Depremde Zarar Gören Çiftçilere Hayvan ve Sıvat Dağıtımı Yapıldı

Malatya'da depremin yaraları bir nebzede olsa sarılmaya devam ediliyor. Bu doğrultuda 6 Şubat depremlerinde ahırları ve hayvanları zarar gören Yeşilyurt ilçesi Sütlüce Mahallesinde ki hayvan yetiştiricilerine büyükbaş hayvan ve sıvat Dağıtımı Yapıldı.

Depremde Zarar Gören Çiftçilere Hayvan ve Sıvat Dağıtımı Yapıldı
Depremde Zarar Gören Çiftçilere Hayvan ve Sıvat Dağıtımı Yapıldı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Yüzyılın afeti denilen büyük bir felaketi atlatıldığını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar,

“Tüm sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe emek veren üreticilerimizde büyük sıkıntılar yaşadılar. Ancak yine de üretimin sürekliliği adına üreticilerimiz üretimlerine devam ettiler ülkenin gıda ihtiyacının karşılanması adına çok özverili emekler verdiler. Bu nedenle de ben öncelikle bu süreçte ve genel olarak emek veren, alın teri dökerek üretime devam eden tüm üreticilerimize teşekkür ediyorum. Tabi devletimiz ve milletimiz de bu süreçte sıkıntı yaşayan üreticilerimizi yalnız bırakmadı, barınma, Tohum ve yem ihtiyaçlarının karşılanması, , hayvanları telef olan üreticilerimize aynı hayvan temini gibi bir çok konuda üreticilerimizi destekledi ve imkanlar ölçüsünde desteklemeye devam edecektir” dedi.

Yaklaşık 263 adet büyükbaş hayvanını da önümüzdeki günlerde çiftçilere dağıtılacağını söyleyen Akar,

“İlimiz Bitkisel Üretim potansiyeli yanında 173 bin Büyükbaş Baş, 370 bin K.Baş hayvan varlığı ile önemli bir hayvansal üretim potansiyeline sahiptir. Bakanlığımızca bu tür potansiyellerin değerlendirilmesine yönelik bir çok faaliyet destekleme işlemi yapılmaktadır. Bakanlığımızca sağlanan desteklerin yanında yerel desteklerle sağlanan imkanların da büyük bir önemi vardır. İlimizde Bitkisel ve hayvansal potansiyelin yanında yaklaşık 300 bin hektarlık Mera varlığı bulunmaktadır. Tabi önemli olan bu mera alanın verimli kullanılabilmesi ve iyi değerlendirilebilmesidir. İl Müdürlüğü olarak şimdiye kadar 718 köyde 280 bin hektar alanda tespit ve tahdit, 132 köyde 196 bin hektar alanda tahsis çalışması yapılarak çiftçilerimizin kullanımına sunulmuştur. Bunun yanında 12 yerleşim biriminde 205 bin dekar alanda mera ıslah çalışması yapılarak bu alanlarda münavebeli otlatma, bazı yerlerde su temini, sıvat yapımı, gölgelik, güneş paneli, Kaşınma kazıkları ve tuzluklar yerleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

İlimizde hayvan yetiştiriciliğinde ilkbahar ve yaz dönemlerinde genelde meraların kullanıldığını ifade eden Akar,

“ Bu dönemlerde hayvanların su ihtiyacı merada bulunan doğal kaynaklardan karşılanmaktadır. Ancak özellikle yaz döneminde yüksek sıcaklık nedeniyle hayvanlar için yeterli ve kaliteli suyu bulmakta güçlük çekilmektedir. Bu hayvanlarda önemli ölçüde verim kaybına sebep olmaktadır. Bu bağlamda bu sıvatların yapılması çok önemlidir. Bu noktadan hareketle hayvanların su ihtiyacının karşılanması, mera üzerinde üniform bir otlatmanın gerçekleşmesi ve hayvansal ürün miktarında artış sağlanması Bugün burada yıl içerisinde dağıttığımız 2.820 adet sıvata ek olarak yaklaşık 610 adet sıvat daha dağıtmış olacağız. Bu sıvatlar sayesinde Merada yeterli ve kaliteli su temin edilmiş olacak, Doğada az miktarda parça parça bulunan sular bir araya getirilerek hayvanların yararlanabilecekleri bir su haline getirilmiş olacak. Hayvanlar yol kat etmeden suya kavuşacakları için verim düşüklüğü yaşanmayacak, hayvanlarda yürümeden dolayı bir aksaklık olmayacak ve Küresel ısınmadan dolayı su kaynakları daha verimli kullanılmış olacaktır. Aynı zamanda bu sıvatlar yemlik olarak ta kullanıldıkları için hayvanlar daha sağlıklı bir ortamda yemlerini yemeleri sağlanmış olacaktır. İl Müdürlüğü olarak özellikle çiftçilerimizin Bakanlığımız desteklemelerinden azami ölçüde yararlanmaları ve bilinçli bir üretim yapmaları için başta eğitim hizmetlerimiz olmak üzere her türlü konuda ve platformda çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergül Günaydın ise konuşmasında şunları söyledi:

“Üretim devam etmektedir. Üretimin ne kadar kıymetli o9lduğunu gerek pandemi döneminde gerek deprem sonrasında daha da çok anladık. Üreten insanlarımızla kar kış gece gündüz, aile ekonomimiz için, ülkemizin geleceği için mücadele ediyoruz. Tabi ki 6 şubat depreminde can ve mal kayıplarımız oldu. Cumhurbaşkanlığımız, Bakanlığımız ve ilgili kuruluşların desteğiyle yaralarımız sarılmaya devam ediliyor. Bugün, burada büyükbaş hayvan dağıtımımız gerçekleşiyor. Emeği geçen herkese üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum. Yetiştiricilerimiz kaliteli ırklar ilimiz hayvancılığına katkı sağlayacaktır. Aile ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Bereketli olmasını diliyorum.”

