Dünya'da İlk Kez Malatya'da Yapıldı

Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi tarafından dünyada ilk defa gerçekleştirilen 4'lü çapraz karaciğer nakli yapıldı. Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsü bir kez daha dünyada ilk kez gerçekleşen bir ameliyata imza attı. Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibi 4’lü çapraz ve 3’lü çapraz nakiller gerçekleştirdi. Nakillerle 7 hasta hayata tutundu.

Dünya'da İlk Kez Malatya'da Yapıldı
Haber albümü için resme tıklayın

Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi tarafından dünyada ilk defa gerçekleştirilen 4'lü çapraz ve 3’lü çapraz karaciğer nakli yapıldı.

Karaciğer nakli için uzun süre donor bekleyen hastalar bu sayede donorlere ulaştı. Ailesi veya akrabası içerisinde kendisine uygun karaciğer bulunamayan kişiye uyan kişiler arasında 4 donor ve 4 hasta kendi arasında anlaşarak ciğeri uyan kişiler arasında aynı anda nakil gerçekleştirildi. Aynı durum 3’lü çapraz şekilde de gerçekleştirildi. Bu sayede 7 karaciğer hastası hayata tutunmuş oldu.

Nakilleri olan hastalar ve donorler sağlığına kavuştu. Karaciğer nakil enstitüsünde 4 lü çarpraz nakli düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.

Basın toplantısına Malatya Valisi Hulusi Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, Tıp Fakültesi Dekanı Ali Beytur, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Adil Başkıran,Amerika dan ve Japonya'dan Türk Profesörler, nakilleri gerçekleştiren doktorlar ve sağlık çalışanlarıyla hasta ve hasta yakınları katıldı.

YILMAZ, “BU SENE 300-350 NAKİL PLANLIYORDUK”

Deprem döneminde yapılan nakillere değinen Prof. Dr. Sezai Yılmaz açılış konuşmasını yaparak şu bilgileri verdi:Deprem afetinden önce yılın ilk 35 gününde 35 karaciğer nakli yapmıştık. Ancak 6 Şubat'tan sonra bütün zorluklara rağmen programı durdurmadık. Enstitü olarak ayakta durmaya çalıştık. Sayılar azalsa da yeniden eski ivmemize döndüğümüzü söyleyebiliriz. Depremden önceki 35 günde 35 nakil yapmıştık fakat daha sonra düşüşler yaşandı ama yine eski ivmeyi yakalayabileceğimiz bir duruma geldik, diyebiliriz.Bu sene 300-350 civarında bir karaciğer nakli yapmayı planlıyorduk. Hastanemiz, Malatya'daki bütün depremzedelere konaklama veya barınma yeri olarak kullanıldı.Dolayısıyla çok az bir kısmını kullanabildik ama  2023 yılında da yine beklenilenin üzerinde çalışma gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

“BU SİSTEMİ ÜCRETSİZ OLARAK SUNDU”

Konaklama sorunu olmasına rağmen dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda cerrahın Malatya’ya geldiğini belirten Yılmaz, “Haziran 2019’da basının da çok yoğun bir şekilde takip ettiği bir olay Malatya'da aynı gün simultane olarak 5 canlı vericili karaciğer nakli yaptık Aslında Haziran 2018'de üçlü eş zamanlı canlı vericili karaciğer nakli  de yapmıştık. O yıllarda dünyada ilkti. Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız ve YÖK başkanımız bundan dolayı bizi tebrik ettiler, kutladılar. 100 civarında sağlık personelimiz bu ameliyatlarda görev almıştı.” Diye kaydetti. 2019 da yaptığımız ameliyatlar sonrasında Amerika Boston Collage de öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Sönmez’in Malatya’ya gelerek sistemi anlattığını ve bunu dünyada yapabilecek ender grubun kendileri olduğunu ayrıca bu sistemi ücretsiz olarak kendilerine verdiğini aktaran Prof. Yılmaz, bu sistemede Tayfun Sönmez in hayatını kaybeden eşi Banu Bedestenci Sönmez’in adının verildiğini aktardı.

4’LÜ ÇAPRAZ SİSTEM NASIL YAPILIYOR?

Prof. Yılmaz sistem hakkında şu bilgileri verdi: Bir hastamız geldiği zaman bir donörlü getirdiği zaman uyumsuzluk sadece kan gurubundan olmuyor. Hacim olarakta uyumsuzluk olabiliyor. 100 kilogramlık bir hasta 60 kilogramlık bir hastayı getiriyor. Küçük karaciğer çıkıyor veya damarları hastasına vermeye müsait olmuyor. Ama başka bir hastaya vermeye müsait olabiliyor. Volume olarakta kan grubu olarakta.” Dedi.

