Malatya
Giriş Tarihi : 01-12-2017 15:26   Güncelleme : 01-12-2017 15:26

Haftalik Dirilistir Cuma!

Kara Cuma etkinligi bu hafta okutulan Cuma hutbesinde elestirildi. Bütün günlerin bizler için degerli oldugunun belirtildigi hutbede, Cuma Günü haftalik dirilis olarak nitelendirilirken, bir dinin kutsalinin çilginca ve sinirsizca bir tüketim anlayisina alet edilmesinin asla kabul edilemez bir durum olduguna dikkat çekildi. Bu saygisizca harekete karsi en güzel cevabin ise dini degerlerimize simsiki sarilmak oldugu vurgusu yapildi

Haftalik Dirilistir Cuma!

Kara Cuma Çilginligi Camilerde Elestirildi

 

>>M. ALI GÜNAYDIN

Diyanet Isleri Baskanliginin tüm Türkiye’deki camilerde okutulan hutbede Cuma gününün öneminden ve hayirli bir gün olmasindan bahsedildi. Imam hutbeye söyle basladi, “Islam’in seâirinden olan Cuma namazini eda etmek üzere bu kutlu mabette bir araya gelen aziz kardeslerim! Cumaniz mübarek, gününüz hayirli olsun! Yine böyle bir Cuma günüydü. Peygamber Efendimiz (s.a.s), günlerce süren mesakkatli hicret yolculugunda nihayet Medine’ye yaklasmisti. Medine’nin yakininda bulunan “Rânûnâ” denen yere ulastiginda ögle vakti girmisti. Rahmet Elçisi, coskuyla kendisini karsilamaya gelen kalabaliga hutbe irad etti ve ilk Cuma namazini kildirdi. Bu hutbede Peygamberimiz (s.a.s), ashabi nezdinde hepimize söyle buyurdu: “Kendiniz gitmeden önce âhirete salih ameller gönderiniz. Allah’a yemin olsun ki, her biriniz dünyaya veda edeceksiniz. Sonra Allah, ‘Resûlüm sana dinimi teblig etmedi mi? Sana mal vermedim mi? Imkân bahsetmedim mi? Dünyadayken ahiretin için ne hazirladin?’ diye soracak… Öyleyse herkes gücü nispetinde kendini cehennem atesinden korusun. Yarim bir hurmayi infakla ya da güzel bir sözle dahi olsa bunu yapsin.”

EZAN OKUNDUGUNDA DÜNYA ISINI BIRAKIN

Kur’an’da Cuma günü ezan okundugunda dünya islerini birakin ayetini okuyan cami imami, “Kardeslerim! Bugün Cuma. Bugün haftalik bayram günümüz. Bizler, her Cuma büyük bir sevinç yasariz. Tarifi imkânsiz bir cosku ve heyecanin tadina variriz. Zira Cuma, haftalik dirilisimize, hayata yeniden tutunmamiza vesile olan müstesna bir gündür. Cuma, hayatin türlü hengâmesinde bunalan ruhlarimizin sükûnete kavustugu gündür. Türlü zorluklar içinde bitap düsen gönüllerimizin durulup kendini buldugu kiymetli bir zaman dilimidir. Kiymetli Kardeslerim! Yüce Rabbimiz Kur’an-i Kerim’de, “Ey iman edenler! Cuma günü ezan okundugunda namaz için kosun ve alisverisle mesguliyeti birakin. Bilesiniz ki bu, sizin için daha hayirlidir.”  buyurmustur. Bu yönüyle Cuma, gündelik mesgalelerden, her türlü dünyevi kaygidan siyrilarak Yüce Allah’in huzuruna durusumuzun adidir. Nasil ki günde bes vakit namazimizda Rabbimize olan teslimiyet ve sadakatimizi gösteriyorsak Cuma namazinda da bu kararliligimizi perçinleriz. Her Cuma kulluk ahdimizi yenileriz. Hafta boyunca yaptigimiz ibadet ve iyiliklerimizi bu bulusmada Rabbimize adeta yeniden arz ederiz” diye konustu.

“ISLAM’IN SEMBOLLERINDEN BIRIDIR”

Cuma günün ehemmiyetinden bahseden cami imami, Cuma gününün Islam’in bir sembolü oldugunu dile getirerek sunlari ifade etti, “Aziz Kardeslerim! Bizim için bir muhasebe zamanidir Cuma. Gidisatimizi yeniden gözden geçirme, bilerek ya da bilmeyerek yüklendigimiz günahlardan arinma anidir. Cuma, dualarin geri çevrilmeyecegi bilinciyle Allah’a yakarisin, O’nun engin rahmeti ve merhametine siginmanin tam da vaktidir. Birlik ve beraberligimizi, kardeslik ve muhabbetimizi gür bir sedayla haykirdigimiz gündür Cuma. Bizler, genciyle yaslisiyla, kadiniyla erkegiyle Cuma namazinda ayni inançla, ayni niyetle, ayni ideallerle camilerimizde toplaniriz. Peygamber makami bu minberlerden yankilanan hutbeleri can kulagiyla dinleriz. Sevincimizle hüznümüzle yeniden kaynasiriz. Hep birlikte Allah’a kul olmanin, kardes olmanin, paylasmanin, dayanismanin hazzini iliklerimize kadar yasariz. Aziz Müminler! Peygamberimiz (s.a.s)’in ifadesiyle günesin dogdugu en hayirli gündür Cuma.  Bu yüzdendir ki Cuma, Yüce Dinimiz Islam’in sembollerinden biridir. Cuma rahmettir. Cuma berekettir. Cuma huzurdur. Su kadar var ki; inancimizda her bir saniyemiz, her bir günümüz degerlidir. Çünkü zamani yaratan da, bizlere emanet olarak lütfeden de Yüce Rabbimizdir. Ve Allah katinda zamana ne atfedildiginden, günlerin nasil isimlendirildiginden daha önemlisi vaktin nasil degerlendirildigidir. Her bir nefesimizi Rabbimizin rizasi dogrultusunda tüketip tüketmedigimizdir. Kisacik ömür sermayemizi ebedi bir kazanca dönüstürüp dönüstüremedigimizdir.”

“KARA CUMA HEPIMIZI RAHATSIZ ETTI”

Gündemde olan Kara Cuma ile ilgili de konusan Cami Imami hutbeyi söyle bitirdi, “Kiymetli Kardeslerim! Son zamanlarda sikça duydugumuz “Kara Cuma” ifadesi, müminler olarak hepimizi rahatsiz etti. Zira bizim inancimizda bütün günler Allah’indir. Her günün sabahi, aydinlik bir gelecege uyanistir. Bir inancin sembolünü hedef alan ve mensuplarini yok sayan böylesi saygisiz ifade ve yaklasimlarin bizim gelenegimizde yeri yoktur. Bir dinin kutsalinin çilginca ve sinirsizca bir tüketim anlayisina alet edilmesi asla kabul edilemez bir durumdur. Kardeslerim! Zihinlerde olumsuz bir algi olusmasina sebep olacak bu tür gayretler karsisinda müminler olarak bizlere düsen, dinimize ve degerlerimize simsiki sarilmaktir. Bugün insanliga karsi en önemli görevimiz, Yüce Dinimiz Islam’i, hidayet rehberimiz Kur’an’i, Âlemlere Rahmet Peygamberimizi en iyi sekilde temsil etmektir, dogru tanitmaktir. Unutmayalim ki biz bu ugurda gayret ettigimiz müddetçe Allah’in yardimi da bizimle beraber olacaktir.”