Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-04-2013 10:45   Güncelleme : 15-04-2013 10:45

Hasar yüzde 90

Türkiye Ziraat Odalari Birligi (TZOB) Genel Baskani Semsi Bayraktar, Türkiye kayisi üretiminin çok büyük bir kismini karsilayan Malatya’da hava sicakliklarinin mart ayinin ortasinda ve sonunda dogru eksi degere düsmesi nedeniyle kayisi agaçlarinda yüzde 80 ile yüzde 90’a varan oranlarda don zarari meydana geldigini bildirdi

Hasar yüzde 90

Bayraktar, “Dünya kuru kayisi üretimi ve ticaretinin yaklasik yüzde 75’inin elimizde tutuyor ve 296,6 milyon dolarlik ihracat yapiyoruz. Don felaketi ihracatimizi olumsuz etkileyecek, çiftçimiz magdur olacaktir. Çiftçimizin magduriyeti giderilmelidir” dedi.
Semsi Bayraktar, yaptigi açiklamada, bitkilerdeki büyüme ve gelisme olaylarinin genetik yapinin yaninda çevre kosullari tarafindan yönlendirildigini, bu durumda üretimin, iklimsel faktörlerden önemli ölçüde etkilendigini ve üretimin bu faktörlere göre sekillendigini belirtti.
Özellikle yagis ve sicaklik rejiminde meydana gelen düzensizliklerin zaman zaman üretimde önemli kayiplara yol açtigini bildiren Bayraktar, sunlari kaydetti:
“Nitekim Malatya ilimizde bu yil havalarin mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kayisi agaçlari önceki yillara göre 20 gün daha erken çiçek açmistir. Hava sicakliklarinin mart ayinin ortasinda ve sonuna dogru eksi degere düsmesi nedeniyle kayisi agaçlarinda yüzde 80 ila yüzde 90’a varan oranlarda don zari meydana gelmistir. Malatya’nin yani sira Elazig’da da kayisilar dondan zarar görmüstür.
Erken çiçek açan meyve türleri arasinda yer almasi nedeniyle don riskiyle karsi karsiya olan kayisi agalarinin bu yil erken çiçek açmasi üreticilerimizin kaybini daha da artirmistir. Bölgede hasar tespit çalismalari devam etmektedir. Net veriler hasat tespit çalismalari tamamlandiktan sonra ortaya çikacak olmakla birlikte, halihazirda eldeki verilere göre bu yil kayisi üreticisi büyük kayiptadir.
Zarar gören sadece kayisi üreticisi degildir. Dünya kuru kayisi üretimi ve ticaretinin yaklasik yüzde 75’inin ülkemiz tarafindan yapildigi, 2012 yili itibariyla kuru kayisi ihracatimizdan 296,6 milyon dolar gelir elde edildigi dikkate alindiginda ülke ekonomisi de önemli bir kayba ugrayacaktir.”

MALATYA’DA DON TEMINATI POLIÇE SAYISI YÜZDE 68,7 AZALDI
Tarim Sigortalari Kanunu’nun 21 Haziran 2005 tarih, 25852 sayili Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüge girdigini hatirlatan TZOB Genel Baskani Semsi Bayraktar, söyle devam etti:
“Kanun kapsaminda sigorta yaptiran çiftçiler devlet tarafindan desteklenmekte, devlet destekli tarim sigortasi yaptiran üreticiler, belirtilen risklerden zarar görmesi halinde zararlari karsilanmaktadir. Kayisida çiçeklenme döneminin de sigorta kapsamina dahil edilmesiyle birlikte çiftçilerimizin sigorta yaptirabilmelerine imkan taninmistir.
Çiçeklenme döneminin kapsama alinmasi oldukça sevindirici bir gelisme olmustur. Ancak prim destegine ragmen ödenen sigorta bedellerinin üreticilere yüksek gelmesi, muafiyet oranlarinin, müsterek sigorta oranlarinin fazlaligi nedeniyle çiftçinin alacagi tazminatin azalmasi ve buna bagli olarak üreticinin ugradigi zararin karsilanma oraninin düsük kalmasi gibi nedenlerle tarim sigortasi yaptiran üretici sayisi yetersiz kalmaktadir. Kayisinin baskenti olan Malatya’da don teminati için alinan poliçe sayisi, 2011 yilinda 9 bin 994 iken bu rakam 2013 yilinda yüzde 68,7 oraninda azalarak 3 bin 126’ya gerilemistir.”

“ÜSTÜ AÇIK FABRIKA” TARIM ÇESITLI RISKLERE MARUZ KALIYOR
Üstü açik fabrika olarak nitelendirilen tarim sektörünün her yil çesitli risklere maruz kaldigini bildiren Bayraktar, tarimsal üretimin hemen hemen her yil çesitli il ve ilçelerde kuraklik, zamansiz gerçeklesen yagislar, firtina, don, sel, dolu gibi risklerle karsi karsiya bulundugunu belirtti.
Üreticilerimizin kayiplarinin karsilanmasinin yani sira, tarimsal üretimde sürekliligin saglanmasi açisindan tarim sigortasinin düzenli olarak her yil yaptirilmasinin büyük önem tasidigini vurgulayan Bayraktar, tarim sigortalarindan beklenen faydanin saglanabilmesi, üreticinin tarim sigortasina talebin artmasi için prim miktarlarinin ve muafiyet oranlarinin düsürülmesi gerektigine dikkati çekti.
Bayraktar, kayisi üreticisinin magduriyetinin giderilmesinin önem tasidigini belirtti.