“Bu Proje Kırsalda Yaşayan Vatandaşlara Ekonomik Katkı Sağlayacak”

Murat Nehri ve Fırat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Tanıtımı kapsamında, Malatya Kongre Kültür Merkezi Konferans Salonunda misyon toplantısı düzenlendi.

“Bu Proje Kırsalda Yaşayan Vatandaşlara Ekonomik Katkı Sağlayacak”
“Bu Proje Kırsalda Yaşayan Vatandaşlara Ekonomik Katkı Sağlayacak”
+1
Video için play'e tıklayın

Toplantının açılışında konuşan Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, çalışmalarının bölge halkının refah seviyesini yükselteceğini belirterek şöyle konuştu;

“Bugün hakikaten heyecanlıyız. Fırat Nehri ve kırsalında yaşayan vatandaşlara yönelik bir projenin misyon toplantısını siz değerli paydaşlarımızla birlikte burada değerlendirme yaparak nasip olursa 2024 yılında fizibilite çalışmalarını, 2025 yılında da inşallah kazmayı vurarak kaynakların iyileştirilmesine yönelik ağaçlandırma, toprak muhafaza, mera ıslah çalışmaları ve gelirleri arttırmak için de üst bölgede yaşayan mahalli halkın hayat refah düzeyini, standardını yükseltmek için başlatılmış olan bir projede yer almak, sizlerle beraber olmak gerçekten mutluluk verici.  2013’de ve 2022’de de son bulan Murat Nehri havzası, Rehabilitasyon projesinde de yer almış biri olarak Bingöl, Muş ve Elazığ illerinde IFAD heyetiyle, Birleşmiş Milletler Tarımsal Kalkınma Fonu ve hükümetimiz arasında 7 yıl süren bir ikaz anlaşması, borç verme anlaşması imzalanıp iki yıl uzatılarak toplam dokuz yıl çalışıldı.”

‘Bitti Murat, Gelsin Fırat’ Diyoruz

Depremden zarar gören orman köylüsüne de destek olunacağının işaretini veren Çetiner, konuşmasının devamında ise;

“Burada bizimle beraber ekip halinde çalışan hem orman mühendisi olan arkadaşlarımız, üniversitedeki temsilcilerimiz, oda ve ziraat oda birlik başkanlarımız bunlarla beraber 7 yıl, 9 yıl güzel bir şekilde çalışmış olduk. En son Elazığ'da 2022 yılında Sayın Bakanımız Vahit Kirişçi Bey'in katılımlarıyla da Murat Nehri havzası Rehabilitasyon projesini kapanışını yapmış olduk. Orada sektör buluşmalarında Sayın Valimize özellikle Sayın Bakanımızdan bitti Murat gelsin Fırat, şeklinde ve açılmış olan bir dövizde o da bugün inşallah cevabını bulmuş olacak. Fırat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü ile Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında icra edilecek inşallah. Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü'nde Bingöl kısmen Genç ilçesi, Elazığ'ın Ağın, Keban, Baskil, Sivrice ve Maden ilçelerini, Fırat’a bakan havzayı özellikle planlıyoruz. Yine Malatya'da da kuzeydeki ilçelerden Pütürge'ye kadar ciddi manada kaynak iyileştirilmesi ve hayat standardını, refah düzeyini yükseltmek için vatandaşlarımıza dokunacağız. Ben bu projeyle ilgili sonraki oturumlarımızda, hem tanıtım filmimiz ve bununla ilgili Murat Nehri üzerinde yaptığımız çalışmaları bir sunu halinde sizlere inşallah arz edeceğim. Ben katılımlarınızdan dolayı hepinize şükranlarımı arz ediyorum. Bu projenin şehirlerimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygıyla, hürmetle, tekrar selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Orman Köylüsüne Katkı Sunmak İstiyoruz

Ağaçlandırma Daire Başkanı Mustafa Tuncer ise, Pazartesi gününden itibaren, Şanlıurfa'dan başlamak üzere, Birleşmiş Milletler Tarımsal Kalkınma Fonu ile hükümetimiz arasında yapılacak olan Rehabilitasyon projesi kapsamında 3 gündür arazi çalışmalarımızı yürüttüklerini kaydederek, gelinen aşamayı;

