Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-05-2021 07:09   Güncelleme : 18-05-2021 11:58

Hammaddesi de İşçisi de Malatya’dan 

​​​​​​​ÇNR Gazbeton hayata geçirdiği tesiste ürettiği ürünlerle, hem Malatya, hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor. Üretici firma doğrudan çalışan iş gücü ve dolaylı olarak nakliyecileri ile birlikte yaklaşık 250 kişiye istihdam oluşturmakta ve Malatya ekonomisinde günlük 40 TIR’lık sevkiyatla ekonomiye katma değer sağlamakta.

Hammaddesi de İşçisi de Malatya’dan 

2.OSB alanında geçtiğimiz yıl hizmete alınan tesiste ÇNR Gaz beton adı altında üretilen yapı malzemeleri Türkiye’nin önemli inşaatlarına aranılan ve kullanılan malzeme haline geldi. Konuyla ilgili fabrika işletmecileri adına Yönetici Yük. Makine Mühendisi Sinan Oğuz Terzi tarafından kurumun çalışmaları ve üretilen ürünün özellikleri hakkında bilgiler verildi. Yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı. “Fabrikamızda üretilen ürünler başta, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine en yakın gazbeton fabrikası olması sebebiyle nakliye konusunda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Sağladığı bu avantajla maliyetleri de oldukça aşağı çekmektedir. Yüz de yüz öz sermaye ile yapılan bir fabrika olarak bünyesinde herhangi bir yabancı ortak yer almamaktadır. Gazbeton üretimine son bir yılda başlamış olmamıza rağmen sevkiyatlarımız büyüyerek devam etmektedir.”

EN SON TEKNOLOJİ İLE ÜRETİM YAPIYORUZ

Yönetici S.Oğuz Terzi, ÇNR GAZBETON kuruluşu ve çalışmalarını da değerlendirerek; “ÇNR Gazbeton 2020 yılında devreye giren ve  1500 m3 kurulu kapasite ile Avrupa menşeili kurulmuş en yeni gazbeton işletmesidir. Gazbeton mineral esaslı bir yapı malzemesidir. Üretiminde 5 ana hammadde kullanılmaktadır. Bunlar çimento, kireç, alçıtaşı, alüminyum ve kuvarsit. Gazbeton dayanımını doğada en sert madenlerden olan ayrıca camın da hammaddesi olan kuvarsitten almaktadır. Çimentonun kuvarsit ile yapmış olduğu bu güçlü bağ gazbetona dayanım kazandırarak daha hafif üretilebilmesini sağlamaktadır. Tek hat üzerinde üretim prosesine sahip olan gazbeton bir çok farklı iş disiplinlerinin bir arada kullanıldığı üretim aşamalarına sahiptir.”

İNŞAATLARA DÜŞÜK FİRELİ ÜRÜNLER SUNUYORUZ

Terzi, tesislerde üretilen ürünler hakkında da ise; “Gazbeton kireç ve alüminyumun reaksiyona girmesi ile genleşen ve içerisinde gözenekli yapıların oluştuğu yapı elemanıdır. Bu genişleme o kadar yüksektir ki hacminin %70 inden daha fazlası boşluktan meydana gelmektedir.  Yukarıda temel olarak bahsettiğim 3 ana başlığın etkilerini biraz daha açacak olursak gazbeton kendine ait özellikleri ortaya çıkacaktır. Birincisi mineral esaslı olması ve hammaddelerin içerisinde organik madde olmaması gazbetonun A1 sınıfı hiç yanmaz özelliğini, ikincisi %70 inden daha fazla boşluklu yapısı hafifliğini ve binaya daha az yük getirdiği için deprem dayanımını, üçüncüsü boşluklu ve gözenekli yapısı sayesinde yüksek ısı yalıtım değeri özelliklerini meydan getirmektedir. Bunların yanı sıra işlenebilir bir ürün olma özelliği inşaatlarda düşük firelerin oluşmasını sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

