Malatya
Giriş Tarihi : 12-05-2021 00:38   Güncelleme : 12-05-2021 00:38

Hasar Zaman Geçtikçe Netleşecek

Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, 9-10 Mayıs tarihlerinde meydana gelen don olaylarının ilk defa böyle bir tarihte görüldüğünü belirterek ‘Beklenmeyen bir olaydı’ ifadelerini kullandı.  Hasar tespitinin ise önümüzdeki günlerde netleşeceğini söyledi

Hasar Zaman Geçtikçe Netleşecek

Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı.  “9 Mayıs 10 Mayıs bağlayan gece özellikle Bin 300 rakamın üzerinde bir de Darende Hekimhan Kuluncak bölgelerini ve Akçadağ’ın yüksek kesimlerini kapsayan bölgelerde düşük sıcaklık gerçekleşti. Meteoroloji kayıtlarına göre gelir her ne kadar 0 derece 1 dereceyi gösteriyorsa da orada hissedilen sıcaklık dereceleri -4 ‘leri çiftçilerimiz ölçmüşler.   Çiftçilerimiz tarafından aldığımız bilgiler ve orada o bölgedeki arkadaşlardan aldım bilgiler doğrultusunda değerlendirme yapacak olursak, Kayısı ağaçlarında genç sürgünler de soğuktan kaynaklı yanıklar oluşmasına ve meyvelerde de bir hasar görmelerine sebebiyet vermiş. Özellikle 1600 rakamın üzerinde bölgelerde geç çiçek açmasından dolayı ağaçlar küçük meyve aşamasında. Bu nedenle o bölgelerde biraz daha hasarın fazla olduğu yönünde bilgiler aldık.  Şu an için Henüz bir sahada tespit çalışması yapılmadı. Yani İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından bir değerlendirme yapılmadı. Konunun netleşmesi bekleniyor. Ancak, da yap çiftçilerden ve özellikle o bölgede faaliyet gösteren meslektaşlarımızdan aldığımız bilgiler bu yönde.

Mevsim İtibarıyla Ender Görülen Bir Olay

Yani geçtiğimiz işte 9 Mayıs 10 Mayıs'a bağlayan gece düşük sıcaklığa bağlı bir zirai don gerçekleşti. Dolayısıyla da Malatya için çok önemli olan üretimi kayısı için bir hasar söz konusu olduğu ifade ediliyor. Yalnız henüz daha zarar tespiti gerçekleşmediği için hasarın boyutu konusundan şuan bilgi vermek erken diye veya doğru olmayacağını düşünüyorum. Tabii bu Malatya rekoltesini ne şekilde etkileyecek onu ilerleyen zaman gösterecek. Henüz bu konuda rakamsal bir ifade kullanmak veya da oransal bir ifade kullanmak için daha erken ve doğru değil. O yüzden böyle bir durumla karşı karşıyayız. Bu olay mevsim itibarıyla ender görülen bir iklim olayıydı. Biz genellikle 23-25 Nisan tarihleri en son ilkbahar geç donlarının yaşıyorduk. Bu  9-10 Mayıs'ı çok uzun yıllardır görülmeyen bir iklim olayı oldu. Arazideki mevcut durumun  netleşmesi için biraz daha vakit geçmesi gerekiyor. Hava sıcaklıklarına göre meydana gelen don etkisinin daha somut ortaya çıkacağı için bugünden gerek rakamsal gerekse de oransal anlamında bir ifade vermek doğru değil.”

A.Vahap Kaygusuz  - Ali Nihat Yavuz