Türk çiftçisinin ne kadar zahmetli bir iş yaptığını, tarım ve hayvancılıkla uğraşan tüm vatandaşların herkesten daha fazla kazanması gerektiğine inanan ve bu inancını her yerde ifade etmeye çalışan bir Vali olduğunu belirten Malatya Valisi Ersin Yazıcı,

“Çocukluğumun geçtiği köye geri dönmeyi de özlemle arzuluyorum. Türk köylüsünün samimiyeti, insanlığı, yardımlaşması, vatana millete bağlılığı Allah’ın izniyle değişmedi ve bundan sonra da hiç değişmeyecek. Tabi vatana olan sevgimizi bana göre işimizi en iyi yaparak göstermemiz gerekiyor. Biz çiftçiler olarak, ürettiğimiz ürünün en kalitelisini, hayvanın, sütün en kalitesini, Dünya’da, Avrupa’da hangi standart var ise o kalitede ve o standartta üretmeliyiz. Bize yakışan da bu dur. Şartlarımız ne olursa olsun. Asrın felaketinde mağdur olmuş bir kentteyiz. Bir Düzceli olarak depremin taramasını yaşamış bir kişi olarak, bu travmanın uzun süreceğini ifade etmek istiyorum. Durumunuzu gayet iyi anlıyorum. Lakin hayat devam ediyor. Üretmeye, karnımızı doydurmaya mecburiyetimiz var. Depremin getirdiği olumsuzlukların arkasına saklanmak yerine daha çok çalışarak, birbirimize moral vererek, yaptığımız işin en iyisini yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Malatya Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi vr doğunun kavşak noktası olduğunu ifade eden Yazıcı,

“Bizim Malatyalılar olarak bu tarihten gelen başka da sorumluluklarımız var. Coğrafi sorumluluklarımız var. Dolayısıyla asrın felaketine maruz kalmış hemşerilerime, çiftçi kardeşlerime bir kez daha ölenlere rahmet, yaşayanlara sabır ve metanet dilerken, hayatın, yaşamın devam ettiğini ve yaşam devam ederken tıpkı 6 Şubat’tan önce nasıl yapıyorsak bu gün de yaşamaya ve üretmeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyorum. Tarım ve Orman Bakanlığımız emrinizde. Malatya Valiliği Emrinizde, Tarım orman İl Müdürlüğü emrinizde. Devletin tüm kurumları emrinizde. Allah’ın izni ile depremin meydana getirdiği koşulları düzelteme çalışırken asla ve asla çiftçimizin durumunu göz ardı etmeden, görmemezlikten asla gelmeden yolumuza devam edeceğiz. Çünkü Türk çiftçisi kazanacak, üretecek, çok kazanacak, ülke ancak o şekilde kalkınacak. Hele hele pandemi döneminde tarımın hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu bütün dünya öğrendi. Dolayısıyla insanlığın hayrına çok önemli ve büyük bir iş yapıyorsunuz. Lütfen devam ediniz. Güzel bir şekilde en kalitelisinden işleriniz yapmaya devam ediniz. Bizler de dev Devlet olarak, Devletin tüm kurumları olarak emrinizdeyiz. Size her manada destek sunmaya devam edeceğiz. Bu güne kadar olduğu gibi Tarım ve Orman Bakanlığı her zaman çiftçimizin yanında ve her türlü desteği vermeye hazır. Deprem bölgesine zaten ayrıcalıklı destekler de geliyor. Yolunuz bahtınız açık olsun. İşlinizde göğsünüzü kabarttığınız, bizim de göğsümüzü kabarttığımız günleriniz olsun. Yaptığınız işten hem siz gururlanın hem de biz gururlanalım Allah’ın izniyle. Dağıtılacak olan sıvatalar alacak çiftçilerimize hayırlı olsun diyorum. Hayvanlarınıza güzel bakın. Onları diri canlı ve sizin istediğiniz kadar süt veren bir hale getirin” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yetiştiricilere sıvat dağıtımı gerçekleşti.

Düzenlenen programa Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Yeşilyurt Kaymakamı Kutsal Baytak, Kurum Müdürleri, Üretici ve Yetiştirici Birlik ve Oda Başkanları, Küçük ve Büyükbaş Hayvan yetiştiricileri ile vatandaşlar katıldı” diye konuştu

 

06 Ara 2023 - 17:02 Malatya- Gündem

Mahreç  Abdulvahap Kaygusuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.