Hacizsiz Mallar Kızılay'a Devredilecek

Yedieminlerde bulunan haciz durumu kalkmış malların, alınmamasından ötürü  çürümeye bırakılması, nihayetinde ülke ekonomisine ve çevreye vereceği zararları önlemek amacıyla harekete geçen Bakanlık yeni bir tebliğ yayımladı.

Adalet bakanlığı tarafından, İcra ve İflâs Kanununun Geçici 20'nci Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ,  Resmî Gazete’de yayımlandı. Tebliğ, 31 Ekim 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. Buna göre, muhafaza işleminin dayanağı olan haciz işlemi kalkmış olup da hala yedieminde bulunan malların, tasfiyesi için uygulanacak esaslar dahilinde son aşamada  Türkiye Kızılay Derneği'ne bedelsiz devri sağlanacak.

Öncelik borçlunun  teslim alması

Muhafaza tedbirine konu haciz kalkmış tasfiye edilmesi gereken  mallar öncelikle borçlu tarafından teslim alınması öngörülüyor. Borçlu tarafından  mallar teslim alınmaz ise rehin hakkı sahibine imkan tanınarak rehinden kaynaklı haklarını kullanması teşvik edilecek. Kanuni süre içinde mal tasfiye edilmezse tasfiye dairesi,malın resen satış işlemlerine başlayacak.

Kızılay'a ücretsiz devir yapılabilecek

Sicile kayıtlı mallar tasfiye edilmezse kamusal yarar özelinde faaliyetlerine devam eden Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş tarfından hurda fiyatına alınabilecek. Bütün süreçlerin işletilmesine rağmen mülkiyet devrinin gerçekleştirilememesi halinde söz konusu malları  ülke ekonomisine tekrar kazandırmak ve çevreye vereceği zararları önlemek maksadıyla Kızılay'a ücretsiz devri yapılacak.

Devlet tarafından el konulan özellikle otomobil, kamyon ve motosiklet gibi araçların tasfiyesinin gerçekleştirilmemesi sonucu yedieminden ziyade hurdalığa benzetilen bu yerlerde ki araçların çürümeye bırakılmadan elden çıkarılması ülke ekonomisine fayda sağlayacak.

 

21 Eki 2023 - 18:01 - Ekonomi

Muhabir  Filiz Yangırhep


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.