Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
02 TEMMUZ Cumartesi 19:47
Advert

Advert

Hak Ararken Hastalar Mağdur Edilmemeli

Malatya Hasta Haklarını Koruma Dernek Başkanı Hüsamettin Özdem, hekimlerin hak aramalarının yasal olduğunu, ancak hastaların da mağdur edilmemesini istedi.

Malatya
Giriş Tarihi : 15-06-2022 18:21
Hak Ararken Hastalar Mağdur Edilmemeli

Özdem konu ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada; “Meslek olarak doktor veya başka sınıftaki işçi ve memurlar olabilir, yasal olan haklarına herhangi bir müdahale etme gibi bir şansımız yok. Bir veya 2 günlük grev süresi içerisinde hastalarımızı da mağdur etmememiz gerekiyor. Bunun için idare alınan bu karara karşılık tedbirlerini de alması lazım. Hastalarla ilgili ne gibi tedbirler alabiliriz, nöbetçi hekim bulundurma, bunun dışında başka alınacak tedbirleri de göz ardı etmeden ve hastalarımızı da daha çok mağdur etmeden alınan kararları onlara duyurmak lazım. Randevu almış olup da bu randevu günleri içerisindeki grevler devam ediyorsa o zaman hastalarımıza mesajlar gönderme suretiyle bilhassa uzaktan gelen hastaları da gözetlemekte büyük yarar var. Yani hizmetimizi yaparız, ama yasal olarak hakkımızı da aramada bir sakınca görmeyiz. Bizim dernek olarak görüşümüz budur” diyerek görüşlerini paylaştı.

YASAL HAKLAR MESAİ DIŞINDA ARANMALI

 Hastaların da kazanılmış hakları olduğuna dikkat çeken Özdem, açıklamasının devamında ise; “ Karşı tarafı mağdur edip de bunun acısını onlara çektirmek gibi bir düşüncemizin olması çok yanlıştır. Mesajla randevu alan kişiler bellidir. Mutlaka telefon numaraları vardır. Zaten randevu sistemi tam işlerlik kazanmış da değil. Birçok hastamız randevu almak için günlerce, haftalarca uğraşıyor. Bunu bir rayına oturtamadılar. Dolayısıyla randevunun anlamı da kalmıyor. Bu sefer doktorla kapısında bekleyen hastalardan randevusu olanlara öncelik tanıyor, randevusuz hastalar da bekliyor. Daha sonra hasta kuyruğunun uzamasına ve bu da dışarda bekleyen hastaların daha çok mağdur olmasına neden oluyor. Muayene olacağım ümidiyle dışarda bekleyenleri de yine gözetlemek lazım. Bizim görüşümüze göre bu konuda işlerlik kazanmış bir durum yok. Hekimlerin grev yapma hakları varsa, bunda bir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Eğer yasal bir hakları yoksa zaten idare onlara müdahale edecektir. Çünkü bu idari bir iştir. İdare kararını alacak. Sizin yasal bir hakkınız yoktur deyip, idari işlemlere gidilecek. Mesela yoğun bakımda olan bir hasta olduğunu düşünürsek, bu hastaya bakan hekim bu hastayı bırakıp da grev yapma hakkımız var düşüncesiyle işi terk etmesi yanlıştır” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR