Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-02-2021 18:47   Güncelleme : 17-02-2021 10:01

Halk Günü Konusu Ticaret Bakanlığına İletildi

Önceki gün gazetemizde dile getirilen Zincir Marketlerin Halk Günü adı altında düzenlediği sebze satışlarının önlenmesi için Türkiye Sebzeciler Meyveciler Ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu tarafından Ticaret Bakanlığına başvuru yapıldı.

Halk Günü Konusu Ticaret Bakanlığına İletildi

Konuyla İlgili değerlendirme yapan Türkiye Sebzeciler Meyveciler Ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre ise açıklamasında, “Genel Başkanımızın bu konudaki açıklamasının arkasındayız. Bildiğiniz gibi ilimizdeki zincir marketler düzenledikleri kampanyalarla gerek vatandaşlara SMS atarak, gerek ilanlar yaparak market önlerini Pazar haline getirmektedirler. Dolayısıyla zaten ekonomik anlamda zor günler geçiren pazarcı esnafımızın da ekmeğiyle oynanmaktadır. Konunun bir an evvel çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

"KONUNUN BİR AN EVVEL ÇÖZÜME KAVUŞMASINI BEKLİYORUZ"

Türkiye Sebzeciler Meyveciler Ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Genel Başkanı Ali Karaca ve Genel Sekreter Gönül Türker Metin tarafından yapılan başvuruda ise şu ifadeler yer aldı. “ Günümüzde sayıları giderek daha da artan market zincirleri,  belediyelerinde izin vermesiyle, market önlerinde geniş alanlarda tezgah açmakta ve market önlerini pazar alanı gibi kullanmaktadır. Bu durum hem yaya kaldırımlarını işgal etmekte, hem çirkin bir görüntü oluşturmakta hem de hijyen  açışından tehlike arz ettiği için insan sağlığını tehdit' etmektedir. Oysa Avrupa ülkelerindeki gibi ürünlerin market içinde, raflarda ve ambalajlı olarak satılması gerekmektedir. Avrupa standartları ölçüsünde olması gereken budur. Ama maalesef market 'zincirleri buna çok dikkat etmemektedir. Bu durumun kanunlarla kontrol altına alınmam her anlamda faydalı olacaktır. Ayrıca haftanın bazı günleri ‘Halk Günü’ adı altında market önünde geniş alanlarda ürünler sergilenerek satış yapılmakta ve bu durum pazarın esnaflarımıza karşı haksız rekabete yol açmaktadır.  Geçimini sadece pazarcılıkla sağlayan esnafımız bu anlamda büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu nedenledir ki yukarıda belirttiğimiz olumsuz sıkıntıların giderilebilmesi için market önlerinde tezgah açılmasının ve ürün yasaklanması hususunda gerekli çalışmaların yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederiz.”

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz