Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 06-08-2021 17:17   Güncelleme : 06-08-2021 17:17

Hacı Bektaş Veli Vefatının 750.Yıl Dönümü Anıldı

​​​​​​​ Anadolu irfanının sönmeyen ışığı Hünkar Hacı Bektaş Veli, vefatının750. Yıldönümü Nevşehir’de uluslararası katılımlı törenlerle anılıyor.

Hacı Bektaş Veli Vefatının 750.Yıl Dönümü Anıldı

Ülkemizin önerisi ve üye diğer ülkelerin de destekleriyle 2019 yılında UNESCO 40. Genel Konferansında alınan kararla, Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. Yıl Dönümü, Yunus Emre’nin vefatının 700. Yıl Dönümü ve Ahi Evran’ın doğumunun 850. Yıl Dönümü de UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayınlanan genelgeyle de 2021 yılı Hacı Bektaş Veli Yılı olarak ilan edildi. Geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla “Bir Velinin Varisiyiz Mirasımız Aşktır Bizim” temasıyla düzenlenen anma etkinlikleri büyük ses getirdi.

Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl dönümü nedeniyle “İnsanlığın Özü, Pir Veli’nin Sözü” temasıyla hazırlanan tanıtım filminin izlendiği tören sonrasında yazılı açıklamada bulunan Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli,” Hükümetimizin almış olduğu karar gereğince,5 Ağustos 2021 tarihinde Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY öncülüğü nde, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü sayın İbrahim Kalın, Malatya Valisi Aydın Baruş, Ankara Valisi sayın Vasip Şahin, Nevşehir ve Kayseri Valileri, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü, Kültür ve Turizm Bakanlığı mensupları basın ve medyamızın değerli mensupları çok kalabalık davetliler tarafından kutlanılmıştır. Bu itibarla Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı genel merkezimiz olarak 13.asır Anadolu insanına, Türklük İslamiyet ve bütün insanlık alemine çok büyük hizmetler vermiş olan, İslam’ın engin ve bereketli pınarından ilahi mutluluğun içilmesine olanak sağlayanlardanız Ali ve ehlibeytin ser çeşmesi konumunda bulunan Hacı Bektaş Veli hazretlerinin bu anlamlı gününde onu bir kez daha saygı özlem ve rahmetle anarken Hacı Bektaş Veli 2021 anma yılı olarak manevi hatırasını taçlandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimizle şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla