Malatya
Giriş Tarihi : 16-11-2017 14:30   Güncelleme : 16-11-2017 14:30

Güvenli Bir Seyahat Için Araciniz Kisa Hazir mi?

Havalar sogumaya basladi, kis hazirliklari son sürat sürüyor. Peki, kisa hazirlanirken hayatin pek çok alaninda kullanilan araçlari da hesaba kattiniz mi? Oto tamircisi Derin, olasi bir aksakligin önüne geçmek adina sürücüleri uyararak, “Kisi rahat geçirmek istiyorsa­niz, aracinizin kislik bakimini ihmâl etmeyin!” dedi

Güvenli Bir Seyahat Için  Araciniz Kisa Hazir mi?

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Hava sicakliklarinin yavas yavas düsmeye basladigi son günlerde, uzmanlar, sürücüleri, aniden bastirabilecek kis kosullarina karsi araçlarinin kislik bakimlarini zaman geçirmeden yapmalari yönünde uyariyor. Oto Tamircisi Levent Derin’le kis için araç bakimi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri konustuk. Araç bakiminin ihmale gelmedigini vurgulayan Derin sunlari dile getirdi: “ Araç bakimi ihmale gelmez. Küçük bir arizayi sonra yaptiririm diye ertelemek, araç sahibine daha pahaliya mal olabilir. Bu bakimdan araç bakimi ihmale gelmez. Kislik bakimda aracin antifriz ayarlamasi yapilir, hava filtresi, bujileri, yagi, suyu, fren tertibati kontrol edilir, dizel araçlarda enjektör ayarinin kislik bakim sirasinda mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Hava filtresi ve bujilerin bakimi ise yakit ekonomisi açisindan büyük önem tasimaktadir. Araç sahipleri, bu bakimi ihmal edip sonraya birakirlarsa daha sonra yüksek fatura ödeyerek kislik bakim yaptirmak zorunda kalabilir. O yüzden vatandaslarimiz kendi can ve mal güvenligi ve baskalarinin can güvenligi için mutlaka araçlarinin kislik bakimini yaptirsin." 

GÜVENLI SEYAHAT IÇIN BAKIM SART!

Sürücülerin araçlarinin soguk havalarda sorunsuz bir sekilde çalismasi ve araçlariyla güvenli seyahat edebilmeleri için mutlaka kislik bakimlarinin yapilmasi gerektigini belirten Derin sözlerini su sekilde sürdürdü: “Araçlara yazlik ve kislik olmak üzere yilda en az iki kere bakim yapilmasi gerekirken, özellikle kislik bakimda araçlarin yagi, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatlari, silecekleri, hortumlari, akü ve lastiklerinin kontrol edilmesi büyük önem tasiyor. Bakim yapilmamasi özellikle kis sartlarinda araçlara büyük zararlar verebiliyor. Bakimsiz aracin sürücü ve sürüs güvenligi de olumsuz yönde etkileniyor. Kislik bakimi yapilmayan araçta performans düsüyor, yakit sarfiyati artiyor, bakimsiz aracin sahibine çikardigi masraf bununla sinirli kalmiyor. Kislik bakim yapilmamasi halinde araç sabahlari geç çalisiyor ya da çalismayabiliyor.”

TRAFIK VE KASKO SIGORTALARINI KONTROL EDIN!
Araç sahiplerine, kisa girmeden önce mutlaka trafik ve kasko sigortalarini da kontrol etmesi önerisinde bulunan Derin: “ Kisa girmeden önce sürücüler mutlaka trafik ve kasko sigortalarini da kontrol etmeli. Süresi dolan sigortalarin mutlaka yenilenmesi gerek.  Araçlarin muayene süresi dolanlarin da, araçlarinin muayenelerini yaptirmalari gerek.  Tüm bu uyarilar sürücülerin kis sartlarinda güvenli sekilde araçlarini kullanmalari ve ortaya çikacak kazalarda masraflarini azaltmalari için önemli.  Kisa girerken akü bakimi da çok önemli. Araç sahipleri akü bakimlarini da aksatmamalari gerekiyor.”

  KIS ÖNCESI ARAÇ BAKIM KURALLARI

Derin kis öncesi araç bakim kurallarini su sekilde siraladi:Antifriz miktarinin azalmamasi için her zaman için özel sivilar kullanilmali. Araçlara özel sivilar yerine su kullanmak, sudan kaynakli kireçlenmelere, kireçlenmeler de su kaçaklarina ve hararet problemine yol açar. Kis seyahatlerinde arabada aracin lastik çapina uygun zincir bulundurulmali. Zincir daha önce kullanilmissa herhangi bir kirik, eksik veya ezilme olup olmadigi kontrol edilmeli. Camda donmalar olmamasi için cam suyuna antifriz ilave edilmeli. Cam suyu antifrizi suyun donmasini engeller ve daha iyi performans alinmasini saglar. Silecek suyunda her zaman için soguga dayanikli özel sivilar kullanilmali. Sogutma sivilari antifriz destegi yerine, sürekli su ile tamamlanmamali. Mevsim sartlarinin agir oldugu yerlere giderken arabada bir buz kaziyicinin bulunmasi gerekir. Zincir takma, lastik degistirme gibi durumlar için arabada buna elverisli bir eldiven olmali.”