Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 23:18
Advert

Advert

HAFIZA GÜÇLENDIREN BITKILER (2)

Unutkanliktan mustaripseniz, çaresiz degilsiniz

Yazar
Giriş Tarihi : 01-03-2014 13:02   Güncelleme : 01-03-2014 13:02
HAFIZA GÜÇLENDIREN BITKILER (2)
Unutkanliktan mustaripseniz, çaresiz degilsiniz. Geçen hafta bellegi güçlendiren, ögrenmeyi kolaylastiran bitkilerden bahsetmeye baslamistim. Elbette bu bitkiler burada yazilanlarla sinirli degildir. Ben, en etkili olanlarini ele aldim. Burada anlatilan bitkileri standart ticari ürün seklinde de eczanelerde bulabilirsiniz. Ayrica, bir kismi  bitki çaylari seklinde alinip kullanilabilir.  Unutmadan sunu da eklemeliyim, bu ürünleri belli bir süre düzenli olarak tüketmek de önemlidir. Kanda dolasan miktarlarinin belli bir düzeyin üstünde kalmasini saglamak  için  kimi zaman 2-3 ay süreyle günde 1-2 kez almak gerekir. Eczaci olarak su konuda uyarmak isterim  tekrar; lütfen kullandiginiz baska ilaçlar da mevcutsa,  bir etkilesme olup olmayacagi  konusunu  eczaciniza danisin.
Simdi kaldigimiz yerden devam edelim;
GINSENG ; Birçok farkli ginseng bitkisi bulunmakla birlikte,  gerçek ginseng bitkileri,   Panax ginseng (Asya Ginsengi) ve   Panax quinquefolius (Amerika Ginsengi) bitkisidir. Sibirya ginsengi ise yalanci ginseng olup gerçek ginsenglerin etkisini tasimaz.Ginseng, adaptojenik etkiye sahiptir, yani fiziksel ve zihinsel degisikliklere uyum saglama kapasitesini artirir, strese karsi dayanikliligi artirmaya ve dengeyi korumaya yardimci olur. Gerçek ginseng bitkileri bu etkiyi saglayan "ginsenozit" denilen etkili maddeyi içerir, yalanci ginseng böyle bir madde içermedigi için adaptojenik  bir etki göstermez. Ginsenozit denilen  etkili maddelerin  zihin açici, hafizayi güçlendirici ve dikkat toplamayi saglayici etkilerinin de oldugu deneysel olarak gösterilmistir. Ayrica, siçanlarla yapilan  deneylerde,  ginsenozit verilen siçanlarin ginsenozit verilmeyen siçanlara göre yiyecek bulunan  bölgeyi  daha hizli ögrendigi, ginsenozitlerin  çevreyle ilgili ögrenme ve hafizanin güçlenmesine yardimci oldugu   ortaya konmustur. En önemlisi, ilaçla olusturulan geçici hafiza kayiplarinin geri döndürülmesinde de etkili oldugu bildirilmistir. Bu etkisini, beyinde ögrenmeyle ilgili asetilkolin denilen maddenin sentez ve saliverilmesini artirarak göstermektedir.  
YESIL ÇAY;Özellikle polifenoller, flavonoidler, karotenoidler, tokoferol, C vitamini, selenyum, çinko, krom ve manganez açisindan zengin  en güçlü antioksidanlardan biridir.  Yesil çayin içerdigi flavonoidler ise genellikle katesinler ve katesin türevi flavonoidlerdir. Yesil çayda yogun olarak bulunan katesinlerin hafiza üzerinde son derece olumlu etkileri oldugu bilinmektedir. Bu etkilerini, sinir ve beyin  hücrelerinin oksidatif stres dedigimiz bir çesit paslanmayi önleyerek  yaptiklari düsünülmektedir.    Katesinler  ayrica sinir ve beyin hücrelerinin yenilenmesini veya yeni hücrelerin olusmasini hizlandirmaktadir. Böylece, hafiza güçlenmekte, zihinsel faaliyetler  gelismekte yani beyin kapasitesi artmaktadir. Özellikle hücre yenilenmesi beynin hipokampus diye bilinen  ögrenme, yön bulma ve uzun ve kisa süreli hafizadan sorumlu bölümünde  gerçeklesmisse,  kiside ögrenme ve bellegin anlamli derecede arttigi gözlenmistir.  Diger taraftan, yesil çaydaki polifenoller,   ögrenmeden sorumlu bir madde olan "asetilkolin" denilen molekülün vücuttaki yikimini azaltarak bu maddenin etkisinin artmasini saglar. Kisacasi, yesil çay, hem beyinde hücre yikimini hem de ögrenme ile ilgili bir madde olan asetilkolinin yikimini önlediginden oldukça etkili bir bellek  güçlendiricidir. Düzenli olarak yesil çay tüketiminin  ayrica bagisiklik sistemini güçlendirdigi, kalp hastaliklari ve bazi kanserlerin  olusma  riskini azalttigi, kötü kolesterol olarak bilinen LDL düzeyini ve total kolesterolü düsürdügü bildirilmistir. Bunlarin disinda,  romatoid artrit , dis çürükleri, obezite ve kemik erimesine iyi geldigini de düsünecek olursak, hergün 2-3 fincan yesil çay tüketmek için ne bekliyorsunuz diye sormadan edemeyecegim. Sahsen ben hergün 2 fincan yesil çay tüketiyorum. Ancaaak; kesinlikle yesil çayla birlikte ilaç almiyorum, eger ilaç kullaniyorsam ilaçtan 2 saat önce veya sonra almaya ve günde 2-3 fincandan fazla tüketmemeye dikkat ediyorum.
SONSÖZ;  Yasaminizi çok fazla etkilemeyen unutkanliklarinizla  mücadele etmek için dengeli beslenme ve sporun yanisira bellek güçlendiren bitkilerden yararlanmak  gerekir kimi zaman. Bellek ve ögrenme üzerindeki etkilerini görmek için, adi geçen bitki ya da bitkisel ürünlerin  önerilen miktarlarda, uzunca bir süre ve düzenli olarak kullanilmasi gerekmektedir.   


 

AdminAdmin

YORUMLAR