İnce, Malatya Esnafının Sıkıntılarını Dile Getirdi

Malatya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçlar Esnaf Odası Başkanı Mesut İnce, 6 Şubat depremi sonrası yaşanan gelişmeleri anlatarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

Malatya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçlar Esnaf Odası Başkanı Mesut İnce, 6 Şubat depremi sonrası yaşanan gelişmeleri gazetemize değerlendirdi. Korsan taşımacılık yapanlarla başa çıkamadıklarını söyleyen İnce, konunun bir an önce çözümünü istedi.

6 Şubat depreminde Oda Binasının da yıkıldığını kaydeden İnce;

“Covid 19 Salgını sonrası, özellikle de asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depremi ile birlikte Malatya’mız 11 şehir içerisinde en büyük hasarı alan illerimiz arasındadır. Depremin ilk anıyla itibaren insanların, barınma başta olmak üzere birçok sorunları oldu. Bu konuda da devletimiz, hükümetimiz gerekli tüm adımları da attı. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Devletimize teşekkür ediyoruz. Depremin ilk anından itibaren, sahada olan, vatandaşlarımızın yanında olan her türlü Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’a da teşekkür ediyorum. Bizim de oda binamızın yıkılması nedeniyle yaklaşık 7-8 aylık bir süreç de esnaflarımızla bir araya gelemedik. Esnaflarımızın derdini sıkıntısını dinleyemedik. Bu süreçte de Odamızın prefabrik olarak yapılmasında Ankara Esnaf Odaları Başkanı Sayın Mehmet Yiğiner’e de teşekkür ediyoruz. Bu süreçte her zaman bizlerin yanında olmuştur. Bizlere katkı ve destek vermiştir. Özellikle şunun da altını çizmek istiyorum. Maalesef esnafı temsil eden, esnafın en büyük çatık kuruluşu olan TESK Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken'de deprem bölgelerini bölgelerinde esnaflarımızı yalnız bırakmıştır. Sadece görüntü olarak fotoğraflarda esnafın yanında olduğunu göstermiştir. Ama fiilen hiçbir zaman esnafımızın yanında olmamıştır. Esnaf odalarımızın yanında olmamıştır. Onlarca oda binamız, esnaf odalarımızın binaları yıkılmıştır. Bu noktada tek kuruşluk bir destek vermemiştir” şeklinde konuştu.

İnce, TESK’e Sitem Etti

İnce, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu TESK’ e de Malatya’ya gereken desteği vermedikleri için sitem ederek bu konudaki duygularını da;

“Bu süreçte tabii ki esnafımızın yanında olanları da unutmayacağız. Esnafımıza destek vermeyenlerin de unutmayacağız. Çatı kuruluşumuz olan TESK’in bize katkı ve destek vermemesi manidardır. Bu konu gerçekten önemli bir konudur. Esnaflarımızın aidatlarıyla çatı kuruluşunda cafcaflı makamlarda esnaflarımıza hizmet vermesi gereken tek başkanımızın bugün en zor günümüzde yanımızda olmamasını ben esnaf ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Tabii ki bu süreçte devletimizden Allah razı olsun. İlgili bakanlarımızdan Allah razı olsun. Her zaman bizim sorunlarımızı, sıkıntılarımızı dinleyerek çözüm sürecinde bizlere destek vermişlerdir. Vermeye de devam ediyorlardır” ifadeleriyle dile getirdi.

Korsan Araç Sorunu Bir Türlü Çözülmedi

İnce, esnafın en büyük sorunlarından bir tanesinin korsan araçlar olduğunu kaydederek, yaşanan sıkıntıları;

“Bu süreçte 7-8 ay depremden sonra geçmesine rağmen en büyük sorunumuz şu an Malatya'da. Servis araçlarımızın organize sanayi bölgesindeki korsan araçları sorununu maalesef çözemiyoruz. Bu noktada jandarma komutanlığımızın ve il emniyet müdürlüğümüzün bir an önce korsan çalışan araçları mutlaka durdurmalı ve gerekirse bu araçları trafikten men etmelidirler. Bunlar emek hırsızlarıdır. Bu süreçte işsiz kalan esnaflarımız zaten 7-8 ay, bazıları da bir yıldır kontağına, marşına basmamıştır. İşsiz kalmıştır. Gerçekten esnaflarımız zor durumdayken, işsizken korsan araçlarının organize sanayi bölgesine çalışmaları bizleri derinden üzmektedir. Bu süreçte ben emniyet il emniyet müdürlüğümüze ve jandarma komutanlığımıza, gazeteciniz aracılığıyla bir kez daha sesleniyorum. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki korsan araçları bir an önce durdurun. Artık bu canımızın son noktasına gelmiştir. Bu süreçte eğer gerekli işlemler yapılmadığı takdirde ben bu süreci mutlaka Ankara'ya taşıyacağımı bir kez daha dile getirmek istiyorum”şeklinde aktardı.