HAMMADDESİ MALATYA’DAN

Üretilen ürünün hammaddesini Malatya’dan temin ettiklerini hatırlatan Terzi, Ürünün hem yerli, hem de milli olduğunun altını çizerek, üretim aşaması hakkında da; “Ana hammaddemiz kuvarsit doğadan çıktığı şekli ile işletmemize gelir ve burada kırma, eleme ve öğütme tesislerinde kullanılan ekipmanlar sayesinde 90 mikron incelikte çamur haline getirilir. Tüm girdi hammaddeler hassas tartım sistemleri ile tartılarak karışım tankında birleştirilir.  Karışım tankında karışım homojenliği sağlanarak kalıplara dökümü yapılır. Döküm sonrasında oluşan reaksiyon ile genişleme meydana gelir ve gazbetonun birinci aşaması olan ve kek diye adlandırdığımız ürün istenen yüksekliğe gelmiş olur. Kekin kesim sertliğine ulaşabilmesi için 5 saat boyunca ön kürleme alanında 45 derece sıcaklıkta bekletilir. Kesim sertliğine gelen kek milimetrelik bir hassasiyette kesim tellerinde geçirilerek kesilir. İşletmemizde özellikle kesim hassasiyeti yüksek olan dikey kesim teknolojisi kullanılmıştır.  Kesim işlemi tamamlandıktan sonra kek 45 mt lik otoklavlarda 195 derecede buhar kürüne tabi tutulur. Bu işlem yaklaşık 12 saat devam eder. Kürleme işlemi tamamlandıktan sonra ürün paketlemeye alınır. Laboratuvar tarafından yapılan son kontroller ile ürün sevk onayı verilerek ürün sevkiyata hazır hale gelmiş olur” şeklinde bilgi paylaştı.

BÖLGEMİZDE TERCİH EDİLEN ÜRÜNLER ÜRETİYORUZ

Hizmet alanında yer alan projelerden de bahseden;  Terzi “bölgemizde tercih edilen ürünler üretiyoruz. Malatya merkez olmakla birlikte, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da bulunan illerin tamamında, Kuzeyde Rize, Trabzon ve Artvin İç Anadolu’da Sivas, Kayseri, Yozgat, Çorum, Tokat illeri olmak üzere bayi yapılanmamızı tamamlamış bulunmaktayız. İhracatın Ülke ekonomisine katkısını her zaman ön planda tutan ÇNR Gazbeton ilerleyen zamanlarda da bu kulvardaki yerini en kısa sürede alacaktır.  Türkiye ekonomisine yön veren önemli projelerde kısa süre olmasına karşın ÇNR Gazbeton olarak yerimizi almış bulunmaktayız. Kısaca gazbeton kendine has özellikleri ve hızlı uygulaması sebebi ile birinci sınıf bir yapı malzemesidir. Son dönemde gürültünün insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri sebebi ile akustik yalıtımı da ön plana çıkmaya başlamıştır. ÇNR Gazbeton yüksek yatırım ile döneminde ilk üç içinde olan bir yatırımdır. Üretim aşamalarında oluşan tüm atıklar geri kazanıldığı için ayrıca Çevre Dostu bir işletmedir. Gazbeton tüm dünyada inşaat sektöründe gözde olan sıfıra yakın enerji tüketen binalarda tercih edilen bir üründür.  Temel hedefimiz Çevreye en az etki ile üretimimizi gerçekleştirerek katma değeri yüksek ürün elde edebilmektir” dedi.

ÇEVRE SAĞLIĞINA ÖNEM VERİYORUZ, EKONOMİMİZE KATKI SAĞLIYORUZ 

“Stratejik hedeflerimiz arasında yalıtım plağı, donatılı ürünler ve yangın bariyerleri gibi sektörün ihtiyaçlarını tek elden karşılamak vardır” diyerek açıklamasını sürdüren Terzi; açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı. “Yenilikçi ekiplerimiz ile ar-ge çalışmalarına önem vererek artan küresel ısınma ve günümüzün en önemli stres kaynaklarından gürültü ile mücadelede yeni nesil ürünler üreterek insan sağlığını koruyucu ürünler üretmeyi hedefliyoruz. Biliyoruz ki son 13 yılda Gaz beton kullanımı ile elde edilen enerji tasarrufu 10 milyar doların üzerindedir. Bu katma değeri yüzde 99 u yerli hammaddeler ile sağlamış olmak ayrıca sektörümüzün önemli bir gurur kaynağıdır. Malatya’ da kurulu olan ve Doğu Anadolu bölgesinde tek işletme olarak faaliyet gösteren ÇNR Gazbeton bulunduğu coğrafyada çok hızlı yayılarak müşterilerine zamanında teslimatları gerçekleştirmektedir. Bugün Artvin’ in Yusufeli ilçesinden Hakkari ye kadar çok geniş bir pazar ağına sahiptir. Malatya’ da kurulu olan ve tamamı ile öz sermaye kurulmuş olan ÇNR Gazbeton yeni yatırım hedefleri ile hem iç piyasada hem de dış piyasada güçlü bir konum elde edebilmek için tüm bakış açısını gelişime, yeni teknolojilere çevirerek yoluna devam etmektedir. ÇNR Gazbeton ailesi Türkiye ve Malatya ekonomisine katkı vermekte ve vermeye de devam edecektir.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz  (Özel Haber)