Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-10-2021 13:12   Güncelleme : 23-10-2021 13:21

Hastanelere Personel Alımları Merkezden Yapılacak

İlimizde yapımı devam eden ve tamamlanma aşamasına gelen Hastanelere alınacak personeller İŞKUR üzerinden merkezi sistemle alınacak. Alımlar Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan taleplere göre belirlenecek.

Hastanelere Personel Alımları Merkezden Yapılacak

İlimizde tamamlanma aşamasına gelen Yeni Devlet Hastanesi ve Doğanşehir Devlet Hastanelerine personel alımlarının İŞKUR vasıtasıyla yapılacağı belirtildi. Konuyla ilgili olarak gazetemize değerlendirme yapan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli personel alımlarının yıl sonuna doğru merkezi sistemle yapılacağının hatırlatarak; “Bu yılın sonlarına doğru,  Kasım ayında öncelikte Doğanşehir yeni devlet hastanemizde hizmet vermeye başlayacağız. İkinci olarak da bildiğiniz gibi, tüm Malatya'nın beklediği İnşallah Eğitim Araştırma hastanemizin özellikle acil yükünün büyük bir kısmını alacağını düşündüğümüz Battalgazi devlet hastanemiz 2022 yılının ocak şubat ayları veya en geç mart ayı gibi orada hizmet vermeye başlayacağız. Bu aşamada  bize vatandaşlarımızdan çok fazla miktarda  personel alımı ile ilgili bir çalışma var mı diye soruluyor. Haklı olarak insanlar bunu yakinen takip ediyorlar.  Buradan şunu ifade etmek istiyorum.  Bilindiği gibi hastanelerimize geçen yıl yaşanan pandemi nedeniyle alım olmadı. Önceki yıllarda şirket üzerinden çalıştırdığımız temizlik, güvenlik,  hasta bakıcı ve yardımcı sağlık personeli artık bildiğiniz gibi sürekli işçi kadrosuna geçiş olduğu için bundan böyle tamamen İŞKUR üzerinden alımlar yapılıyor. Burada gerçekten de şirket üzerinden olmadığı için biz de bulunan çok mutluyuz. İşçi alımlarında hiçbir şekilde hiç kimsenin referansının bir etkisi olmuyor ve bu da bizi sevindiriyor. Çünkü gerçekten de herkes başvuruyor. Eşit ortamda, eşit değerlendirme yapılarak insanlarımız bu ilanlara başvurup işlerine başlıyorlar” şeklinde konuştu.

700 CİVARINDA ELAMAN TALEBİ YAPILDI

Prof. Dr. Recep Bentli, Hastanelerde çalışacak personel talebinin  650-700 kişi kadar olduğunu ifade ederek açıklamasını; “Hastanelerimize Hem hasta bakıcı hem temizlik hem de güvenlik personeli konusunda  her iki hastanemizde de ihtiyaç var Doğanşehir Devlet Hastanesi eskisine göre daha büyük bir yere geçiyor. Yine Battalgazi Devlet Hastanemiz  de yakın bir tarihte hastane olarak hizmet vermeye başlayacak. Bu konuda başvurularımızı yaptık. Bildiğimiz kadarıyla bu hastanelerimize Maliye Bakanlığından tüm Türkiye için bir kadro talebinde bulunuldu. Bakanlık bu talepleri onaylandıktan sonra tüm Türkiye üzerinde tüm Türkiye genelinde ortak bir  personel alımı ilanı yapılacak. Bu ilanından sonra talep eden vatandaşlarımız için de bunu hatırlatmak istedim. Bu ilanından sonra insanlarımız gidip İŞKUR'a başvuracaklar. Burada toplanan tüm başvurular sistem üzerinden Sağlık Bakanlığı'na gönderilecek. Yani biz müdürlük olarak bu işin sadece personel isimleri belli olduktan sonra birimler içindeki dağıtımını yapacağız. Ama işe başlama iş başvuruları hepsi İŞKUR üzerinden yapılacak.  İŞKUR bu başvuruların hepsini toplanıp Sağlık Bakanlığına yönlendirecek. Orada noter huzurunda çekilecek kurayla personel alımı gerçekleştirilecek.  Bu alımlarda  kesinlikle hiçbir şekilde referans veya başka bir torpil gibi bir durum düşünülmemesi gerekiyor. Yani hiç kimsenin bir katkısı olmayacak. Fakat sevindirici olan konu, gerçekten kimsesi olmayan, kimseye ulaşamayan birçok vatandaşımız da öyle herkesle eşit hakka sahip olacak ve noter huzurunda çekilen kurada varsa nasibi kısmeti İnşallah buralarda göreve başlayacaklar. Bizim talebimiz her iki hastane için 650 kişi için oldu. Maliye Bakanlığının vereceği ilimize kadro miktarı hesaplanıp yeni binalarımızın durumu da göz önünde bulundurarak hesaplanacak. Şu an için bize bildirilen alım sayısı henüz belli değil” ifadelerini kullandı.  

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz  (Özel haber)