Başkan Gürkan Sert Konuştu... "Kimsenin Kafasına Göre Hareket Etmesine Müsaade Etmeyeceğiz"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MİMDER tarafından düzenlenen İstişare Toplantısında, “Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, ilçe belediyeleri de dâhil olmak üzere hiç kimsenin kafasına göre hareket etmesine müsaade etmeyeceğiz. İşlerin standardı neyse ona göre yapılacak” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği ( MİMDER)  tarafından düzenlenen İstişare Toplantısına katıldı. Başkan Gürkan, burada MİMDER Dernek Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, MİMDER Yönetim Kurulu üyeleri ve müteahhitler ile bir araya geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MİMDER  tarafından düzenlenen İstişare Toplantısında, “Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, ilçe belediyeleri de dâhil olmak üzere hiç kimsenin kafasına göre hareket etmesine müsaade etmeyeceğiz. İşlerin standardı neyse ona göre yapılacak” dedi.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ağır hasar Malatya’da şehir planlamaları yapılıyor. Malatya’nın yeni şehir planı yapılırken, iş ve işlerin standardına göre yapılacağına vurgu yapan Başkan Gürkan, belirlenen kriterlerin dışına çıkmak isteyenlere müsaade edilmeyeceğini kesin bir dille ifade etti.

GÖREVE GELDİĞİMİZDE HMAX’I KALDIRDIK

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldiğinde ilk iş olarak Hmax’ı kaldırdığının altını çizen Başkan Gürkan, “Bazı şeyleri açık aleni ve berrak bir şekilde söylememiz gerekiyor. Açık, aleni konuşulmadığı ve sorunlar kilimin altına süpürüldüğü zaman istemediğimiz bazı sonuçlarla karşı karşıya kalıyoruz. Malatya’mızdaki bütüncül plan ve Malatya Çarşısı için çalışma yapan Hilmi Şenalp Bey ile görüştük. Malatya ile ilgili tespitlerini istişare ettik. Binalarımıza bodrum, perde beton veyahut fore kazıkların kullanılması gerekiyor. Yeni konutlarımız yapılırken belediyeler, yapı denetim, proje müellifleri bunlara dikkat edecek. Bu konuda herkes suçludur, kimse kusura bakmasın. Topu başka tarafa atmamıza gerek yok. Kaldı ki bu bölgede Mânia Planı olmasına rağmen bu da dinlenmedi ha bire kat çıkıldı. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Biz göreve geldiğimizde ‘hmax serbest’ diye bir kavram vardı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kavram olamaz. O nedenle bu konular netleştirilmeden bir yere varılmaz” dedi.

ÇARŞIYA 10 BİN FORE KAZIK ÇAKILACAK

Malatya merkezde yürütülen çalışmalar hakkında bazı bilgiler veren Başkan Gürkan, “Örneğin Malatya’nın çarşısı yapılacak. Çarşıyı yapalım ama bir taraftan şöyle bir toplumsal baskı var; ‘çarşının temeli atıldı, ihale yapılmadı’ bu baskı, işi yapmaktan mesele neticeye müessir olmaktır. Bize dediler ki, ‘Malatya merkezin 3 metreden aşağısı su, en az 10 bin tane fore kazık çakmamız lazım’ yani Malatya merkezin 10 bin tane fore kazığın üzerine kurulacağını belittiler. Yani Venedik nasıl kazıkların üzerine kurulan bir şehir ise Malatya’nın da aynı şekilde olması lazım. Toplumda bazı şeyleri gizlemek veya siyaseten birilerini aşağılamak veya açığa düşürmek mantığıyla basit ve sığ düşüncelerle farklı argümanlar kullanılıyor. Bu tür yaklaşımlar doğru şeyler değildir” ifadelerini kullandı.

KİMSENİN KAFASINA GÖRE HAREKET ETMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Malatya yeniden inşa edilirken tüm kural ve kaidelerin harfiyen uygulanacağına vurgu yapan Başkan Gürkan, “Müteahhit olarak ‘ilk etapta belediye bize zorluk çıkarmadı’ diyebilirsiniz ama netice itibariyle vicdanen hepimiz rahatsız mıyız? Rahatsızız. Maddi anlamda dün 3 kuruş verip, düzeltecekken bugün ne yapsak da zararı düzeltemiyoruz. Dolayısıyla bizim bundan sonra yapacağımız planlamada endişe duymaya, korkmaya gerek olmadan çalışmalarını sürdüreceğiz. Diyeceğiz ki, ‘bu işin yapımı bu şekildedir ve ona göre yapılmalıdır.’ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, ilçe belediyeleri de dâhil olmak üzere hiç kimsenin kafasına göre hareket etmesine müsaade etmeyeceğiz. İlçe belediyeleri ‘Meclis kararımız var’ derlerse ona da müsaade etmeyeceğiz. İşlerin standardı neyse ona göre yapılacak.

Geçtiğimiz günlerde Yeşilyurt ve Battalgazi Belediye Başkanlarımız ile bir toplantı yaptık. Yapılan çalışmalarla ilgili ‘standart araştırılsın’ dedik.  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı diyor ki, ‘meri plan geçerlidir’ tamam, meri plan geçerli ama konut kriterlerini belirtmemiz lazım. Meri plana göre 10 kat verilmiş binalar var. 10 kata bir kat bodrum yapamazsınız. Fore kazık olmadan da yapılamaz. Dolayısıyla standartlarımızı Malatya’mızın durumuna göre belirleyelim. Değişik spekülatiflerle şehrimizi aşağıya çekme, şehrimizin enerjisini negatife büründürmek için söylenen ifadelere hiçbir şekilde prim vermeyin.

Şu anda 235 bin vatandaşımız dışarıdadır ve bu vatandaşlarımız iş güç sahipleridir. Bizim şunun ayağını çekelim, bunu itibarsız hale getirelim gibi hastalıktan vazgeçelim.  Aksi takdirde şehrimizi ayağa kaldırmamız mümkün değil.

Malatya’daki standartlarla ilgili teknik arkadaşlarımız çalışmalar yürütüyor. Üniversitede bu koordinasyonun içerisindedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile de görüşüyoruz. Bu işin takipçisi olacağız ve daha yaşanabilir Malatya için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

07 Eyl 2023 - 16:07 Malatya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.