz 520 kilometre tünel yaptik. Tünellerde de çekecek. ‘1 kilometre altindakilere degil de üstündekilere’ gibi bir sinir olmaz. Böyle bir sinir olmaz. 300 metrede tünel varsa çekecek. Bu siniri neye göre koyuyorsunuz. Hizmette sinir olmaz. Tünellerin hepsinde çekecek. Ana güzergahlarin tamaminda çekecek. Ana yollarda mazeret kabul etmeyiz. Hala çekmeyen yer çok haberiniz olsun. Hava atiyorsunuz reklamlarla birbirinizle yaris ediyorsunuz ama durum da pek öyle degil. Yollarda ben geziyorum. En iyi denetleyen benim. Para kazanin, ticaretinizi yapin ama vatandasin memnuniyetini saglamak gibi bir göreviniz var. Bu konuda daha fazla gayret bekliyoruz” ifadelerini kullandi.

 

“SÜREKLI SATMA AZMINDE OLMAK KABUL EDEBILECEGIMIZ BIR SEY DEGIL”
 

4.5G’nin basta beri çesitli tartismalari beraberinde getirdigini söyleyen Bakan Yildirim, söyle konustu;
“Bu bir adimdir. 5G'ye yaklasmanin bir adimidir. Ama en önemli iki özelligi vardir. Bir tanesi iletisimde hizin artmasi, ikincisi serit yani akil yollarinin sayisinin artmasidir. Yan getirileri de sudur. Yerli katkiya daha fazla imkan saglamasi. ARGE çalisanlarinin sayisini yüzde 50 arttiriyoruz, yerlilik oranlarini arttiriyoruz. Kobilerde ürünü getirip kobilere üzerinden sattirma gibi bir uyanikliga da artik son veriyoruz. ‘Ürünü getirdim böyle bir sarta var yerine getirmis olalim’ diye kurnazlik yok. Gelecek ürün orada yapilabildigi kadar yapilacak. Bugünden yarina biz yüzde 50 yerli olsun demiyoruz. Ama burada sadece bir tedarikçi pozisyonuna girmek, sürekli satma azminde olmak kabul edebilecegimiz bir sey degil. Burada ekmek yiyenler mutlaka buraya bir katma deger birakmali. Burada istihdam olusmasi lazim. Teknolojinin gelismesi için elini tasin altina koymasi lazim. O yüzden bilgi teknolojileri ve iletisim kurumu bu isin takipçisi olacak. Bir yandan vatandasimiz daha güzel hizmeti daha kaliteli hizmeti alirken, diger yandan da bilgi ve iletisim teknolojilerinin ülkemize katma deger saglamasi için yerli katkinin mutlaka arttirilmasinin takipçisi olacaklar. Yollar da hiz felaket, bilisimde hiz berekettir. Söyledigimiz bu. Onun için bereketi daha da arttirmak için elinizden gelen gayreti göstereceksiniz”

 

 “YOLA BARIKAT KURARAK ÜSTÜNLÜK SAGLAMAK OLMAZ”
 

Bakan Yildirim fiber konusunda da operatörlere uyarilarda bulunarak sunlari söyledi:
“Burada da küçük hesaplari birakalim. ‘Aman o fiber yaparsa biz zarar ederiz’ bunlari birakalim. Siz nasil öne geçeceksiniz. Performansinizla, ortaya koydugunuz hizmet çesitliligi ile, hizmet kalitesi ile içerikle öne geçmenin yollarini arayacaksiniz. Yollara barikat kurarak üstünlük saglamak olmaz. Onu yapanlarin memlekete ne kadar zarar verdigini birlikte görüyoruz. Bu fiber konusun ben burada söylemis oluyorum. Bundan sonra da bütün operatörlerimizin küçük hesaplari birakip büyük fotografi görmelerini istirham ediyorum. Biz de bu konuda uygulamada yasanan sorunlari biliyoruz ve giderilmesi için çalismalara basladik. Göreceksiniz bunu yaptigimiz zaman herkes kazanacak. Sizler de kazanacaksiniz, ülke kazanacak, milletimiz kazanacak.>>IHA