“Üç ilde yaptığımız çalışmaların bugün Elazığ, Malatya ve Bingöl üçgenini siz katılımcılarla beraber değerlendirme imkânı bulacağız. Bu projenin daha önce Sayın Bölge Müdürümün bahsettiği Murat Nehri projesinin bir nevi devamlı şeklinde. Biz 25 su yönetimi Genel Müdürlüğümüzün 25 havzandan bir tanesi olan Fırat Nehri üzerinde bu projelerin hayata geçirmesiyle kırsalda yaşayan vatandaşımıza ekonomik anlamda yardımcı olmak ve onların sorunlarına bir nebze dokunmak. Aynı zamanda doğal kaynak bozulumuna ilgili çalışmalar yaparak ağaçlandırma kontrol, sel kontrol ve diğer gibi faaliyetlerle üst havzadaki mera ıslahı gibi faaliyetlerle üst havzalardaki bozulan doğal dengenin ihdası, alt havzadaki insanımıza da dokunmak istiyoruz. Diğer katılımcılarla birlikte bu projenin ileriki aşamalarında tekrar birlikte çalışacağız. Paydaş olarak çalışacağız. Birlikte sorunlarımızı oluştuğu takdirde Sayın Valilerimizden yardımlarını talep edeceğiz. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarla istişareler yaparak En iyi şekilde bu paranın yerinde kullanılması için tüm imkânlarını seferber edeceğiz. Sizlere de katıldığınız için teşekkür ediyorum. Bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde aktardı.

Rehabilitasyona Önem Vermeliyiz

Malatya Vali Vekili Reşit Özer Özdemir ise konuşmasında, projenin Malatya için önemine değinerek;

“İFAD uluslararası tarım alanında şimdiye kadar yapmış olduğu başarılı çalışmalarla dünya kamuoyunun dikkatini çeken bir noktaya geldi. Bunun artık ülkemizde de bazı tezahürlerini görmekteyiz. Şüphesiz Türkiye bir tarım ülkesidir. Dolayısıyla Bizim buradaki yapmış olduğumuz çalışmalarda ehemmiyetli bir şekilde Rehabilitasyona önem vermemiz gerekiyor. Çünkü bir defa burada çok önemli bir nimetin yanındayız. Bu nehir üzerinde bulunan Karakaya Barajı ve Atatürk Barajı var. Bütün bu barajların da aslında bir ekonomik ömrü var. Bu ekonomik ömrü uzatmak tabii ki tabiat olaylarıyla da ilgili ama biraz da bizim elimizde. Yapacağımız çalışmalarla bu özellikle bir nevi   rehabilitasyon projeleriyle burada Ekonomik ödülü uzatmakta zannediyorum  elimizde olacaktır. Mera ve ormanların ıslahı, küresel ısınmayla mücadele, yeni orman alanları, toprağın korunması ve bilinçli tarım. Bütün bunlar hepimizin üzerinde hemfikir olduğumuz konulardır. Bütün bunları koruyup geliştirmek elimizdedir. Bu nevi çalışmalarla da umut ediyorum, tabii afetleri de azaltacağız. Ürün çeşitliliğini de arttıracağız. Bu havza içerisindeki kuru tarım,  hayvan başı verim gibi hususlarda da verim alacağımızı düşünüyorum. Bu projenin ülkemize, bölge tarımına, kaynaklarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Sadece Anadolu coğrafyasını değil bütün bir bölgeyi etkileyeceğini düşündüğümüz bir dünya projesidir aslında bu. Ülkemizde de güzel neticeler vermesini ümit ediyorum. Toplantınızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Düzenlenen Toplantıya, Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, Uluslarası Tarımsal Kalkınma Fonu Yetkilisi Liyam Kikka, Malatya Orman İşletme Müdürü Osman Kayalar, İlçe Şube Şefleri, Bazı daire amirleri ve İlçe şefleri katıldı.

23 Kas 2023 - 12:36 Malatya- Ekonomi

Mahreç  Abdulvahap Kaygusuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.