Sağlık
Giriş Tarihi : 22-05-2013 13:24   Güncelleme : 22-05-2013 13:24

Hasan Çalik Devlet Hastanesi vazgeçilmez bir deger oldu

Sanayinin duayeni Malatyali is adami Mahmut Çalik tarafindan yaptirilan Yesilyurt Hasan Çalik Devlet Hastanesi hizmet çitasini her geçen gün yükseltti. Çagin gerektirdigi üstün teknolojiyle donatilan hastane, 7 gün 24 saat sundugu saglik hizmetiyle ilçenin vazgeçilmez degeri oldu! Hasan Çalik Devlet Hastanesi’ne, 2 yogun bakim ünitesi kazandirildi, hasta odalari nitelikli oda haline dönüstürüldü.

Hasan Çalik Devlet Hastanesi vazgeçilmez bir deger oldu
1997’DE BAKANLIGA DEVREDILDI

Malatya Hasan Çalik Devlet Hastanesi Bashekimi Cumali Alan, “Malatya’nin Büyüksehir olmasiyla Yesilyurt ilçesi kentin iki merkez ilçesinden biri haline geldi. Malatya’nin bati ve güney istikametinde gelismesiyle Yesilyurt ilçesi, sehirle birlesti. Dolayisiyla ilçemizi diger ilçelerden farkli kilmak için girisimler baslatilmalidir, bu kapsamda hastanemizi merkezin ikinci büyük hastanesi olarak ele alinmasi gerektigini birçok platformda dillendirdik. Hasan Çalik Devlet Hastanesi, Çalik ailesi tarafindan yaptirildi, 1997 Saglik Bakanligi’na devredildi. Fiili olarak hizmet vermeye basladi. Son yillarda saglikta kalite standartlari geregi; hasta odalari kogus sisteminden nitelikli hale dönüstürüldü. Bakanligin istegi dogrultusunda odalar, en fazla 2 yatakli, banyolu, tuvaletli ve lavabolu oldu” dedi.

Alan, Çalik ailesinin ve Mahmut Çalik’in hastanenin daha kaliteli hizmet vermesi için her zaman destekte bulundugunu vurguladi.

ÇALISMALARI ANLATTI

Hasan Çalik Devlet Hastanesi Bashekimi Cumali Alan, hizmet kalitesinin artmasi için Mahmut Çalik’in hastaneye dönük çalismasina söyle anlatti: “Daha önceki dönemde hastaneyi yaparak Saglik Bakanligi’na devreden Çalik ailesi, basta Mahmut Çalik olmak üzere ilçenin yeni durumuyla gelecege hazirlanmasi noktasinda paylasimlarimizi hiç tereddüt etmeden kabul etti, fikirlerimize destek verecegini söyledi. Tamamen Çalik ailesi, hastanemizde nitelikli oda çalismasi yürüttü. Mevzuat geregi hastanemizin engelli vatandaslara daha iyi hizmet sunabilmesi adina engellilere yönelik uygulamalar hayata geçirildi. Aileden, yogun bakim ünitesinin kurulmasi için çok büyük destek alindi. Bu vesileyle basta Mahmut Çalik olmak üzere Çalik ailesine; hastanemize gösterdigi yakin ilgiden, sundugu sinirsiz hizmetten ötürü sahsim, hastane çalisanlari, ilçe halki ve Malatyalilar adina tesekkür etmeyi bir borç biliyorum.”

MODERN HASTA ODALARI

12 odanin modern hale geldigini belirten Bashekim Cumali Alan, “Nitelikli oda çalismasiyla hastalar; bir taraftan mahremiyet ortaminda tedavi olma imkani bulabildigi gibi bir yandan da otel konforunda ve diger hastalarin olasi bulasici enfeksiyonlarindan korunmus olarak tedavi alma imkanina kavustu. Nitelikli oda çalismalari kapsaminda hastanede 10 odanin niteligi degisti. Bu odalardan 4 tanesi engellilere yöneliktir. 2 oda yogun bakim odasina dönüstürüldü. Toplamda 12 odamiz modernize hale getirildi. Odalarla ilgili çalismalari Çalik ailesi tarafindan görevlendirilen bir mühendisle inceledik, uygulanmasi gerekenleri birlikte karar verdik, maliyetin tamamini Çalik ailesi karsiladi” dedi.

ENGELLILER IÇIN

Çalik ailesinin ve Mahmut Çalik’in katkilariyla hastanede engellilere yönelik düzenlemelere gidildigine isaret eden Bashekim Alan, özürlülerin saglik hizmetlerinden rahat bir biçimde faydalanabilmesi için uygulanan çalismalari söyle anlatti: “Özürlü vatandaslarin hastanemizde yönetmelikler çerçevesinde daha rahat hizmet alabilmesi amaciyla serviste, yatakli tedavi odalarinda birtakim düzenlemelere gidildi. Servis ve polikliniklerin lavabo ve tuvaletlerinde düzenlemeler oldu, 6 adet lavabo ve tuvalet engellilere hizmet verecek biçime getirildi. Engelli vatandasin hastaneye gelmesi durumunda onlarla iletisim kurabilecek egitimli personelimiz bu süre içerisinde planlandi. Görme engelliler için özellikle ayak takip izleri olusturuldu. Hastanemizde engellilerin daha rahat hizmet alabilmesine dönük ayarlamalarla hastanemiz farkini ortaya koydu”

YOGUN BAKIM EKSIKLIKTI

Bashekim Alan, önemli bir ihtiyaç olan eriskin yogun bakim ünitesi eksikliginin giderildigini belirterek, “Hastanemiz yogun bakimla ilgili faaliyeti yine Çalik ailesi ve Mahmut Çalik’in destegiyle yürüttü. Yogun bakim ünitesi su anda hizmet verebilecek hale geldi. Yogun bakim ünitesi 4 yataklidir. Kamu hastaneleriyle Saglik Bakanligi’nin genel bütçesinden ayrilacak olan payla oranin tibbi teçhizat donaniminin yani sira kurulacak oksijen vakum sistemiyle yogun bakim ünitesi en kisa sürede hizmet verir hale getirilecektir” diye konustu.

HEDEF BÜYÜDÜ

Malatya’nin Yesilyurt ilçesinde 1932’de Dünya’ya gözünü açan Mahmut Çalik, 1972’de Malatya’da Iplik Fabrikasi kurdugunu belirterek, “Ailecek tekstil sektörüyle ugrasiyorduk. Ama ben çevredeki esnafi dolasiyor, hangi isi nasil yaptiklarini sürekli gözlemliyordum. Ilkokul yillarindaki bir okul gezisinde bize Sümerbank fabrikasini gezdirdiklerinde ise bu isi yapma hedefim yavas yavas olusmustu. Atatürk ve Ismet Inönü tarafindan yapilmis bu büyük fabrikayi gördügümde, ’tamam bu benim isim’ dedim ve bu is üzerine kendimi gelistirmeye karar verdim. Sümerbank’i gördügümde Onunun daha büyügünü yapmayi amaçlamistim ve bu hedef için ugrastim. Sonuçta hedeflerimi basarmis olmaktan mutluyum” dedi.

Malatyali is adami Mahmut Çalik, 1972’de sirket kurdu. Tekstil alaninda faaliyet gösterdi. 2 bin 500 çalisaniyla, 2 bin metre kare kapali alanda 6 sirketle tekstil sektörüne damgasini vurdu. Üretilen malin yüzde 50’sini ihraç eden Çalik, 250 milyon liralik sirket cirosuyla tekstil sektöründe önde gelen is adamlarindan biri oldu.

