Malatya
Giriş Tarihi : 19-10-2021 16:26   Güncelleme : 19-10-2021 17:33

Hastanedeki Yoğunluk Alarm Seviyesinde

Pandemi sürecinde hasta yoğunluğunun arttığını kaydeden Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (MEAH) Başhekimi Doç. Dr. Serdar Deniz, Hastanelere başvuran hastalardan 2. ve 3.basamak sağlık kuruluşuna doğrudan başvurmak yerine öncelikle aile hekimleri ve toplum sağlığı merkezlerine başvurmalarını istedi

Hastanedeki Yoğunluk Alarm Seviyesinde

MEAH Başhekimi Doç. Dr. Serdar Deniz, vatandaşların doktor tercih etmelerinde, uzman hekim gerektirmeyen tedavilerin aile hekimleri ya da 1. basamak sağlık kuruluşlarına başvurarak çözmeleri çağrısında bulundu. MEAH Başhekimi Doç. Dr. Serdar Deniz açıklamasında Pandemi sürecinin halen devam etmekte olduğunu hatırlatarak; “ Bilindiği gibi.  Pandemi süreci devam ederken hekimlerimiz hem hastanemize başvuran hastalarımızın diğer hastalıklarıyla hem de Pandemi ve kronik rahatsızlıklarla ilgili çalışıyor.  Burada tabii ki Covit salgınının seyrinin düşmesi ile birlikte hastanemizin potansiyelini daha iyi kullanabileceğiz. Hem aşı, hem geri kalan önlemlerle ilgili özellikle maske, mesafe ve temizlikle ilgili kurallara riayet etmeleri ile birlikte hastanemizin pandemi öncesi dönemdeki çalışmalarına tekrar kavuşmasını istiyoruz” dedi.

OPERASYON BEKLEYEN HASTALARIMIZ VAR

 Başhekim  Doç. Dr. Serdar Deniz; “Operasyon bekleyen hastalarımızın tedavilerini de hızlı bir şekilde yaptırmak istiyoruz.  Bunun için toplumun pandemiye ilişkin kurallara riayet etmesi ve bir şekilde pandeminin daha etkisiz hale gelmesini sağlamamız gerekiyor. Bunun için de biz hastane yönetimi olarak bunu sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.  Ayrıca pandemi ile ilişkin olarak hastanemizde bir revizyon yaptık. Pandemi nedeniyle hastane içinde oluşturduğumuz sürüntü alma alanını hastanenin kapalı alanından, açık alana taşıdık. Bunun sebebi de şuydu. Kapalı alanda bu polikliniğe başvuran İnsanların birbirine hastalık bulaştırma ihtimali yüksek olduğu için açık alanda sürüntü almanın daha uygun olacağını düşündük. Bu nedenle de açık alanda, yeni bir alan oluşurduk.  Eğer vatandaşlarımız maskeli bir vaziyette, mesafeye dikkat ederek bu alana başvururlarsa bu alanda bulaş ihtimalini yok etmiş olacağız. Acil girişimize çok kısa mesafede olan bir alan zaten. Burada herhangi bir, birinden bulaşı söz konusu olmayacağı gibi hastalarımızın sürüntü alma işlemlerinde de hızlıca sürüntü alıp gönderebiliyoruz” dedi.

HASTALARIN YAKLAŞIK YÜZDE 70’İ DOĞRUDAN HASTANELERE BAŞVURUYOR

Doç. Dr. Deniz, kişi başına 2. ve 3.basamak sağlık kuruluşlarına başvurunun 1.basamak başvuruların çok üzerinde olduğunu belirtti. “Özellikle Türkiye'de pandemi süreci 1 basamak sağlık kuruluşlarına başvuru şartlarını ve sayılarını değiştirse de, genel olarak şöyle bir algı var. Pandemi öncesi ile ilgili konuşacak olursak Türkiye'de kişi başına sağlık kuruluşuna başvuru sayısı 9’un üzerindeydi. Bunun da yaklaşık yüzde 60'tan fazlası ikinci ve üçüncü basamaklar yani hastaneler oluyordu. Ancak hastaların yüzde 30 civarında birinci basamağa yani aile için hekimlerine ve toplum sağlığı merkezine başvuru yapmaktaydı.  Eğer biz bunu tersine çevirebilirsek, hem hastanelerimiz daha etkin hizmet verecek hem de vatandaşımız hastalandığı anda 1. basamakta, yani aile hekimliklerinde çok daha hızlı ve etkili tedavi alabilecekler.  Hastanelere gelip sıraya girmektense, Hastanelerin kapalı ortamında bulunmaktansa, bu hizmeti birinci basamak sağlık kuruluşlarından rahatlıkla alabilirler” şeklinde konuştu.

UZMAN HEKİMLERİN ZAMANINI İYİ DEĞERLENDİRMEK İSTİYORUZ

Uzman hekimlerin, doğrudan uzmanlık alanlarıyla ilgili olarak çalışmalarını önemsediklerini söyleyen Başhekim Deniz; “Hastanelerimizdeki uzman hekimlerimiz, kendisine başvurması gereken, gerekmeyen her hasta ile bir şekilde temas etmek, ilgilenmek zorunda kalıyor. Bu da fazladan sürelerini alıyor. Bir hastaya 10 dakikanın üzerinde zaman ayrılması gerekirken kendisine başvurması gerekmeyen hasta geliyor ve bu süreyi ikiye bölme durumunda kalıyor. Dolayısıyla vatandaşlarımız öncelikle,  Tabii ki aile hekimi önerdi ise veya başka bir hekim illaki bir spesifik bir uzman hekimin görmesini önerdi ise tabii ki uzman hekime başvuracak. Ama daha basit olarak nitelendirilen veya 1. basamakta yani Aile hekimliğinde de bu sorunu çözebilirsiniz diye söylenen hastalıklarında, öncelikle kendi mahallelerine en yakın olan sağlık kuruluşu olan aile hekimliklerini tercih ederlerse, hem hastanelerin yükünü azaltmış olacaklar hem de uzman hekim görmesi açısından daha öncelik arz eden hastalık durumlarını da biz burada daha rahat gayet etkin tedavi etmiş olacağız. Bu da hem bizi hem de toplumu rahatlatır” ifadelerine yer verdi.  

 A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz