Bakanlık Harekete Geçti... İhbar Edene İkramiye Verilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, işletmelerin KDV kaçakçılığına yönelik girişimlerini önlemek amacıyla adım attı. Bu kapsamda usulsüz işlem yapanları ihbar edenlere ikramiye ödenecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, işletmelerin KDV kaçakçılığına yönelik girişimlerini önlemek amacıyla adım attı.
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, kayıt dışı ekonomik faaliyetlerle mücadele kapsamında denetimlerin artırılacağına dair taahhütte bulunmuş olmasına rağmen, işletmeler halen vergi ödemekten kaçınmak için düşük KDV'li ürünler üzerinden fiş kesmeyi tercih ediyor.

İşletmeler, düşük Katma Değer Vergisi (KDV) oranına tabi ürünlerin fiyatlarını artırarak ve kayıt dışı işlemler yaparak vergi kaçınma eğilimine giriyorlar.

Sosyal medyada da KDV oranlarının düşük uygulanmasıyla ilgili çeşitli paylaşımlar yapıldı.


Vatandaşlar, baharatçıların kitap fişi kestiğini, pastanelerin ise satışlarını ekmek üzerinden gerçekleştirdiğini gösteren fişleri paylaştı.

Son KDV artışıyla birlikte, 10 Temmuz 2023 tarihinden itibaren mal ve hizmetlere uygulanan KDV oranları artırıldı.

Hijyen ürünlerindeki KDV oranının yüzde 8'den yüzde 20'ye yükseltilmesiyle birlikte, benzin, tütün, alkol ve elektronik cihazlar gibi ürünlerdeki KDV oranlarının da yüzde 20 olarak belirlenmesi kararı alındı.

Ancak, daha çok gıda maddelerini içeren yüzde 1'lik KDV diliminde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bu kararın ardından vatandaşlar, fiyatlar üzerindeki KDV artışının etkisini hissederken, işletmeler vergi yükünü azaltmak için KDV oranlarını düşük gösterme eğiliminde.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özellikle son KDV düzenlemelerinin ardından, kayıt dışı ekonomik faaliyetlere karşı denetimleri artırdıklarını belirtmişti.

Ancak, Şimşek'in açıklamalarına rağmen, KDV oranlarını yanlış uygulayan işletmelerin vergi kaybına neden olduğu görüldü.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mali Hukuk Ana Bilim Dalı Profesörü Dr. Murat Batı, Türkiye'de vergi ahlakının zayıf olduğunu belirterek, vergi kaçakçılığına karşı mücadelenin önemine dikkat çekti.

Batı, Maliye Bakanlığı'nın denetim personelindeki eksiklik nedeniyle yanlış uygulamaların ortaya çıktığını belirtti.

İHBAR EDENLERE İKRAMİYE VERİLECEK

Vergi kayıplarını bildiren bireylere ödülen ihbar ikramiyesinin detayları açıklandı. Bu ikramiye, ihbarcının sağladığı bilgilerin doğruluğuna göre belirlenen vergi ve vergi ziyaı cezasının %10'u üzerinden hesaplanıyor.

İhbar ikramiyesinin bir kısmı ilgili kişiye peşin olarak ödenirken, geri kalan kısmı ise vergi kaçağından tahsil edilen miktar ile karşılanıyor.

Kaynak: KAMU SON HABER

03 Mar 2024 - 23:29 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

14

Ggkhivuc - Vatandaşı bırakıp vergi borçlarını sıfırladıklarına baksın devlet

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 06 Mart 23:15
12

Yusuf Durmuşoğlu - Ülkede kdv çalanların kim olduklarını devleti denetleyenlerin kendisi bulmalı onların işi,kdv hırsızlığının her sektörde olduğunu ben tahmin ediyorum.kdv sayesinde işlemleri ayakta duruyor ft satarak.çalıştıgımız sektörde mal satanları tamamı maliyet altında mal satıyor bunu ben 25yıldır görüyorum.nerden para kazanıyor bu kişiler.masrafları dahi kazançın dışında kalıyor.0 kazançla mal satan adamın karı olmadan tezgahı nasıl döner.hesabını maliyetine yapacak. Sadece satanlar değil fabrikalarda bu işin içinde.bunları bulmak onların işi.ülkenin durumu ortada devlet parayok emekliye verecek diyor ama gel gelelim yerel yönetimler sürekli kaldırım,asfalt,park,pazar yeri vb öncelik dışı harcama yapıyor.Belediyeler,kamu,haddinden fazla personel çalıştırıyor.tabi atm memurlarını bilen yok bunları incelesinler.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 06 Mart 11:21
11