5 BIN KISIYE ISTIHDAM

Sanayinin duayeni Malatyali is adami Mahmut Çalik, “Isime basladim, büyüttüm, hedeflerime dogru emin adimlarla ilerledim. Çalik Holding Yönetim Kurulu Baskani Ahmet Çalik da fabrika kurdu. Bütün amacimiz tüm gücümüzle ve en önemlisi de dürüst çalismaktir. 2 bin 500 kisi benim yanimda 2 bin kisi de oglum Ahmet Çalik’in yaninda çalisiyor. Malatya’da 5 binden fazla kisiye istihdam sagliyoruz. Aileleriyle 20 bin kisiye destek vermis oluyoruz. Iste bu benim en büyük mutlulugum. Bizi görenler de bölgeye yatirim yönlendirdi, bu da beni ayrica memnun ediyor. Bölgemize sagladigim istihdamin yaninda, sosyal sorumluluk alaninda da desteklerim bulunuyor” diye konustu.

KEFEN DISARDAN GELIRDI

1950'lere kadar Türkiye’nin 5 metrelik kefeni ithal ettigini animsatan Mahmut Çalik, “Bu azim ve güçle çalismaya, üretmeye, yeni is imkanlari olusturup, istihdami artirmaya, ihracatla ülkemize faydali olmaya devam edecegim. Çalisma hayatina ilkokul dönemlerinde basladim. 72 yildan beri tekstilciyim. Türkiye'de 1950'lere kadar 5 metre kefen bezi Amerika'dan geliyordu. Bugün tekstil sanayi çok gelisti. Türk milleti, 225 milyon insani giydirdi” dedi.


Malatya Hasan Çalik Devlet Hastanesi Bashekimi Cumali Alan’in tesekkür mesaji:

Sayin Mahmut Çalik Bey ve ailesi

Bilindigi gibi etkin, verimli,  ulasilabilir, kaliteli ve hasta memnuniyetini önceleyen bir saglik hizmetinin sunulmasi Saglik Bakanligimizin saglikta dönüsüm projesinin temel amacidir. Bu itibarla Bakanligimiz saglik hizmeti kalitesini her geçen gün yukarilara çekmektedir. Bu kaliteli hizmette elbette ki birbirini bütünleyen bina fiziki sartlar, insan kaynaklari ve tibbi araç-gereç donaniminin optimal sartlarda saglanmasiyla mümkün olabilir. Bu kapsamda hastanelerde yatak servis odalarinin kogus sisteminden nitelikli hale dönüstürülmesi (1-2 yatakli, banyo, lavabo­WC) fiziki sartlarin düzeltilmesi kapsaminda ele alinan ilk husustur.

Bu amaçla tamamen sizlerin destegiyle hastanemizde 3 tanesi engellilere özgü olmak üzere toplamda 10 adet nitelikli oda, iki oda eriskin yogun bakim ünitesi, 6 adet lavabo-WC’de engellilere yönelik olarak dizayn edilerek yeniden hizmete sunulmustur. Bu çalismayla birlikte hastalarimizi otel odasi konforunda tedavisini almasi saglandigi gibi hastane enfeksiyon riski de en aza indirilmistir.

Geçmiste hastanemizi insa ederek Yesilyurt halkimizin hizmetine sunan sizler hastanemizde sifa bulan her bedenin manevi bir yatirim yaptiginiz gibi adina hastanemizi yaptirdiginiz rahmetli Hasan amcanin ebediyete yolculugunda ona da adeta bir mesale tuttunuz.

Bugün de hastanemizce yukarida bahsettigim nitelikli oda ve engellilere yönelik uyarlama çalismalarina yaparak Malatya Yesilyurt halkimizin en kutsal hak alan saglik hizmetini daha iyi sartlarda almasina vesile oldugunuz gibi Malatya ve Yesilyurt halkimizin yaninda oldugunuzu, Malatyalilik sevdalisi ve hastanemize hamilik yaptigimizi bir kez daha göstermis oldunuz. Inaniyorum ki bu hayirli eser her dogan bebek ve her sifa bulan beden oldukça sonsuzluga ekilen bir tohum misali manevi bir yatirim ve bu manevi yolda sizlere de isik tutacaktir.

Bu vesileyle Hastanemize verdiginiz destek ve hizmetlerden dolayisiyla, hastanemizle halkimiz ve tüm Malatyalilar adina en derin ve kalbi duygularimla sükranlarimizi arz eder, Cenabi Allah'tan zati aliniz için saglik, afiyet ve uzun ömürler diler, saygilar sunarim.