DÜNYADA İLK KEZ YAPILIYOR

Dünyada 2’li ve 3’lü çarpraz ameliyatların gerçekleştiğini fakat 4’lü çarpraz ameliyatın gerçekleşmediğini belirten Yılmaz, “2022’nin Temmuz ayında dünyada ilk kez dörtlü canlı vericili karaciğer naklini yaptık burada 4 hastamız da burada görüyoruz Aslında çok karışık 4 tane alıcı verici var inanılmaz bir kompleks bir çaprazlama sayesinde dediğim gibi bu model sayesinde bütün 4 tane alıcı verici birbirine uygun hale geldi. Bu dünyada ilk kez yapıldı daha da yapılmadı.Aslında bu İnönü Üniversitesi'ndeki karaciğer nakil enstitüsünün Hastanesinin programının ne kadar güçlü ne kadar donanımlı ne kadar kabiliyetli bir yer olduğunda göstergesiydi daha sonra büyük afete rağmen biz nisan 2023’te bu süreçte biz 3’lü çapraz ameliyatı da yaptık. Buda dünyada 3’üncü yapılan 3’lü çaprazdı.” derken bu çalışmanın dünyanın en saygın nakil dergisinde 10 sayfa da yer aldığını söyledi.

“TARİH YAZMAYA DEVAM EDİYORUZ, DEVAM EDECEĞİZ”

Çok kapsamlı bir enstitü olduğunu belirten Yılmaz, “Sonuç olarak İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü dünyadaki tek karaciğer Nakil Enstitüsüdür. En kapsamlı fiziki donanım ve teçhizata sahiptir. Aynı anda 6 canlı vericili karaciğer nakli yapacak özverili, yetenekli, çalışkan bir kadroya sahiptir. Biz 5 canlı vericili karaciğer yaptığımız zaman Şükrü hocamız “ burada bir tarih yazılıyor” demişti. Biz İnönü Üniversitesinde tarih yazmaya devam ediyoruz, devam edeceğiz.” Diye ifade etti. 

Japonya’dan internet aracılığıyla programa katılan Amerika'da üniversite hocalık yapan Prof. Dr. Tayfun Sönmez, sistemin gelişim süreci hakkında bilgiler verdi. 

Programa bağlantı ile Amerika'dan katılan Prof Dr. Utku Ünver ve Yale Üniversitesinden Prof. Dr. Şükrü Enver de konuşmalar gerçekleştirdi 

BAŞKIRAN, “DEPREMDEN SONRA 110 NAKİL YAPTIK”

Depremden sonra yapılan faaliyetlere değinen Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Adil Başkıran, “6 şubat felaketi olduktan sonra Tıp Merkezi olarak büyük bir özelliği ve azim kararlılıkla tüm branşlarda sağlık hizmetine devam ettiğini belirtmek istiyorum En güzel örnekleri karaciğer nakli, kemik iliği nakli ve böbrek nakli gibi büyük bir teknoloji altyapı ve büyük bir ekip uyumlu gerektiren bu ameliyatlarını devam etmesidir. Depremden sonra karaciğer naklinde 110, böbrek naklinde 7 ve böbrek naklinde 86 nakil gerçekleştirdik. Şu anda hizmeti aksatacak herhangi bir hocamızın ayrılışı olmamıştır.” diye konuştu.

YILMAZ VE EKİBİ NOBELİ HAKETTİ

Bu çalışmanın 5 yıllık bir gelişmenin ürünü olduğunu 2019’da yapılan 5 naklin bu günlere getirdiğini belirten İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, o dönemde kurumu ve hocaları reklam yapmakla suçlayanlara tepki gösterdi. O eleştiren hocaların bugün özür dilemesi gerektiğini aktardı.  Dünyada bir tarih yazıldığını belirten Prof. Kızılay bu olayın karaciğer naklinde bir milat olduğunu ve Prof. Sezai Yılmaz’ın ve ekibinin nobeli hak ettiğini ve emeği geçenleri tebrik etti.Yeni hedefin aynı anda 9 çapraz nakil olduğunu aktaran Kızılay, bunun için tüm desteği vereceğini ifade etti.

GÜRKAN, “HAYATINI İNSANLARIN SAĞLIĞINA ADAMIŞ”

Böyle bir toplantıya katılmaktan onur duyduğunu belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Karaciğer nakil enstitüsünde yapılan nakillerin göğüs kabartdığını söyledi.  Sezai Hoca’nın kendini bu işe vakfettiğini aktaran Gürkan,“Hayatını insanların sağlığına adamış. İnanıyorum ki ahirette de çok önemli mevkilerde mertebede olacaktır. Hayatını insanların hayatını adamış, insanların sağlığına adammış yani gelecek, bir İstikbal kaygısı olmayan parasal anlamda bir kaygısı olmayan bir yapı içerisinde. Ben bu ekibi gıpta ile seyrediyorum. Sezai Hocam Türkiye’yi dünyada 2’inci sıraya getirmiş bir hoca. Hocamdaki nezaketi görüyor musunuz? Biz sizin önünüzde tanzimle eğiliyoruz, saygı duyuyoruz.” diye konuştu.

Prof Yılmaz’ın büyük fedakarlıkla bu işi yürüttüğünü belirten Malatya Valisi Hulusi Şahin ise  bu ekibin mihenk taşının Yılmaz olduğunu aktardı ve çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

28 Tem 2023 - 10:54 - Sağlık

Mahreç  Filiz Yangırhep


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.