Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı Hatay'da Gerçekleştirildi

Aydın Doğan Vakfı Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ: "Güvenlik, sağlık, eğitim gibi en temel haklarından bir süre de olsa mahrum kalmalarına rağmen, hayata sımsıkı tutunan, daha iyi bir dünya hayalinden vazgeçmeyen kız çocukları, bugünün ve bu dönüşüm yolculuğunun gerçek liderleridir"

2015'ten bu yana Türkiye’de de düzenlenen "11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı", bu yıl kız çocukları ve genç kadınların yaşamın ve şehirlerin yeniden inşasındaki dönüştürücü rolünü vurgulamak üzere, depremden en büyük zararı gören şehirlerden Hatay'da gerçekleştirildi.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, UNICEF, UNFPA, UN Women ve Aydın Doğan Vakfı'nın iş birliğiyle bu yıl dokuzuncusu düzenlenen konferansa sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve gençler katıldı.

Açıklamada açılıştaki konuşmasına yer verilen Aydın Doğan Vakfı Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, uzun yıllardır kız çocuklarının güçlendirilmesi odağında çalışmalar yapan kurumlar olarak, Türkiye'de ve küresel ölçekte kaydedilen gelişmelerden memnuniyet duyduklarını belirterek şunları kaydetti:

"Tıpkı salgın ve deprem süreçlerinde olduğu gibi, yaşanan derin ve beklenmedik toplumsal olaylar, öncelikle ve en çok kız çocukları ve kadınları etkiliyor. 6 Şubat’ta yaşadığımız acı afetin ilk anlarından itibaren sahada, kız çocuklarımızın ve kadınların sesini duymak ve duyurmak için çalışıyoruz. Kız çocukları geleceği yeniden inşa ederken, karşılaştıkları sorunları anlamak ve bunlara karşı yeni çözüm ve destek mekanizmaları yaratmak için Hatay'dayız. Güvenlik, sağlık, eğitim gibi en temel haklarından bir süre de olsa mahrum kalmalarına rağmen, hayata sımsıkı tutunan, daha iyi bir dünya hayalinden vazgeçmeyen kız çocukları, bugünün ve bu dönüşüm yolculuğunun gerçek liderleridir. Bugün de onların isteklerini, beklentilerini ve hedeflerini duyacak, onların hayallerinin yanında yer alacağız. Böylece kız çocukları hak ettikleri güçlü ve güzel yarınları inşa ederken, toplumumuz ve dünyamız da aydınlığa ve refaha kavuşacak."

Yalçındağ ile UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi, UNFPA Türkiye Temsilcisi Hassan Mohtashami ve UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova’nın katıldığı ortak oturumda ise 6 Şubat depremlerinin ardından bölgede yapılan değerlendirmeler ışığında kız çocukları ve genç kadınların yaşadıkları sorunlar ve karşı karşıya oldukları tehditler masaya yatırıldı.

Aydın Doğan Vakfı olarak depremi haber aldıkları ilk andan itibaren bölgeye yardım ve destek için seferber olduklarını aktaran Yalçındağ, "Deprem bölgesinde hayat yeniden 6 Şubat öncesine dönene kadar, tüm ekosistemimizle birlikte burada olacağız. Hayata devam, eğitime devam diyeceğiz. Başta çocuklar ve genç kızlar, gençler olmak üzere buradaki insanların hayatlarına dokunmak için çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

- "Kız çocuklarının güçlendirilmesinin önemine İnanıyoruz"

UNICEF Türkiye Temsilcisi Marchi de "Dünya Kız Çocukları Günü"nde "Kız Çocukları Geleceği İnşa Ediyor" temasıyla bir araya geldiklerini kaydetti.

