Sağlık
Giriş Tarihi : 14-02-2013 10:37   Güncelleme : 14-02-2013 10:37

Hareketsiz yasam tetikliyor

Kalp-Damar Hastaliklari ve Dahiliye Uzmani Dr. Sükrü Güçel, kalp-damar hastaliklarinin bugün tüm toplumu ilgilendiren ciddi bir saglik sorunu oldugunu belirterek, hastaligi tetikleyen faktörlerin basinda ise hareketsiz yasam, düzensiz beslenme ve obezitenin geldigini söyledi.

Hareketsiz yasam tetikliyor

 Özel Meridien Hastanesi Kalp-Damar Hastaliklari ve Dahiliye Uzmani Dr. Sükrü Güçel, kalbin; organlarin verimli çalismalari için gerekli maddelerin, kanla birlikte damar sistemine pompalanmasini saglayan önemli bir organ oldugunu belirterek, ''Bu organ, görevini yerine getirebilmek için dakikada 70 kez kasiliyor ve ömür boyu ortalama 180 ton kani vücuda pompaliyor. Bu denli önemli olan organimizin görevini yapabilmesi için her organ gibi gerekli enerjiyi temin etmesi gerekir” dedi.
Günümüzde kardiovasküler hastaliklarin, tüm toplumu ilgilendiren ciddi bir saglik sorunu oldugu gibi tüm dünyada ölüm nedenleri arasinda ikinci sirada yer aldigina isaret eden Güçel, özellikle endüstrilesmis toplumlarda kalp-damar hastaliklarinin, ölümlerin önde gelen nedenleri arasinda oldugunu vurguladi.
Eriskin ölümlerinin yaklasik yüzde 50’sini kalp hastaliklarinin olusturduguna dikkat çeken Güçel, Dünya Saglik Örgütü’nün 2020 yili için hazirladigi raporda; koroner kalp hastaliginin, ölüm nedenleri içerisinde ilk sirayi aldigini dile getirdi. Güçel, “Durum böyle olunca bir taraftan hastaligi önleyici tedbirler, diger taraftan da mevcut hastaligi zamaninda teshis ve tedavi etmenin önemini anlatmak ve anlamak zorundayiz. Tüm kalp damar hastaliklarina bagli olarak ölümlerin yüzde 75’i gibi büyük bir bölümünü, ‘aterosklerotik’ dedigimiz damar sertligi ve bunun neden oldugu komplikasyonlara bagli ölümler olusturuyor” diye konustu.
Kalp hastaliklarinin olusumu ve gelisiminden birçok risk faktörünün sorumlu oldugunu vurgulayan Güçel, degistirilmesi mümkün olmayan risk faktörleri olarak yas ve genetik faktörlerin öne çiktigini belirtti. Degistirilmesi mümkün olan risk faktörleri olarak da; düzensiz beslenme, sigara aliskanligi, hareketsiz yasam, hipertansiyon, diyabet ve alkol kullaniminin geldigini kaydeden Güçel, ''Bu risk faktörlerini ortadan kaldirmak kisinin kendi elinde'' dedi.