Meç - Vatandaşıda ispiyoncu yaptınız. Helâl olsun size.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 06 Mart 07:59
13

Hıdır Hıdır - @Meç 11 nolu yoruma cevabı: Vatandaş ispiyoncu sayılmaz KDV yi devlete ödemek üzere vatandaştan alıyor ama cebe indiriyor. İhbarcıda hakkını aramak için vatandaşlık görevini yapıyor demektir. Biz hakkımızı gasp edenleri korursak daha çoook gerilerde kalırız.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 06 Mart 13:00
09

Necmettin Yavuzer - Kırkkonaklar, Şemsettin Günaltay CD. No:209/C, 06610 Çankaya/Ankara

Kahve dükkanı kahve sattılar bana fiş kesmediler ve sohbetin arasında yanlışlıkla arkadaş ağzından kaçırdı sigortasız olduğunu ben kahveyide aldım çöpe attım buranın denetlenmesini istiyorum merdiven altımı değil mi güven veremediler maalesef.

Gereğinin yapılmasını

Arz ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Mart 02:28
08

Necmettin Yavuzer -

Kırkkonaklar, Şemsettin Günaltay CD. No:209/C, 06610 Çankaya/Ankara

Kahve dükkanı kahve sattılar bana fiş kesmediler ve sohbetin arasında yanlışlıkla arkadaş ağzından kaçırdı sigortasız olduğunu ben kahveyide aldım çöpe attım buranın denetlenmesini istiyorum merdiven altımı değil mi güven veremediler maalesef.

Gereğinin yapılmasını

Arz ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Mart 02:27
07

Necmettin Yavuzee - Kırkkonaklar, Şemsettin Günaltay CD. No:209/C, 06610 Çankaya/Ankara

Kahve dükkanı kahve sattılar bana fiş kesmediler ve sohbetin arasında yanlışlıkla arkadaş ağzından kaçırdı sigortasız olduğunu ben kahveyide aldım çöpe attım buranın denetlenmesini istiyorum merdiven altımı değil mi güven veremediler maalesef.

Gereğinin yapılmasını

Arz ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Mart 02:27
05

Sy - Küçük esnafın işi bitti aralıkta yüzde 99 kapatır.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 05 Mart 19:39
04

Duyarlı Vatandaş - Defalarca vergi borçlarını sildiginiz ; şirket ve müteahhit lerden tahsil edin...girelim ondan sonra küçük esnafı kontrol altına alın...hadi ordaan...hırsızlığı yuzsuzlugu ihaneti sizde gördük..stop

Yanıtla . 11Beğen . 4Beğenme 05 Mart 15:49
03

Recep Şimşek - Her şey bitti simdi de kendinize muhbir mi arıyorsunuz işte size binlerce muhbir her şey den haberdar olan mah muhtarları ne işe yarıyor

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 05 Mart 14:03
02

Metin Güçlü - Senin müfettişlerin ne güne duruyor.

Sıkı denetimini onlarla yapsana.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 05 Mart 07:21
01

Ssk Ll - selamlar ssk emeklisi sn basln mensubu kardesim su mesajl sn cumhur baskanlma nasll iletirsen ilet yaa hak Niza. rama,sano serie geldi iyi geldide yaa satén huele huele ssk ll emekli ac on binlirayla orocmu tutulur hee ben yedi yaslnda yetmis yaslnda orucu rahatllkla tutum amasa bu sen yani iki bin yirmi dorte oroc morocho yok bayraml.da yok satén aclk eso gelin corbazlylaml oroc gurup yirmi dort saat gunahl .wall akpenin tamamlna menfaat clark icin akp te evet diyil allhln ra.a,abundan negrete ettirip acllkla uzklastlra na iyi ramaza nlar mal bol plana adaletsizliye ayrlmcllga evet diye vekillere nalet olsun musulmán muslumandlr sen verin doldur birilerinden haberin yok ey millet vekilleri

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 05 Mart 05:25