Marchi, "Gençlerin sesini duyduk; daha iyi, güçlü, genç dostu ve toplumsal cinsiyete duyarlı şehirler inşa etmek için onların ihtiyaçlarını ve hayallerini dinledik. UNICEF olarak ortaklarımız ile birlikte, deprem sonrası yeniden toparlanma döneminde, gençlerin bu sürece katılımına yatırım yapmak yönündeki taahhüdümüzü yineledik. İşte bu önemli günde tam da bu sebeple, kız çocuklarının kendi toplumlarındaki liderlik rolüne odaklanıyoruz. UNICEF, kız çocuklarının güçlendirilmesinin önemine güçlü bir şekilde inanmaktadır ve toplumsal katılımlarının artırılması için çalışmaya devam edecektir. Toplumsal cinsiyet eşitliği ortak vizyonu için gençlerle iş birliklerini genişletmek üzere herkesi bu günde bize katılmaya davet ediyorum." açıklamasında bulundu.

UNFPA Türkiye Temsilcisi Mohtashami de ergenlik çağındaki kız çocuklarının doğal afetlerin meydana geldiği dönemlerde göz ardı edildiğine dikkati çekti.

Travma geçirmiş, gelenekler tarafından kısıtlanmış, okul ve aile yapılarından ve tanıdık sosyal ağlardan koparılmış kız çocuklarının kalabalıklar içinde görünmez kalabildiğini ifade eden Mohtashami, "Korunmaya ilişkin riskler yükselirken çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler de dahil olmak üzere toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, sömürü ve istismarın arttığına dair raporlar bulunmakta. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ihtiyaçlarını karşılamak ve haklarına saygı duymak amacıyla afetlerden sonra da kız çocuklarının hayatlarını yeniden inşa etmek için etkili müdahale yöntemlerini takip etmeye ve sahada ihtiyaç duyulan ve en iyi yaptığı şeyi yapmaya devam edecek, kadınların ve kız çocuklarının cinsel sağlık ve üreme sağlığı ihtiyaçlarına ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten korunma taleplerine de yanıt vermeye devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

UN Women Türkiye Ülke Direktörü Varbanova da Uluslararası Kız Çocukları Günü'nde yıkıcı depremlerin ardından farklı zorluklarla karşı karşıya kalan ergenlik çağındaki kız çocuklarının ve genç kadınların gösterdiği olağanüstü dayanıklılığı takdirle karşıladığını belirtti.

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetten, çocuk yaşta erken evlilik tehdidine kadar artan riskler karşısında, kadınların deprem sonrası toparlanmanın tüm aşamalarına tam ve etkin katılımını savunmanın hayati bir önem taşıdığının altını çizen Varbanova şöyle devam etti:

"Kız çocuklarının haklarına ve liderliğine öncelik vererek dirençli ve eşitlikçi bir geleceğe stratejik olarak yatırım yapıyoruz. Toplumsal cinsiyete duyarlı iyileştirme yaklaşımımız, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesinin, dönüştürücü geçim kaynaklarının teşvik edilmesinin ve afet iyileştirmesine katılımın artırılmasının önemini vurguluyor.

Kız çocuklarının ve genç kadınların güçlendirilmesinin canlı ve gelişen şehirler yaratmak için vazgeçilmez olduğuna inanıyoruz. Onları yeniden inşa çabalarına kilit aktörler ve liderler olarak dahil etmek, topluluklar içinde olumlu bir değişimi teşvik edecektir. Kız çocuklarına olan bağlılığımız acil yardımın ötesinde olmalı; çünkü bu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin toplumsal refahın temel taşı haline geldiği bir geleceğe yatırım."

- Gençlerin çalışmalarını anlatan film ilgiyle izlendi

Her yıl Dünya Kız Çocukları Günü öncesinde yapılan gençlik çalıştaylarının altıncısı bu yıl "eşitlikçi kentler için yeniden yapılanma" temasıyla toplandı.

Gençler, özellikle deprem sonrası oluşan ihtiyaçları ve yeniden inşa edilen şehirlere ilişkin beklentilerini dile getirdi.

Gençlerin konferans öncesi gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan film tüm konuklar tarafından ilgiyle izlendi.

12 Eki 2023 - 17:51 İstanbul- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.