Başkan Gürkan Yanımızda Oldu

İnce, açıklamasının devamında ise Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Ekibine teşekkür ederek açıklamasını;

“Diğer bir konu tabii ki şehir içi minibüslerimiz özellikle bu süreçte en mağdur olan esnaflarımız arasındadır. Tabii ki mahalleler yıkılmış. Çarşı merkezli yerle bir olmuş. Vatandaşlarımızın şehir merkezine gelmesi için bir sebep olmadığından dolayı şehir içi toplu taşıma yapan bütün araçlarımız J plakalı, M plakalı, H plakalı, köylerden, ilçelerden, şehir içine gelen bütün toplu taşıma araçlarımız mağdur olmuştur. Tabii ki bu süreçte ben Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan'a teşekkür ediyorum. Halk otobüslerindeki sorunu diğer farklı olarak kilometre usulü ücret ödeme sistemine döndürerek oradaki sorunu bir nebze çözmüştür. Bu önemli bir gelişmedir. İnşallah önümüzdeki süreçte halk otobüsleriyle ilgili e genel bir çalışma daha olacaktır. Bu noktada büyükşehir belediye başkanımızın her zaman desteğini alıyoruz. Almaya da devam edeceğiz inşallah” şeklinde sürdürdü.

Minibüsler İçin Güzergâh Sorunu Devam Ediyor

Deprem nedeniyle değişen minibüs güzergâhlarının yeniden belirlenmesi gerektiğini hatırlatan İnce bu konudaki taleplerini de;

“Diğer bir konu minibüslerimizde bir güzergâh çalışması yapılmalı çünkü mahallelerde her yer yerle bir olmuş, çarşı merkezi yıkılmış, minibüslerimizin kalkış, iniş, varış, son durakları, gideceği güzergâh yeniden belirlenerek hem vatandaşlarımızın ulaşım konforunu yükseltmek gerekiyor. Hem de esnaflara mağduriyetini çözmek için bir an önce bir çalışma yapılması gerekiyor. Bunu da Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde ulaşım koordinasyon merkezinde hayata geçirmek için gerekli çalışmalar için ilgili yerlere biz başvurularımızı yaptık ”ifadeleriyle dile getirdi.

Verilen Sözler Yerine Getirilmedi

İnce, kredi ve benzeri imkânlardan esnafının yeterince yararlanmadığından yakınarak;

“Diğer önemli bir konumuz arasında ise özellikle depremden sonra esnaflarımıza maddi olarak bir destek verilmedi. Tek kuruşu bir destek alamadık. Tabii ki esnaflarımızın barınma, konaklama konteyner, işte esnaf çarşıları bu gibi destekler olmuştur. Ama şoför esnaflarımıza bu şekilde bir destekler olmadığından dolayı özellikle ve bu süreçte son bir hafta on gündür KOSGEB'in vermiş olduğu 200 bin ile 750 bin TL arasındaki bir esnafımıza vereceği faizsiz bir kredi duyurusu yapılmıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca ve KOSGEB tarafından bu süreçte bizler de şoför esnaflarımıza, minibüs servisçi esnaflarımıza odamız tarafından mesaj atarak başvurularını yapmalarından rica ettik. Ancak biz görüyoruz ki bu süreçte KOSGEB hiçbir tarafından şoför esnafına da onaylanan bir faizsiz kredinin olmadığını görüyoruz. Bu noktada adres sorunlarının olduğunu, işte imalat olması gerektiği gibi veya kendilerinin veya ilgili bakanlığın belirlemiş olduğu, şartlar yerine getiren esnaflara verildiği gibi görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Kredi Almazsak Batarız

Malatya’daki tüm esnafın mağdur olduğunun da altını çizen İnce, açıklamasının sonunda ise taleplerini şu şekilde dile getirdi.

“Buradan ben Sayın Bakanımıza sesleniyorum. Malatya yerle bir olmuş. Malatya’da, esnaf, şehir merkezi esnafın hizmet verdiği dükkânlar yerle bir olmuş. Bu şekilde siz, bütün esnafa bu krediyi vermediğiniz zaman siz şirket ve organize sanayi bölgesini gelişmiş ekonomik, bizim küçük esnaflardan daha fazla geliri olan esnaflara bu krediyi zaman haksızlık yapmış olursunuz. Bizim devletimizden ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu verilmiş olan kredi çok önemli bir kredidir. Hem Malatya ekonomisinin canlanmasında hem de esnaflarımızın ekonomik olarak kendini geliştirebilmek ve kendi ihtiyacını karşılaması açısından iki yıl ödemesiz verilecek iki yüz binle, yedi yüz Kredi bin TL arasındaki kredi çok önemlidir. Bu kredinin Malatya'daki bulunan bütün esnaflara verilmesi gerektiğini bir kez daha dile getirmek istiyorum. Hatay, Maraş, Adıyaman, Malatya ve Nurdağı'ndaki esnaflar gerçekten mağdurdur. Buradaki şehirler yerle bir olmuştur. Şu an Malatya'nın yüzde altmış yüzde yetmiş konut ve iş yerlerimiz yıkılmıştır. Bu süreçte esnaflarımıza bu kredilerin bir an önce verilmesi için ilgili bakanlıklarımızın Malatya milletvekillerimizin bu konuda çalışma yaparak esnaflarımıza bir can suyu olarak bu kredi verildiği zaman tabii ki hem Malatya ekonomisi canlandık hem de esnafımızın sorunlarını çözecektir. Biz de Minibüs ve Servisçiler odası olarak bu konunun takipçisi olacağız. Bu kredinin verilmesi için de elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz.”

21 Kas 2023 - 09:40 Malatya- Gündem

Muhabir  Abdulvahap Kaygusuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.