Malatya
Giriş Tarihi : 31-07-2017 16:33   Güncelleme : 31-07-2017 16:33

Halk Sagligi Tehdit Altinda!

30 kere müdahale edildigi halde bir türlü söndürülemeyen Hekimhan çöplügü ilçeye kâbus yasatiyor. Yerlesim alanlarina birkaç yüz metre uzaklikta olan yangindan çikan pis koku ve kirli hava rüzgârin etkisi ile ilçenin üzerine çökerek çesitli hastaliklara davetiye çikartiyor. Yetkilere seslenerek gerekli tedbirlerin alinmasi isteyen halk yanginin bir an önce söndürülmesini istiyor

Halk Sagligi Tehdit Altinda!

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)  

20 Haziran 2017 tarihinde baslayan ve bir türlü sönmeyen Hekimhan’daki çöplük yangini ilçe sakinlerini tedirgin ediyor. Yangida olusan duman ve pis koku ilçenin üzerine bir kâbus gibi çökerek çesitli hastaliklara davetiye çikartiyor. Gerekli önlemlerin alinarak yanginin söndürülmesini isteyen vatandaslar rahat bir nefes almak istiyor. Valilige, Büyüksehir Belediyesine, Il Saglik Müdürlügüne, Hekimhan Kaymakamligina basvurduklari halde yanginin bir türlü söndürülemedigini vurgulayan vatandaslar: “Hekimhan çöplügü yanmakta ve yakilmakta ve rüzgârin etkisiyle tüm kirli hava ilçenin üzerine çökmektedir. Halkin sagligi büyük tehlike altindadir. Ayrica Hekimhan topragi asbestli topraktir ve ilçede çikan toz ve toprak asbestli oldugundan halk sagligi bu yönde de tehdit altindadir. Gerekli tedbirlerin alinmasini öncelikle halen yanmakta olan çöplük yangininin söndürülmesini istiyoruz.”

EN ZEHIRLI GAZLARDAN OLAN METAN GAZI ORTAYA ÇIKMAKTA

Ilçe halki su ifadelere yer verdi: “Çöplük yangini kismen devam etmekte olup çikan gaz en zehirli gazlardan olan metan gazi. Çöplügün hemen yakininda Hekimhan Meslek Yüksek Okulu, Hekimhan Jandarma binasi, yeni yapilmakta olan TOKI Konutlari bulunmakta. Rüzgârin yönü Hekimhan merkezine dogru oldugundan yangindan çikan kirli duman ilçenin üzerine gelmekte ve halk sagligini tehdit etmekte. Hekimhan'in tüm köylerinin (mahallerinin ) çöpleri ayni çöplükte birikmekte ve büyük miktarlara ulasmakta. Çöplügün yerinin acilen degistirilmesi veya çöp aktarma istasyonunun kurulmasi gerekmekte.”

30 KERE MÜDAHALE EDILDI AMA SÖNDÜRÜLEMEDI

Yanmakta olan Hekimhan çöplügünün söndürülmesi ve gerekli tedbirlerin alinmasinin talep edildigi Itfaiye Dairesi’ne verilen dilekçeye alinan cevap su sekilde: “Ilgi dilekçe ile yanmakta olan Hekimhan çöplügünün söndürülmesi ve gerekli tedbirlerin alinmasini talep etmektesiniz. Bu Dogrultuda Daire Baskanligimiz 20 Haziran 2017 tarihinde baslayan yangina araliksiz olarak müdahale etmekte olup, yanginin basladigi tarihten bu güne kadar yaklasik otuz defa müdahale edilmis 300 ton su islenmis olup, ilgili makamlara gerekli tedbirlerin alinmasi için bilgi verilmistir.”

ÇÖP ALANININ ETRAFI IMARA AÇIK

Halk Sagligi Müdürlügünün yangin yerinde yapilan incelemesi sonucu yayinlanan raporda su ifadelere yer verildi: “ 11 Temmuz 2017 tarihinde Müdürlügümüz elamanlari sikâyet konusu olan çöp alaninin yerinde yapilan incelemede; Anilan yerin Hekimhan ilçesine ve çevre yolunun çok yakinda oldugu Hekimhan ilçesine bagli 64 mahallenin 160-120 mezranin 18 bin nüfusun yaz aylarinda 40 bine ulastigi. Beldelerde çöplerin Hekimhan Belediyesi’nce toplanarak çöp alanina döküldügü.

   


Çöp alanin bölgesine gidildiginde çöp alaninin çevre yoluna 300-350 m mesalede oldugu, çöp alani hariç etrafinin imara açik oldugu, Ilçe merkezine 1 km. mesafede oldugu. Ilçe Jandarma 150, Karayollari Bakim evine 200 m. Mezbahaneye 40 m, besihanelerin sinir bölgesinde ( Besihanelerinde kaldirilacagi)  Çöplerin içerisinde dumanlar çiktigi, zaman zaman alevler çiktigi görüldü. Çöplükle çok kötü kokularin oldugu, haserelerin ve kemiricilerin oldugu. Hakim rüzgarin sehir istikametine dogru oldugundan pis koku ve dumanlarin mesken alanlarina sirayet ettigi görüldü.”

 

“INSAN SAGLIGINI OLUMSUZ ETKILEYECEGINDEN…”

Raporun sonuç kisminda ise su açiklama yer verildi: “Ilimiz Hekimhan ilçesine ait çöp alaninin sehir merkezine, toplu konut alanina ve  diger kamu kurum ve kuruluslara yakinligindan, haserelerin üremesine pis koku ve dumanlarin, bulasici hastaliklarin olusmasina insan ve toplum sagligini etkileyeceginden. 1593 sayili U.H.K. 5393 sayili Belediyeler Kanunu 19.07.2013 tarih ve 28712 sayili Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge giren "Koku Olusturan Emisyonlarin Kontrolü Hakkinda Yönetmelik," çerçevesinde Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü’nce yapilmasi. 5403 sayili Toprak Koruma ve Arazi Kullanim Kanunu 6331 sayili Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu ve bunlara çikarilan ilgili yönetmeliklere uyulmasi ülke ekonomisine kazandirmak için Büyüksehir Belediyesince geri dönüsüm çalismalarinin yapilmasi, salgin ve bulasici hastaliklarin çikmadan insan, toplum ve çevre sagliginin korunmasina yönelik her türlü tedbirlerin alinmasinin ve çöplügün en kisa zamanda o bölgeden çikartilmasi ve eski alanin insan ve topluma kazandirilarak ilaçlanip toprakla örtülerek düzeltilmesi gerekligini bildirir inceleme raporu tarafimizdan tanzim ve imza edilmistir.”